Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Hodnocení zátěže životního prostředí v ČR pomocí indikátoru Vodní stopa
Název práce v češtině: Hodnocení zátěže životního prostředí v ČR pomocí indikátoru Vodní stopa
Název v anglickém jazyce: Environmental assessment of the Czech Republic based on Water Footprint
Klíčová slova: indikátor vodní stopa, biopaliva, řepka olejka, spotřeba vody, biodiesel, bioethanol, evapotranspirace, virtuální voda
Klíčová slova anglicky: water footprint indicator, biofuels, oilseed rape, water consumption, biodiesel, bioethanol, evapotranspiration, virtual water
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro životní prostředí (31-550)
Vedoucí / školitel: doc. PaedDr. Tomáš Hák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.11.2010
Datum zadání: 14.01.2011
Datum odevzdání elektronické podoby:15.08.2013
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2013
Oponenti: Mgr. Davina Elena Vačkářová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Světový den vody upozorňuje z celosvětového pohledu na rostoucí význam nedostatku vody, na potřeby integrace v hospodaření s vodou a zvýšenou spolupráci k zajištění trvale udržitelného a spravedlivého nakládání s omezenými zdroji vody, a to jak na mezinárodní, tak i na místní úrovni. Nerovnováha mezi dostupností a spotřebou, nadměrným čerpáním podzemních vod a zhoršováním jejich kvality, jakož i soupeřením mezi sektory, meziregionální a mezinárodní spory o vodu, to vše se soustřeďuje na otázku, jak se vypořádat s nedostatečnými zdroji vody. Téměř 70% sladké vody je využito k produkci potravin, v některých rozvojových zemích dokonce až 95%. Nároky na vodu stále stoupají. Schopnost produkovat potravu je nezbytná k omezení chudoby a k dalším sociálnímu a hospodářskému rozvoji. Množství vody potřebné k vyprodukování je však velmi různé: na 1 kg hovězího dobytka krmeného zrním je 15 000 l, na 1 kg pšenice je 1 500 l. Zatímco zemědělství založené na spadlých srážkách zabírá 80% celosvětově obdělávané plochy půdy a závlahové zemědělství hospodaří pouze na 20%, kryjí zavlažované plodiny 40% celkové produkce potravin. Kromě lidských požadavků, přírodní systémy potřebují čistou a hojnou vodu, aby byly „zdravé“.
Mezi standardní vodohospodářské indikátory patří: spotřeba vody (l/os/den) – spotřeba vody v domácnosti napojené na vodovodní řad; odběry podzemních vod (v m3); odběry povrchových vod (v m3); intenzita užití vody; míra užití vody; index užití vody (v %).

Diplomová práce bude pracovat (aplikovat a rozvíjet) s konceptem vodní stopy (Hoekstra 2002, Oki et al. 2003).
Vodní stopa definuje několik termínů, např. virtuální voda. To je objem vody potřebný k produkci výrobku nebo služby (vztahuje se k veškeré vodě použité v různých fázích výrobního cyklu). Název „virtuální“ poukazuje na skutečnost, že většina z celkového objemu použité vody není v samotném výrobku obsažena. Dovoz virtuální vody je v tomto pojetí alternativním vodním zdrojem (exogenní voda). Studie ukazují, že toky virtuální vody mezi zeměmi jsou významné.
Bude tedy vybrána komodita nebo zemědělská plodina, která je významná pro ČR (z hlediska náročnosti na vodu, ekonomického, využití území, vývozu apod.). Na základě konceptu vodní stopy bude provedena analýza dostupnosti dat a proveden a analyzován výpočet vodní stopy pro vybranou komoditu(y) v ČR.
Bude provedena interpretace tohoto indikátoru z hlediska přidané informační hodnoty vzhledem k běžně využívaným vodohospodářským ukazatelům.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK