Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fortifikační stavitelství 10. a 11. století ve střední Evropě. Raně středověké opevnění Žatce.
Název práce v češtině: Fortifikační stavitelství 10. a 11. století ve střední Evropě. Raně středověké opevnění Žatce.
Název v anglickém jazyce: Fortification architecture in 10th and 11th century in Central Europe. Early medieval fortification of Žatec.
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro archeologii (21-UPRAV)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Sláma, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.10.2010
Datum zadání: 18.10.2010
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 12.09.2012 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:17.08.2012
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2012
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná pracovníkem v zastoupení a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Mgr. Ivo Štefan, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: prof. PhDr. Jan Klápště, CSc.
Zásady pro vypracování
V prvé části práce zpracujete výsledky nejnovějšího archeologického výzkumu opevnění žateckého hradiště.
Poznatky získané touto analýzou využijete ve druhé části studie, v níž budete sledovat vývoj fortifikačního stavitelství na širším středoevropském území. Zaměříte se především na jeho odlišnosti v různých středoevropských oblastech a pokusíte se je uvést do souvislosti s odlišnými společenskými, politickými a geografickými podmínkami v těchto regionech.
Pokusíte se vysvětlit i výrazný rozdíl mezi vývojem fortifikací ve slovanském prostředí (především v přemyslovské oblasti) a vývojem v říši východofranské, otonské a římsko-německé.
Seznam odborné literatury
Poslední shrnutí problematiky (a literatury) spjaté s raně středověkým fortifikačním stavitelstvím přináší práce Procházka, R. 2009: Vývoj opevňovací techniky na Moravě a v českém Slezsku v raném středověku, Spisy archeologického ústavu v Brně v.v.i. 38, Brno.
Zahraniční studie k těmto otázkám shrnují sborníky: Henning, J. (Hg.) 2002: Europa im 10. Jahrhundert. Archäeologie einer Aufbruchszeit, Mainz; a Henning, J. – Ruttkay, A. (eds.) 1998: Frühmittelalterlicher Burgenbau in Mittel- und Osteuropa, Bonn.
Koncepční východiska pro práci shrnuje zejména studie Brachmann H.-J. 1987: Zur Herkunft und Verbreitung von Trocken- und Mörtelmauerwerk im frühmittelalterlichen Befestigungbau Mitteleuropas. In: G.Labuda/S. Tabaczyński (Hrsg.), Studia nad etnogenezą Słowian i kulturą Evropy wczesnośredniowiecznej. Sv.1, 199-215., případně syntéza Brachmann, H.-J. 1993: Der frühmittelalterliche Befestigungbau in Mitteleuropa. Untersuchungen zu seiner Entwicklung und Funktion im germanisch-deutschen Bereich, Schriften zu Ur- und Frühgeschichte 45, Berlin.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK