Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Analýza některých ekonomických a právních aspektů správy středoevropských akciových společností
Název práce v češtině: Analýza některých ekonomických a právních aspektů správy středoevropských
akciových společností
Název v anglickém jazyce: An analysis of some economic and legal aspects of governance
of Central European joint-stock companies
Klíčová slova: správa akciových společností, společnosti veřejného vlastnictví , dozorčí rada
Klíčová slova anglicky: corporate governance, publicly owned companies, supervisory board
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra národního hospodářství (22-KNH)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Ing. Jan Urban, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.12.2010
Datum zadání: 16.02.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.09.2011
Datum a čas obhajoby: 22.09.2011 12:30
Místo konání obhajoby: PF UK místn. 341
Datum odevzdání elektronické podoby:05.09.2011
Datum proběhlé obhajoby: 22.09.2011
Oponenti: JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této práce je po provedení analýzy vybraných ekonomických a právních aspektů správy středoevropských akciových společností dospět k doporučením, jak systém správy optimalizovat a minimalizovat rizika typická pro středoevropský společenský kontext. Je nepochybné, že oblast corporate governance je příkladem bezprostředního prolínání práva a institucionální ekonomie. Aby mohlo být dosaženo optimálního institucionálního uspořádání, je nezbytné mít při vytváření regulace corporate governance neustále na mysli ekonomické zákony.
V této práci se proto pokusím podrobit ekonomické a právní analýze českou úpravu systému správy akciových společností a poukázat na některá významná rizika, která jsou s ní spojena. V případových studiích se zaměřím zejména na společnosti, které jsou přímo vlastněny státem nebo které ovládají subjekty, jež se z ekonomického hlediska veřejným korporacím velmi podobají (uplatňují se v nich principy vlastní pro ekonomiku veřejného sektoru). Tyto společnosti jsem si vybral jako příklad pro analýzu, protože s ohledem na jejich specifika se v nich jednotlivá rizika systému správy akciových společností (zejména dobývání renty) projevují nejzřetelněji. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části se nejprve pokusím nastínit základní východiska problematiky corporate governance a popsat systém pramenů práva upravující oblast corporate governance, následně se budu věnovat významu finanční krize a její vlivu na vývoj regulace corporate governance a na závěr teoretických úvah věnuji pozornost velmi aktuální problematice právní regulace správy akciových společností s významnou majetkovou účastí veřejnoprávních korporací, kde prostřednictvím komparace polské a české právní úpravy upozorním na nedostatky polské i české regulace corporate governance společností veřejného vlastnictví.
Praktická část práce je věnována analýze systému správy v jednotlivých akciových společnostech, které jsou buď společnostmi s významnou majetkovou účastí státu, nebo se společnostem tohoto typu z ekonomického hlediska velmi podobají. V této části nejprve využiji poznatky auditu společnosti Industrial Advisors, s.r.o., abych upozornil na některé závažné nedostatky v systému řízení společností s významnou majetkovou účastí státu v ČR. Následně pomocí případové studie corporate governance českého energetického koncernu ČEZ a komparace s polskou petrochemickou společností PKN ORLEN poukážu na existující rizika ekonomického dobývání renty a morálního hazardu v těchto korporacích. Poslední případová studie je pak věnována aktuálnímu tématu corporate governance společnosti SAZKA a zejména pochybením v oblasti transparentnosti řízení této společnosti.
V závěru shrnu skutečnosti, které z předchozích případových studií a komparace s polskou právní úpravou corporate governance vyplývají. Cílem této kapitoly je mimo jiné odpovědět na otázku, jak optimálním způsobem promítnout do českého právního řádu zkušenosti, které lze vyvodit z vývoje corporate governance v jiných státech.

Cíle této práce lze proto shrnout do následujícího bodového přehledu:

1. Identifikace největších ekonomických rizik aktuální české právní úpravy corporate governce.
2. Doporučení vhodných způsobů regulace corporate governance obchodních společností veřejného vlastnictví.
3. Zamyšlení se nad otázkou, do jaké míry je vhodné upravovat matérii corporate governance prostřednictvím hard law a do jaké míry postačí úprava v oblasti soft law.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
There are three main goals of the thesis:
1) To identify the biggest economic risks of present Czech corporate governance
3) to recommend appropriate measures how to regulate corporate governance of publicly owned companies
2) to consider the question how appropriate it is to regulate corporate governance by hard law rules or when soft law rules could be appropriate enough.
The thesis is divided into two parts - the theoretical part and the practical one. The theoretical part is subdivided into four chapters. The first contains a general introduction to the corporate governance, the second includes a description of the system of corporate governance regulation, the next one is dedicated to financial crisis impact on the corporate governance regulation, and the final chapter deals with the comparison of Polish and Czech law regulation of corporate governance in publicly owned companies.
The practical part consists of three case studies. The first case study analysis the main findings of the report, which was worked out as a result of the independent audit of supervisory boards in publicly owned companies. The second case study examines the corporate governance system of state-owned companies PKN Orlen and ČEZ and tries to point out existing risks such as moral hazard and rent seeking. The analysis deals with independent members´ participations in the supervisory board and examines rewarding system of executives and supervisory boards´ members. The third case study focuses on measures in corporate governance area which could strengthen the transparency of companies´ performance. It involves some practical cases which demonstrate the significance of audit committees´ establishment, which can support the accounting transparency in the company.
I have come to the conclusion that there are significant shortcomings in Czech corporate governance of publicly owned companies especially in supervisory boards´ members appointing system and compensation system which rewards supervisory board´s members and executive officers. Therefore, it is necessary to enact hard law regulation of corporate governance in publicly owned companies. Furthermore, the Czech law system should also focus on ensuring economic transparency through proper performance of audit committee and participation of independent experts in the body.
During passing of new legislation it is necessary to take into consideration Czech specifics and internal institutions of the society, which in fact decide about the success of the legislation. Moreover, for effective regulation it is better to use hard law measures than soft law because in the Czech Republic capital markets are not developed enough and there is no social power which could enforce rules that are not legally binding.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK