Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Základní práva pacientů
Název práce v češtině: Základní práva pacientů
Název v anglickém jazyce: Basic rights of the patients
Klíčová slova: Práva pacientů, Srovnávací studie, Francouzské a české zdravotnické právo
Klíčová slova anglicky: Rights of patients, Comparative study, The czech system of law, The french system of law
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Centrum zdravotnického práva (22-CZP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Olga Sovová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.01.2009
Datum zadání: 14.02.2011
Datum a čas obhajoby: 02.03.2011 11:00
Místo konání obhajoby: PF UK, místnost č. 203
Datum odevzdání elektronické podoby:05.03.2011
Datum proběhlé obhajoby: 02.03.2011
Oponenti: prof. JUDr. Dagmar Císařová, DrSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce Základní práva pacientů srovnává dva právní řády, český a francouzský. Tato práce představuje prameny právní úpravy obou právních řádů v oblasti zdravotnického práva. Dále pojednává o vztahu lékař-pacient, jehoţ pojetí je v obou zemích velmi odlišné. Francie se pyšní jiţ od 30. let 20. století smluvním vzta-hem, naproti tomu v České republice nadále přetrvává spíše paternalistický vztah.
Jednotlivá základní práva jsou v této práci řazena podle důleţitosti. Autorka vţdy představuje nejdříve mezinárodní právní úpravu, po té vnitrostátní s tím, ţe je dána přednost francouzskému právnímu řádu. V závěru některých kapitol čtenář nalezne krátké shrnutí, zhodnocení kladů a záporů a nástin nové právní úpravy nebo inspiraci pro zákonodárce. Nejdříve je pojednáno o právu na ţivot a právu na ochranu lidské dů-stojnosti. Tato práva jsou nejvyšší hodnoty lidské společnosti, proto jsou chráněna nor-mami nejvyšší právní síly. Autorka se u těchto práv ohlíţí na trestní odpovědnost zdra-votnických pracovníků, zejména u trestných činů aktivní euthanasie nebo účasti na se-bevraţdě. Krátké zamyšlení k předem vysloveným přáním nalezne čtenář v závěru kapi-toly.
Dále se autorka věnuje ochraně zdraví a preventivní péči. Je povinností státu za-jistit ochranu lidského zdraví tam, kde není v moţnostech jednotlivce se chránit (ochra-na veřejného zdraví, znečištění vzduchu, vody, konzumace nebezpečných produktů). Sám jednotlivec má povinnost dbát o své zdraví a vyhýbat se škodlivým vlivům (alko-hol, tabák).
Další kapitola pojednává o právu na zdravotní péči. Je nezbytné zajistit rovný přístup ke zdravotní péči všem bez jakékoli diskriminace. Zdravotní péče, která je po-skytovaná, musí být jak kvalitní, tak bezpečná, adekvátní potřebám pacienta. V pojmu rovnosti se liší oba právní řády. Podle francouzského je rovný přístup ten, pokud zajis-tíme všem moţnost nechat se léčit na náklady zdravotního pojištění u těch výkonů, kte-ré by byly pro jednotlivce nedostupné. Naopak to, co je dostupné, není třeba hradit ze systému zdravotního pojištění. Náklady nenákladných výkonů si nese kaţdý pacient sám.Při poskytování zdravotní péče je nezbytné chránit soukromí pacienta. K tomu slouţí dvě oblasti ochrany a to profesní tajemství neboli povinnost mlčenlivosti zdra-votnického pracovníka a zvláštní reţim ochrany vedení a nakládání se zdravotnickou dokumentací.
Jakýkoli zásah do tělesné integrity pacienta je protiprávní. Aby nebyly lékařské výkony protiprávní, musí s nimi pacient vyslovit informovaný souhlas. Kaţdý pacient má právo být informován o svém zdravotním stavu a moţnostech léčby. Pokud se paci-ent rozhoduje, zda podstoupí lékařský zákrok je nezbytné, aby byl seznámen s průběhem, následky, riziky a jinými moţnostmi, které se mu nabízí. Pokud jsou všechny tyto informace pacientovi dány, pak mu nic nebrání, aby se svobodně rozhodl, zda zákrok podstoupí..
Jako poslední právo je v této práci zařazeno právo na svobodný výběr lékaře. Vztah důvěry mezi lékařem a jeho pacientem je velmi důleţitý. Pokud si pacient s lékařem nerozumí, má pocit, ţe mu nemůţe důvěřovat, musí mít pacient moţnost zvo-lit si jiného lékaře.
V závěru této práce čtenář nalezne krátké zhodnocení obou právních řádů a ná-měty pro zákonodárce na novou právní úpravu podle francouzského zdravotnického práva.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis Basic rights of the patients compares two systems of law, the Czech and the French one. This work introduces the resources of legal adjustments of the both law systems in the area of medical law. Later on it deals with the relation doctor – pa-tient, the interpretation of which is absolutely different in both countries.
France has been proud of its contractual relations since the thirties of the 20th century, while the Czech republic can be characterized with more of a paternalistic rela-tion.
The separate basic rights are arranged according to their importance in this the-sis. The author introduces the international legal form, then the local variant, the French legal form being given the advantage. In the conclusion of some chapters the reader will find a short resume, evaluation of pluses and minuses and a short lay-out of the new legal modifications or inspiration for the lawmakers. First of all the right to life and the right to protection of human personality are being dealt with. These rights are the top values of the human society, that is why they are protected by the normatives of the top legal force. Within these rights the author renders especially the criminal responsibility of the medical staff, mainly in connection with taking an active part in euthanasia or suicide. A short summary can be found in the end of each chapter.
Later on the author devotes her attention to the right for medical care. It is ne-cessary to provide equal access to all medical care without any restrictions, or discrimi-nation. The provided medical care must be on adequate level what concerns its quality, safety and accessibility for each patient. There is a difference in how both legal systems deal with equality. According to the French one, an equal approach is the one which provides medical treatment on the basis of health insurance even if this treatment was inaccessible for some individuals before. On the other hand, the accessible treatment should not be covered by health insurance. The expenses of inexpensive treatment should be covered by the patient himself.
Patient´s privacy must be respected at all circumstances. This is quaranteed by two areas of protection, such as professional ethics, or secret, which means the duty of professional secrecy of all medical staff and special regime of keeping medical docu-mentation.
Any interference with the body integrity of patient is illegal. In order the medical treatment were not illegal, the patient must pronounce the informed consent with. Each patient has the right to be informed about his health condition and possible treatment. If the patient has to decide whether the tratment is inevitable, he must be acquainted with the course, effects and other possibilities which may occur. If the patient is given all this information, there is nothing to prevent him from making a free decission whether to pass this medical step or not.
As the last right, the right for free choice of physician is discussed. The relation of trust is very important between a doctor and a patient. If the patient cannot find a common speech with his physician, or has a feeling he cannot trust him, he must have an option to choose another doctor.
In the end of this thesis the reader will find a short evaluation of both legal sys-tems and subjects for the lawmakers for a new adjustment according to the French me-dical law.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK