Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití přírodovědných muzeí a přírodovědných sbírek ve výuce
Název práce v češtině: Využití přírodovědných muzeí a přírodovědných sbírek ve výuce
Název v anglickém jazyce: Use of natural science museums and collections for educational purposes
Klíčová slova: exkurze, výukový program, pracovní list, muzeum, dětské muzeum
Klíčová slova anglicky: excursion, educational program, worksheet, museum, children?s museums
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra učitelství a didaktiky biologie (31-180)
Vedoucí / školitel: RNDr. Ina Rajsiglová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 28.11.2008
Datum zadání: 18.08.2010
Datum odevzdání elektronické podoby:19.08.2010
Datum proběhlé obhajoby: 23.09.2010
Oponenti: RNDr. Alena Drda Morávková, MBA, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
V současné době se ve výuce odstupuje od klasické frontální výuky, učitelé se snaží žáky nabádat k tomu, aby si oni sami zjišťovali informace a tím rozšiřovali své znalosti. Proto učitelé mimo jiné využívají muzejních sbírek k výuce a snaží se svým žákům ukázat život v minulosti a současnosti zábavnější formou. Vše, co se žák naučí vlastní zkušeností, si lépe zapamatuje a využije v nových zkušenostech.
Cílem této diplomové práce je vytvořit návrh exkurze do čtyř vybraných muzeí. K exkurzi sestavit pracovní listy a následně vyzkoušet exkurzi v praxi.
Závěrem této diplomové práce je, že se muzea snaží nalákat školy na různé výukové programy a přednášky, případně exkurze do okolí. Bohužel se tyto programy týkají převážně společenskovědných předmětů. Výukových programů, které se zabývají pouze vzděláváním v přírodopisu nebo biologii či jiné přírodovědné oblasti, je zatím málo, ale učitelé biologie mohou velkou měrou využít široké nabídky exponátů a sbírek muzeí a utvářet u žáků mezipředmětové vztahy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Nowadays there is a considerable tendency towards encouraging students to seek for information and deepen their knowledge themselves rather than classical frontal educational methods. Thanks to this trend teachers tend to use i.e. museum collections for educational purposes in order to present life in the past as well as at present to students in a more enjoyable way. Everything that students learn by their own experience is sure to be remembered more vividly.
The aim of my Master Thesis is to propose excursions to four selected museums. Worksheets are to be provided for each excursion and shall be tested in practice as well.
The conclusion of the Master Thesis is that museums strive to attract schools with various educational programs, lectures and excursions. Nevertheless, they concentrate mainly on social sciences. Educational programs, intended solely for natural sciences or biology, are very rare. However, biology teachers may ? to a considerable extent ? use wide variety of expositions and collections of museums.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK