Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Komiksy časopisu Ohníček v letech 1968-1971: sémiotická analýza
Název práce v češtině: Komiksy časopisu Ohníček v letech 1968-1971: sémiotická analýza
Název v anglickém jazyce: Comics of the Czech magazine Ohníček in the period of 1968-71: semiotic analysis
Klíčová slova: Komiks, Ohníček, normalizace, strip, seriál, jazyk, barva, postavy, příběh, význam
Klíčová slova anglicky: Comics, Ohníček, normalization, comic strip, comic series, language, colour, characters, story, meaning
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Otakar Šoltys, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 07.01.2011
Datum zadání: 07.01.2011
Datum a čas obhajoby: 26.01.2011 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.01.2011
Datum proběhlé obhajoby: 26.01.2011
Oponenti: PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá žánrem komiksu v časopise Ohníček v počátečním období normalizace: jeho vztahem ke světovým trendům, cílovou čtenářskou skupinou, mytologickými a ideologickými strukturami a způsobem vizuálního vyjádření. Jádrem práce je podrobná analýza jedenácti komiksů, které vycházely v Ohníčku v letech 1968-71 (ročníky 19-21). Na úrovni žánru se komiksy v Ohníčku výrazně přiblížily dobrodružným příběhům, které se těšily na přelomu let šedesátých a sedmdesátých velké popularitě, zároveň se ale původně „dospělý“ výtvarný výraz značně přizpůsobil dětskému čtenáři.
Tři z analyzovaných komiksů reprezentují komiksový seriál, kde epizody v jednotlivých číslech časopisu jsou vzájemně pevně provázány dobrodružnou narativní linií. Zbylých osm má charakter stripu, typově odpovídá gagu nebo bajce. U každého z komiksů je sledován jazyk, výtvarná stránka, způsob, jakým je artikulován děj, a distinktivní znaky, které titul odlišují jak od ostatních komiksů v listu, tak od žánrové klasiky. Jak grafická podoba komiksů, tak jejich narativní linie jsou ovlivněny faktem, že Ohníček je určen dětským čtenářům. Závěrem analýzy jsou obecná schémata týkající se typu hrdiny a podoby fikčního světa v závislosti na narativním typu a srovnání české komiksové tradice s podobou, k jaké žánr dospěl v evropském a americkém kontextu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of the thesis is the genre of comics in the Czech magazine Ohníček during the early period of normalization: the text is based on a detailed analysis of eleven comics that were published in the magazine between years 1968-71 (season 19-21). As far as the genre criteria are concerned, the analysed comics came closer to adventurous stories that were very popular in the 60/70s. At the same time, the original visual expression changed so that it was more suitable to child readers.
Three of the analysed comics are comic series where the particular episodes are connected to each other by an adventurous narrative storyline. The eight others are comic strips with the narrative type of gag or fable. When examining the particular comics, the focus was on several aspects: the use of language, visual expression, story articulation and specific distinctive aspects. Differences in those aspects made the comics mutually different and deviating from the classics of genre. Both the graphic form and the story line of the analysed comics were determined by the fact that they were published in a children magazine. As results of the analysis, hero types and the resemblance of the fiction world according to the narrative type are descript and a comparison with European and American comics tradition is given.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK