Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Volební systém do poslanecké sněmovny v ČR: geneze, vývoj a jeho další směřování
Název práce v češtině: Volební systém do poslanecké sněmovny v ČR: geneze, vývoj a jeho další směřování
Název v anglickém jazyce: The electroral system for the Chamber of Deputies of Czech Republic: genesis, evolution and its future direction
Klíčová slova: Volební systém, Poslanecká sněmovna, volební reforma, poměrný volební systém.
Klíčová slova anglicky: Electoral system, the Chamber of Deputies, electoral reform, proportional voting system.
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie a sociologie (22-KPS)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jan Kysela, Ph.D., DSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.12.2010
Datum zadání: 01.12.2010
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.01.2012
Datum a čas obhajoby: 24.01.2012 13:30
Místo konání obhajoby: PFUK č.215
Datum odevzdání elektronické podoby:14.12.2011
Datum proběhlé obhajoby: 24.01.2012
Oponenti: doc. JUDr. PhDr. Marek Antoš, Ph.D., LL.M.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce pojednává o volebním systému do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Jeho vznik, vývoj a budoucnost jsou načrtnuty ve třech kapitolách a závěru. Práce je pojímána jako případová studie a využívá dva pracovní postupy – od obecného ke konkrétnímu a od dřívějšího k pozdějšímu. Tyto postupy jsou užívány nejenom v práci jako celku, ale taktéž v jednotlivých kapitolách a podkapitolách.
První kapitola uvádí čtenáře do problematiky volebních systémů v obecné rovině. Jsou popsány dva hlavní volební systémy – proporční a většinový. Důraz je kladem zvláště na proporční volební systém, který je užíván pro volby do Poslanecké sněmovny. Taktéž otázka „jaký volební systém je nejlepší“ je zmíněna.
Následující kapitola se zabývá historií volebního systému a jeho evolucí od jeho vzniku až po současnost. Hlavní část kapitoly se věnuje reformě z roku 2000, kterou Ústavní soud prohlásil za protiústavní. Nová právní úprava místo prázdných míst po rozhodnutí Ústavního soudu byla přijata v roce 2002 a od té doby je platná až do současnosti.
Třetí kapitola představuje návrhy volební reformy z roku 2008 připravované skupinou odborníků na základě politického zadání tehdejší vlády. Také jsou předloženy další tři návrhy založené na vlastních úvahách a úvahách akademiků.
Argumenty ve třetí kapitole jsou podepřeny volebními modely využívající skutečné výsledky z voleb do Poslanecké sněmovny z let 1996 až 2010. Modely jsou spočítány přímo autorem a ukazují, co by se mohlo stát, kdy by byl užit jiný volební systém.
Závěr shrnuje celou práci a říká na základě volebních modelů, které změny volebního systému by měly být provedeny, aby se volení systém nenacházel na hraně ústavnosti a neústavnosti a aby se usnadnilo sestavování vlád a zvýšila jejich stabilita.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This final thesis deals with electoral system to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic. Its genesis, evolution and future are presented in 3 chapters and in the Conclusion. Work is designed as a case-study and it employs two methods – from general to particular, and from earlier to later. These methods are used in whole work as well as in particular chapters and subchapters.
The first chapter introduces readers to the issue of electoral system in general. There are described two main voting systems – proportional and majority vote. Stress is put to the proportional system which has used for elections to the Chamber of Deputies. Also the question “which electoral system is the best” is mentioned.
Following chapter surveys history of the electoral system and evolution from its establishment to the present. Main part of this chapter deals with a reform introduced in the year 2000 which was declared by the Constitutional Court as unconstitutional. New law, instead of blank spaces after the decision of the Constitutional Court, was adopted in the year 2002 and since that it has been valid till the present.
The third chapter presents proposals of electoral reform from the year 2008 prepared by a group of experts on the basis of political assignment of contemporary Government. Also other three proposal of change, based on scholars and author’s opinions, are suggested.
Arguments in the third chapter are supported by voting models using a real data from the elections to the Chamber of Deputies from the years 1996 to 2010. Models were calculated by author and demonstrate what would have happened if another setting of the electoral system had been used.
Conclusion sums up the whole work and says, on the basis of the voting models and the last chapter, which changes, in the electoral system, should be made to not be on the edge of constitutionality and unconstitutionality and to facilitate arrangements of the governments and to strengthen their stabilities.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK