Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Aplikace teorie koalic na proces utváření krajských rad v České republice po volbách v roce 2008 a 2012
Název práce v češtině: Aplikace teorie koalic na proces utváření krajských rad v České republice po volbách v roce 2008 a 2012
Název v anglickém jazyce: Application of the Theory of Coalitions in the Formation of Regional Councils in the Czech Republic after Elections in 2008 and 2012
Klíčová slova: koalice, kraj, volby, vyjednávání, rada, politická strana
Klíčová slova anglicky: coalition, county, election, negotiation, council, political party
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Kamil Švec, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 08.05.2012
Datum zadání: 21.06.2012
Datum a čas obhajoby: 27.01.2014 00:00
Místo konání obhajoby: IPS FSV UK, U kříže 8/661 158 00 Praha 5 – Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:11.12.2013
Datum proběhlé obhajoby: 27.01.2014
Oponenti: PhDr. Petr Jüptner, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Diplomová práce Aplikace teorie koalic na proces utváření krajských rad v České republice po volbách v roce 2012 si klade za cíl aplikaci a ověření teorie koalic na krajské úrovni po volbách v roce 2012. Hlavní ambicí je odpovědět na otázku jaká podoba krajských koalic se po volbách 2012 utvořila a jak probíhal proces sestavování krajských koalic. Vzniklé koaliční celky budou na základě zvolených kritérií komparovány s předchozími volbami, které proběhly v roce 2008. Cílém diplomové práce proto bude odpovědět i na otázku jak a zda vůbec se měnila podoba koaličních struktur. To znamená, že práce se zaměří na to, zda výsledky krajských voleb způsobily, že v jednotlivých krajích došlo při utváření krajských koalic ke změně typu koalice v jednotlivých krajích po krajských volbách 2012. Zde bude vycházet z tvrzení jednotlivých krajských i nekrajských politiků před a po volbách. Nekrajskými politiky jsou myšleni politici působící na centrální úrovni. Tedy v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a v Senátu Parlamentu České republiky. To předpokládá analýzu oficiálních prohlášení, vystoupení krajských politiků v politických nebo jiných veřejných debatách. Dále analýzu předvolebních programů a zjištění informací o předchozí krajské koalici.

Diplomová práce bude analyzovat, zda proces vzniku koalice probíhal pozvolna, s komplikacemi, zda koalice vznikla velmi brzo po vyhlášení výsledků voleb, nebo byla povolební jednání dlouhá a složitá. Budu také zkoumat programové zaměření koalice, na jaká témata kladla při volbách a při koaličním vyjednávání důraz. Nesmíme samozřejmě opomenou ani opozici, která je také součástí volebního klání. V jejím případě se zaměřím na to, zda opoziční strany využily v krajských volbách i některá témata, na nichž pak stavěly případné koaliční angažmá. Diplomová práce bude také analyzovat zda dochází ke změně ve struktuře a složení krajských elit. Jaké důvody způsobily případnou změnu ve struktuře krajských elit. Dále budou analyzovány a popsány impulsy, které vedly k výměně, nebo setrvání hejtmana.

Důvodem, proč jsem si vybral zrovna téma krajských voleb je to, že můžeme sledovat neustálé posilování krajské úrovně. V české politologie jsou politické strany na národní úrovni analyzovány již velmi dobře a hlavně dostatečně. Procesu utváření koaličních vazeb na krajské i jiné úrovni, česká politologie zatím nevěnuje dostatečnou pozornost. I když je tato problematika v západoevropské i americké politologii důkladně zpracována. Za nejvýznačnější odborníky, kteří se věnovaly teorii koalic můžem označit Johna von Neumanna a Oskara Morgensterna, kteří napsali Theory of Games and Economic Behavior. Jako dalšího významného autora bych uvedl Williama H. Rikera, který napsal The Theory of Political Coalitions. Nesmíme také zapomenout na Abrama de Swaana a jeho knihu Coalition Theories and Cabinet Formations. Všechna tato díla patří k základům této problematiky.

Záměřem diplomové práce je pomocí využití teoretického rámce a analýzy dokumentů, detailně popsat vývoj procesu, jakým byly dosaženy výsledky koalice a nalézt možné strategie jednotlivých aktérů. Datová základna se bude opírat zejména o volební výsledky zpracované Českým statistickým úřadem. Způsob práce bude synchronní, což znamená, že se bude snažit o proměnu koalic v určitém historickém okamžiku.

Kvalitativní analýza bude usilovat na základě rozboru obsahu dokumentů o interpretaci jevů v nich obsažených. Na základě výskytu vyjádření, náznaků a protagonistů (konkrétních osob, stran, kolektivních autorů textů) vůči ostatním relevantním aktérům (jak v předvolebních kampaních, tak v čase procesu vyjednávání o koalicích) budou porovnávány a popisovány strategie jednotlivých aktérů. Cílem pak bude identifikovat momenty a situace, v nichž mohlo dojít k zásadním zlomům či rozhodnutím. Bude se jednat o situace, které mohly mít vliv na konečnou podobu koalic. Dále budu detailně analyzovat a charakterizovat všechny relevantní aktéry z hlediska strategie a taktiky v jejich koaličním vyjednávání.

V práci bude z těchto důvodů použita diskurzivní analýza, která bývá tradičně definována jako sada metod a teorií pro zkoumání běžně používaného jazyka v sociálním kontextu. Bude se jednat o studium lidských významotvorných praktik. Do nichž lze vedle verbální komunikace zařadit i obrazová média či jakoukoli jinou lidskou aktivitu spadající do široké kategorie neverbální komunikace.

Pro kvalitativní část práce bude použit datový soubor tvořený volebními programy a koaličními smlouvami, dále se bude jednat o předvolební debaty, mediální vystoupení aktérů a výstupy z povolebních vyjednávání, které jsou obsaženy v archivech televizních stanic, rozhlasu a internetových mutací denního tisku. Zvoleny byly noviny a celoplošné stanice, jež tvoří důležitou součást zpravodajství krajů.

V práci použiji dnes již klasické přístupy analýzy vycházející z teorie koalic, tak jak ji postuloval W. Riker a jak ji modifikovali a rozvíjeli jeho následovníci. Teorie koalic vychází ze dvou teoretických přístupů. Teorie racionální volby a teorie her. Mezi nejvýznamnější odborníky, kteří se zabývali teorií koalic, byli John von Neuman, Abram de Swaan. Práce bude analyzovat vznik krajských koalic ve všech 13 krajích s výjimkou Prahy.

Otázky a hypotézy, na které chci v práci odpovědět:

1) Uzavírání koalic na krajské úrovni bude ovlivněno místními specifiky, postavením celostátního centra, postavením jednotlivých stran v regionu a dalšími faktory, které jsou mimo institucionální rámec.
2) Dávají politické strany v krajích přednost pokračování v předvolební koalicii a nebo raději vyjednávají o novém složení koalice?
3) Je uzavírání krajských koalic ovlivněno více krajskými nebo celostátními tématy?
Seznam odborné literatury
Předběžný seznam pramenů a literatury
Internetové portály
Asociace krajů Česke republiky. 2012. http://www.kr-urady.cz (ověřeno ke dni 1.6. 2012).

ČSU. Česky statisticky uřad. 2012. http://www.czso.cz.

Jihlava. 2012. www.jihlava.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Jihočesky kraj. 2012. http://www.kraj-jihocesky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Jihomoravsky kraj. 2012. http://www.kr-jihomoravsky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Karlovarsky kraj. 2012. http://www.kr-karlovarsky (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Kraj Vysočina. 2012. http://www.kr-vysocina.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Kralovehradecky kraj. 2012. http://www.kr-kralovehradecky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Moravskoslezsky kraj. 2012. http://www.kr-moravskoslezsky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Olomoucky kraj. 2012. http://www.kr-olomoucky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Pardubicky kraj. 2012. http://www.pardubickykraj.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Plzeňsky kraj. 2012. http://www.kr-plzensky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Středočesky kraj. 2012. http://www.kr-stredocesky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Ustecky kraj. 2012. http://www.kr-ustecky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

Zlinsky kraj. 2012. http://www.kr-zlinsky.cz (ověřeno ke dni 1. 6. 2012).

LITERATURA
Balik, Stanislav. 2005. „Modely exekutivnich koalic na komunalni urovni.“ In: Evropeizace. Nové téma politologického výzkumu. Eds. Dančak, B. – Fiala, P. – Hloušek, V. Brno: Mezinarodni politologicky ustav.

Balik, Stanislav. 2006. „Typologie exekutivnich koalic v Českem prostředi.“ In: Cabada, Ladislav a kol. Koalice a koaliční vztahy. Plzeň: Vydavatelstvi a nakladatelstvi Aleš Čeněk.

Cabada, Ladislav. 2006b. „Vybrane teorie koalic a jejich aplikace na vladni modely v Česke republice.“ In: III. Kongres českých politologů, Olomouc 8. - 10. 9. 2006. Eds. Němec, J. – Šůstkova, M. Praha, Olomouc: Česka společnost pro politicke vědy, 617-627.

Chytilek, Roman – Šedo, Jakub, eds. 2004. Volební systémy. Brno: Masarykova univerzita.

Laver, Michael – Budge, Ian. 1992. Party Policy and Government Coalitions. New York: Palgrave Macmillan.

McCarthy, Nolan – Meirowitz, Adam. b. d. Political Game Theory. b.n. (elektronicka verze publikace).

Riker, William H. 1962. The Theory of Political Coalitions. New Haven and London: Yale Univerzity Press.

Řichova, Blanka a kol. 2006. Vládní modely v parlamentních systémech. Praha: Univerzita Karlova.
Řichova, Blanka. 2000. Přehled moderních politologických teorií. Praha: Portal.

Sartori, Giovanni. 1976. Parties and Party Systems: A Framework for Analysis. Cambridge: Cambridge University Press.

Strom, Kaare – Muller, Wolfgang C., eds. 2001. Coalition Governments in Western Europe. Oxford: Oxford University Press.

Švec, Kamil. 2006b. „Aplikace teorie koalic na proces utvařeni krajskych rad v Česke republice.“ In: III. Kongres českých politologů, Olomouc 8. -10. 9. 2006. Eds. Němec, J. – Šůstkova, M. Praha, Olomouc: Česka společnost pro politicke vědy, 655-666.
Předběžná náplň práce
Předkládaná diplomová práce „Aplikace teorie koalic na proces utváření krajských rad v
České republice po volbách v roce 2008 a 2012“ pojednává o procesu sestavování krajských
koalic v Jihomoravském a Středočeském kraji. Cílem práce je odpovědět na otázku, jaká
podoba krajských koalic se vytvořila po krajských volbách. Dále se zabývám tím, jak probíhal
proces sestavování krajských koalic a jaké byly klíčové momenty, které rozhodly o výsledku
jednání. Z těchto důvodů jsou v diplomové práci analyzována oficiálních prohlášení,
volebních programů, vystoupení krajských politiků v politických nebo jiných veřejných
debatách. Záměrem diplomové práce je pomocí využití teoretického rámce a analýzy
dokumentů, detailně popsat vývoj procesu, jakým byla vytvořena koalice a nalézt možné
strategie jednotlivých aktérů. V práci je použita diskurzivní analýza.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis „Application of the theory of the process of forming coalitions of regional
councils in the Czech Republic after the elections in 2008 and 2012“ discusses the process of
establishing regional coalitions in the region of the South Moravian and the Central Bohemia.
The aim is to answer the question of what form of the regional coalitions formed during the
regional elections. Furthermore, I was describe how did the process of establishing regional
coalitions and what were the key factors, that decide the outcome of negotiations. For these
reasons, this thesis analyzed the official declaration of election programs, performances by
regional politicians in political or public debate. The intention of this thesis is through the use
of a theoretical framework and analysis of documents, describe in detail the development
process, which was formed coalition and identify possible strategies of individual actors. The
paper used discourse analysis.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK