Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Typologie základních práv a svobod
Název práce v češtině: Typologie základních práv a svobod
Název v anglickém jazyce: The classification of fundamental rights and freedoms
Klíčová slova: základní práva základní svobody typologie základních
Klíčová slova anglicky: fundamental rights fundamental freedoms classification
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ústavního práva (22-KUP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.04.2013
Datum zadání: 12.04.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.04.2013
Datum odevzdání elektronické podoby:16.02.2022
Oponenti: prof. JUDr. Helena Hofmannová, Ph.D.
  doc. JUDr. PhDr. Robert Zbíral, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce je věnována základním právům a svobodám. Účelem práce je prozkoumání možnosti třídění základních práv a svobod. Práce je založena na zkušenostech, znalostech a praxi autora a představuje určitý předěl jeho profesionálního života. Práce zkoumá základní práva a svobody prostřednictvím vybraných kritérií za účelem posouzení jejich významu. Jako kritéria třídění bylo vybráno devět hledisek. Tato hlediska jsou (1) předmět, (2) náležitost k hmotnému nebo procesnímu právu, (3) rozlišení na práva a svobody, (4) pozice v Listině základních práv a svobod, (5) omezitelnost, (6) vymahatelnost, (7) adresáti, (8) vztah subsidiarity a speciality, (9) způsob rozeznání.
Jednotlivá základní práva v pořadí podle textu Listiny jsou podle těchto kriterií zkoumána samostatně i ve vzájemných vztazích a jsou zjišťovány jejich vlastnosti. Zkoumání směřuje k vyhodnocení významu jednotlivých kriterií pro potřeby porovnávání závažnosti základních práv a svobod. Na základě vyhodnocení významu kriterií třídění je následně součástí vyhodnocení pořadí základních práv a svobod podle jejich důležitosti pro jednotlivou individuální existenci.
Výchozí myšlenkou práce je představa fundamentálního významu základních práv a svobod pro existenci demokracie a materiálního právního státu. V rámci práce je rovněž na praktických příkladech ukazováno, že demokracie jako systém organizace státní moci je pravidelně podrobován určitým zátěžovým testům, zlomovým okamžikům dějin, které lze překonat za důsledného respektování právního řádu a jeho hodnot. Tyto momenty prokazují závislost demokracie na přijetí paradigmatu odpovědnosti každé lidské generace na podobě státu. Každá generace musí přijmout koncept demokracie jako společenské smlouvy tedy systému pravidel, který chrání jednak existenci jednotlivce ve společnosti a jednak existenci společnosti jednotlivců ve vzájemné interakci.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This work is devoted to the fundamental rights and freedoms. The aim of this work is determination of the classification of fundamental rights and freedoms. This work is based on the experience, knowledges and practice of the author and is a starting point for his further professional life. This work classifies fundamental freedoms according to the subject, to their classification to substantive or procedural law, to the distinction between rights and freedoms, to the formal position (in text of Charta of fundamental Rights a Freedoms), to the restriction options, to the conditionality of the claim, to the authorized person, to the relation and to explicit recognition.
Individual fundamental rights are examined separately and in mutual relations and their properties are ascertained. The research aims to evaluate the significance of individual criteria for the purpose of comparing the importance of fundamental rights and freedoms. Based on the evaluation of the significance of the classification criteria, the order of fundamental rights and freedoms is evaluated according to their importance for individual individual existence.
The basic idea of this work is the assumption of the fundamental importance of fundamental rights and freedoms for the existence of democracy and the material rule of law. The work also shows practical examples that democracy as a system of organization of state power is regularly subjected to certain stress tests, turning points in history, which can be overcome with strict respect for the rule of law and its values. These moments demonstrate the dependence of democracy on accepting the responsibility of each human generation for the shape of the state. Each generation must adopt the concept of democracy as a social contract, which is a system of rules to protect the existence of the individual in society and the existence of the society of individuals interacting with each other.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK