Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Je změna podstatných náležitostí demokratického právního státu nepřípustná?
Název práce v češtině: Je změna podstatných náležitostí demokratického právního státu nepřípustná?
Název v anglickém jazyce: Does the change of the substantive provisions of the democratic, law-abinding State is impermissible?
Klíčová slova: Klauzule věčnosti Materiální jádro ústavy Kontrola ústavnosti Ústavní změny
Klíčová slova anglicky: Eternity clause Material core of the constitution Constitutional review Constitutional amendments
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ústavního práva (22-KUP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.07.2011
Datum zadání: 29.07.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.07.2011
Datum a čas obhajoby: 30.09.2014 10:30
Místo konání obhajoby: m.č.117/1.patro PF UK
Datum odevzdání elektronické podoby:04.07.2014
Datum proběhlé obhajoby: 30.09.2014
Oponenti: prof. JUDr. Václav Pavlíček, CSc., dr. h. c.
  prof. JUDr. Alexander Bröstl, CSc.
 
 
Předběžná náplň práce
Projekt „Je změna podstatných náležitostí demokratického právního státu opravdu nepřípustná a nepředstavitelná?" si klade za cíl odpovědět na otázku, zda není opravdu přípustné a možné změnit či pozměnit podstatné náležitosti demokratického právního státu či jejich chápaní. Hlavním výstupem práce by měla být praktická reflexe této problematiky.
Doktorská práce, která z projektu vychází, je členěná na čtyři části. V první části je vymezen demokratický právní stát, vyobrazena jeho historie a popsána jeho současnost. Ve druhé části jsou pak hledány jeho podstatné náležitosti a jejich co možná nejpřesnější charakteristika. V části třetí je podroben rozboru a kritice systém kontroly „nezměnitelnosti“ podstatných náležitostí demokratického právního státu. Je zde hledána alternativa k vůdčímu postavení Ústavního soudu v této otázce.
Čtvrtá část vychází z předešlých a snaží se odpovědět na základní otázku v praktické i abstraktní rovině, je tedy vyvrcholením práce. Navíc se nám poslední kapitola rozpadá do dvou podotázek. První z nich se táže, zda je možné za nepřípustnou změnu považovat i postupný posunu výkladu podstatných náležitostí demokratického právního státu, respektive částečnou změnu hodnot společnosti jako takové. Na druhé straně je zde praktická otázka, zda je možné se náhlé změně vyhnout nebo ji účinně zabránit v jakékoliv představitelné situaci.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Project „Does the change of the substantive requisites of the democratic, law-abiding State is really impermissible or unimaginable?" aims to answer the question if it is not really acceptable to change or modify the substantive requisites of the democratic, law-abiding State or their understanding. The main outcome of the work should be practical reflection of these issues.
PhD thesis, which results from this project, is divided into four parts. The first part defines the democratic, law-abiding (rule of law) State, illustrates its history and describes its present condition. The second part searches for its substantive requisites and their characteristics as accurately as possible. The subject of the third part is analysis and criticism of the system of control of the "inviolability" of the substantive requisites of the democratic, law-abiding State. The issue of this part is also search for alternatives to the major status of the Constitutional Court regarding this matter.
The fourth section is based on past three sections and tries to answer a title question in a practical and abstract ways; therefore this part is the highlight of the work. Moreover, the last chapter is divided into two sub-questions. The first one asks whether the gradual shift in the interpretation of the substantive requisites of the democratic, law-abiding (rule of law) State (or a partial change of the values of the society as whole) could be considered as an impermissible change. On the other hand there is the practical question of whether it is possible to avoid a sudden change or to effectively prevent any conceivable situation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK