Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Srážky elektronů s dvouatomovými molekulami
Název práce v češtině: Srážky elektronů s dvouatomovými molekulami
Název v anglickém jazyce: Collisions of electrons with diatomic molecules
Klíčová slova: srážky elektronů s molekulami; potenciální křivky
Klíčová slova anglicky: electron-molecule collisions; potential energy curves
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teoretické fyziky (32-UTF)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Karel Houfek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 04.10.2017
Datum zadání: 14.03.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 16.04.2018
Datum a čas obhajoby: 13.09.2018 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.07.2018
Datum odevzdání tištěné podoby:18.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2018
Oponenti: doc. RNDr. Martin Čížek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Seznámit se se základy teorie rezonančních srážek elektronů s molekulami a zvláště s kvantově-chemickými výpočty potenciálních křivek pro dvouatomové molekuly a s R-maticovými výpočty pro rozptyl elektronů na těchto molekulách v aproximaci pevných jader. Porovnat různé kvantově-chemické metody a modely pro výpočet potenciálních křivek pro neutrální a záporně nabitou vybranou dvouatomovou molekulu, např. BeH, a dále získat rozptylová data konzistentní s těmito kvantově-chemickými výpočty, která jsou potřebná pro konstrukci modelů popisujících jadernou dynamiku těchto srážek.
Seznam odborné literatury
I. N. Levine, Quantum Chemistry, 5th edition, Prentice Hall 2000

J. R. Taylor, Scattering Theory: The Quantum Theory on Nonrelativistic Collisions, Wiley 1983

P. Čársky, R. Čurík: Low-Energy Electron Scattering from Molecules, Biomolecules and Surfaces, CRC Press, 2012
Předběžná náplň práce
Při srážkách elektronů s dvouatomovými molekulami dochází často k záchytu elektronu do rezonančního stavů a vznikne tak molekulový iont, jehož jaderná dynamika (vibrační pohyb) je jiný, než u neutrální molekuly a tím může dojít k excitaci molekuly, pokud elektron opět odletí, nebo k disociaci molekuly, pokud elektron zůstane u jednoho z atomů.
Pro konstrukci modelu popisujícího jadernou dynamiku těchto srážek je nejprve zapotřebí napočítat potenciální křivky jak pro neutrální, tak pro záporně nabitou molekulu, a dále rozptyl elektronů v aproximaci pevných jader.

Student se seznámí s metodami kvantové chemie a R-maticovou metodou pro výpočty rozptylu elektronů na molekulách a získá praktické zkušenosti s výpočty pro konkrétní dvouatomový systém.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
During electron collisions with diatomic molecules, the incoming electron is often captured into a resonant state producing a temporary molecular anion whose nuclear dynamics is different from that of a neutral molecule. As a result the molecule can be vibrationally excited, if the electron is again released, or it can dissociate, if the electron stays at one of the atoms. To construct a model describing the nuclear dynamics of these collisions, it is first necessary to calculate the potential-energy curves for both the neutral molecule and the negative molecular ion and also to perform the fixed-nuclei electron scattering calculations.

Students will learn methods of quantum chemistry and the R-matrix method for calculation of electron scattering on molecules and will gain practical experience with such calculations for a specific diatomic system.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK