Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pojem a právní důsledky překročení mezí nutné obrany a krajní nouze
Název práce v češtině: Pojem a právní důsledky překročení mezí nutné obrany a krajní nouze
Název v anglickém jazyce: The concept and legal consequence of the excessive use
of self-defence and necessity
Klíčová slova: nutná obrana, krajní nouze, exces
Klíčová slova anglicky: private defence, necessity, excess
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Rudolf Vokoun, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 04.03.2009
Datum zadání: 03.11.2010
Datum a čas obhajoby: 03.02.2011 12:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK Praha
Datum odevzdání elektronické podoby:15.01.2011
Datum proběhlé obhajoby: 03.02.2011
Oponenti: doc. JUDr. Mgr. Jiří Herczeg, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce pojednává o pojmu a právních důsledcích překročení nutné obrany a krajní nouze. Obsahově je práce členěna do sedmi kapitol. Po krátkém úvodu následuje kapitola věnovaná okolnostem vylučujícím protiprávnost. Třetí kapitola je věnována výhradně institutu krajní nouze. Nejprve je proveden rozbor podmínek, jejichž splnění odůvodňuje jednání v krajní nouzi. Následující část je pak věnována samotnému překročení mezí krajní nouze. Zde je proveden detailnější rozbor různých excesů a jiných vybočení z mezí krajní nouze. V rámci intenzivního excesu jsou v práci analyzována různá hlediska posuzování proporcionality krajní nouze. Kapitola čtvrtá je věnována institutu nutné obrany a je koncipována zcela shodně jako kapitola předchozí. Nejvíce prostoru je věnováno excesu intenzivnímu a jednotlivým pojmům k němu se vztahujícím.
Právním důsledkům překročení mezí nutné obrany a krajní nouze se věnuje kapitola pátá. Kapitola šestá obsahuje některé vybrané otázky, které úzce souvisejí se zkoumanými instituty. Zejména jde o tzv. putativní nutnou obranu a putativní krajní nouzi, automatická obranná zařízení, obranu proti osobám nepříčetným, trestně neodpovědným a osobám jednajícím ve skutkovém omylu a obranu proti zákrokům úředních osob. Rovněž je zde pojednáno o rozdílu mezi nutnou obranou, vzájemným napadením a rvačkou. Poslední kapitolou je pak závěrečné zhodnocení práce.
Tato diplomová práce vychází z právního stavu k 28.12. 2010.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis examines the legal concept and legal implications of transgression of (acting outside of) private defense and necessity.
As for the content, the thesis is divided into seven chapters. The short introduction is followed by the chapter dedicated to the circumstances precluding wrongfulness. Chapter 3 deals with the legal institute of necessity exclusively. First, the conditions required to successfully claim the necessity as a criminal defense are analyzed. In the following part the limitations of necessity are considered, the detailed analysis of various excesses and transgressions is provided. Regarding intensive excess various perspectives of the implementation of proportionality is discussed. Chapter 4 deals with the legal institute of private defense and follows the same outline as the previous chapter. The essential part is dedicated to the intensive excess and individual concepts related.
Legal consequences of transgression of the limitations of private defense and necessity are explored in chapter 5. Chapter 6 contemplates several issues related to the examined institutes, e.g. putative private defense and putative necessity, automatic defensive devices, defense against a person acting insane, legally irresponsible for one’s acts, acting by error in fact and defence against a person in authority. The difference of private defense, mutual assault and brawl is explained here as well. The final chapter summarizes the content of the thesis.
The thesis is based on the legal regulation effective to 28th December 2010.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK