Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Konflikt v Náhorním Karabachu a snahy o jeho řešení s důrazem na období od roku 2008 do současnosti, role regionálních a světových velmocí, zejména Ruska a Turecka, v regionu a při řešení tohoto konfliktu.
Název práce v češtině: Konflikt v Náhorním Karabachu a snahy o jeho řešení s důrazem na období od roku 2008 do současnosti, role regionálních a světových velmocí, zejména Ruska a Turecka, v regionu a při řešení tohoto konfliktu.
Název v anglickém jazyce: Nagorno-Karabakh conflict and efforts to solve it with an emphasis on the period from 2008 to the present, the role of regional and global powers especially Russia and Turkey in the region and at solving this conflict.
Klíčová slova: Náhorní Karabach, Jižní Kavkaz, Kavkaz, Arménie, Ázerbájdžán, Rusko, Turecko, etnický konflikt, zamrzlý konflikt
Klíčová slova anglicky: Nagorno Karabakh, Southern Caucasus, Caucasus, Armenia, Azerbaijan, Russia, Turkey, ethnic conflict, frozen conflict
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ruských a východoevropských studií (23-KRVS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Emil Aslan, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.11.2011
Datum zadání: 06.11.2011
Datum a čas obhajoby: 19.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: FSV UK Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:17.05.2013
Oponenti: PhDr. Jan Šír, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Cílem práce je objasnit, jak postoupilo řešení náhorno-karabašského konfliktu od roku 2008 do současnosti a jak je řešení náhorno-karabašského konfliktu ovlivněno zájmy regionálních a světových velmocí, zejména Ruska a Turecka. Řešení událostí od roku 2008 do současnosti předpokládá také uvedení historických souvislostí a celkové nastínění konfliktu a situace v regionu.
Tento konflikt je vzhledem k jeho eskalaci do podoby reálné války v první polovině 90. let a kvůli obtížnosti jeho vyřešení velmi známý. Řešení konfliktu je problematické také kvůli mnoha faktorům. Geografické podmínky, zejména rozvrstvení obyvatel a necelistvost území Ázerbájdžánu a Arménie, zdá se, přímo nějakému sporu nahrávají. Důležité jsou zde také geopolitické faktory okolí Kavkazu, jelikož region jižního Kavkazu leží na území mezi Ruskem, Tureckem a Íránem, jejichž zájmy bývají mnohdy velmi odlišné a vzhledem k tomu, že všechny tři tyto jmenované státy jsou oproti kavkazským státům mnohem větší a silnější, je zřejmé, že své zájmy promítají mimo jiné právě také do tohoto regionu. Zájmy okolních, ale i dalších světových velmocí potom umocňuje ještě kaspické nerostné bohatství.
V hlavní části práce bych se chtěl věnovat těmto čtyřem hlavním bodům: stručné nastínění historických souvislostí mezi Arménií a Ázerbájdžánem, týkajících se Náhorního Karabachu; situaci mezi léty 1994 a 2008 - poválečné rozložení sil a jeho vývoj, snahy o řešení konfliktu; nejdůležitější události v období od roku 2008 do současnosti; promítnutí zájmů velmocí v regionu, zejména Ruska a Turecka
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of this thesis is to clarify how the solving of Nagorno-Karabakh conflict developed from 2008 to the present and how is the resolving of the conflict influenced by interests of regional and global powers, particularly Russia and Turkey. Resolving of the events from 2008 to the present assumes presentation of historical facts and contexts and outlining of a situation as a whole.
This conflict had escalated to the full scale war in early 1990s and therefore is widely known. Resolving of the conflict is troublesome because of various factors. Geographic and ethnographic conditions, particularly stratification of the peoples of Azerbaijan and Armenia seem to presuppose some kind of trouble. Geopolitical factors of the neighbourhood of Caucasus also play important role because the region lies between Russia, Turkey and Iran, who are important powers and who's interests usually largely differ. It is obvious that these powers reflect their interests to Caucasus region, empowered by Azerbaijani resources.
In the main part of my thesis I would like to pursue these four main points: brief outline of historical contexts betweem Armenia and Azerbaijan which concern Nagorno-Karabakh; situation between 1994 and 2008 - post war stratification of power and its development, effort to resolve the conflict; the most important events during the period from 2008 to the present; projection of power's interests in the region, mainly Russia ant Turkey
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK