Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití metody RNAi u krevsajících členovců
Název práce v češtině: Využití metody RNAi u krevsajících členovců
Název v anglickém jazyce: The usage of the RNAi method on bloodsuckling arthropods
Klíčová slova: RNA interference, siRNA, krevsající členovci, Ixodidae, Culicidae, Glossinidae, Psychodidae, Trypanosoma spp., Leishmania spp., Plasmodium spp.
Klíčová slova anglicky: RNA interference, siRNA, bloodsucking arthropods, Ixodidae, Culicidae, Glossinidae, Psychodidae, Trypanosoma spp., Leishmania spp., Plasmodium spp.
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra parazitologie (31-161)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.12.2010
Datum zadání: 20.12.2010
Datum odevzdání elektronické podoby:19.08.2011
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2011
Oponenti: RNDr. Anna Dostálová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
RNA interference (RNAi) je přirozený obranný mechanismus buněk před cizorodými RNA. Zároveň je ale možné využít RNAi jako metodu pro funkční analýzu genů. RNAi se aktivuje pomocí vnášení krátkých dvouvláknových RNA do buněk či celých organismů. Dochází tak k degradaci specifické messenger RNA, a tím k utlumení fenotypového projevu genu.
Tato bakalářská práce shrnuje dosavadní poznatky o využití RNAi metody u krevsajících členovců a u protozoálních patogenů, které jsou těmito členovci přenášeny.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
RNA interference (RNAi) is a natural cell defense mechanism against heterogeneous RNA. RNAi can be also used as a method for functional analysis of genes. RNAi starts by the induction of short double stranded RNA into cells or whole organisms. This leads to a specific degradation of messenger RNA and suppression of the gene phenotype.
This thesis summarizes current research of the usage of RNAi method on bloodsucking arthropods and protozoan pathogens transmitted by these arthropods.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK