Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Institucionální rozhodčí řízení
Název práce v češtině: Institucionální rozhodčí řízení
Název v anglickém jazyce: Institutional arbitration procedure
Klíčová slova: Institucionální rozhodčí řízení, Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, Mezinárodní rozhodčí soud v Londýně
Klíčová slova anglicky: Institutional arbitration, Arbitration Court attached to the Economic Chamber of the Czech Republic and Agricultural Chamber of the Czech Republic, London Court of Institutional Arbitration
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Květoslav Růžička, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 07.11.2008
Datum zadání: 23.11.2010
Datum a čas obhajoby: 25.01.2011 09:00
Místo konání obhajoby: 316
Datum odevzdání elektronické podoby:13.12.2010
Datum proběhlé obhajoby: 25.01.2011
Oponenti: JUDr. Petr Dobiáš, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Účelem této diplomové práce je popis a porovnání právních pravidel, dle kterých probíhá rozhodčí řízení v České republice a v Anglii. Česká republika byla zvolena z důvodu autorčina českého původu a studia českého právního řádu. Anglie byla vybrána proto, že je místem, kde má institucionální rozhodčí řízení dlouhou tradici, a je jednou z kolébek rozhodčího řízení. Diplomová práce se zaměřuje na srovnání zákonů o rozhodčím řízení, které platí ve výše uvedených zemích a na srovnání pravidel obsažených v rozhodčím řádu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky s rozhodčími pravidly Mezinárodního rozhodčího soudu v Londýně.
Tato diplomová práce se skládá z úvodu, pěti kapitol a závěru. Po první kapitole, která stručně popisuje historii rozhodčího řízení, následuje obecná charakteristika, kategorizace druhů a vysvětlení základních principů rozhodčího řízení v kapitole číslo dvě. Třetí kapitola se zabývá problematikou arbitrability a otázkou rozhodčí smlouvy, což jsou dva základní předpoklady nezbytné pro úspěšné rozhodčí řízení. Srovnání českého a anglického zákona o rozhodčím řízení je provedeno ve čtvrté kapitole. Rozhodčí řády výše uvedených rozhodčích soudů jsou porovnány v kapitole číslo pět.
Hlavním cílem této diplomové práce je poskytnutí srovnání rozhodčích zákonů a pravidel zakotvených v České republice a v Anglii a poukázat na výrazné odlišnosti. Ačkoliv mají tyto úpravy a řády mnoho společného, přesto nalézáme důležité rozdíly, a to zejména v otázce pravomocí rozhodců a v úpravě vztahu obecných soudů k soudům rozhodčím.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of my thesis is to describe and compare legal rules related to the international arbitration in the Czech Republic and in England. The Czech Republic was chosen because of the origin of the author and her studies of the Czech law. England was chosen as a place where the institutional arbitration has a long tradition and as one of the birthplaces of the arbitration. The thesis is focused on the comparison of the legal acts which regulates the arbitration in these two countries and the arbitration rules in compliance with which the arbitral proceedings is carried on in front of the Arbitration Court attached to the Economic Chamber of the Czech Republic and Agricultural Chamber of the Czech Republic in Prague and in front of the London Court of Institutional Arbitration.
The thesis is composed of an introduction, five chapters and a conclusion. Chapter One, which outlines the history of the arbitration is followed by the general characterisation of the arbitration, categorization of different types of the arbitration and the explanation of the basic principles in the chapter Two. Chapter three deals with the issue of the arbitrability and with the arbitration agreements which are two basic elements of the successful arbitration. The comparison of the Czech and English legal act regulating the arbitration is outlined in the chapter Four. The arbitration rules of the above stated courts of arbitration are compared in the chapter Five.
The main aim of the thesis is to provide a comparison of the arbitration acts/rules in the Czech Republic and in England and to point out differences. Even though there is a lot in common, we can still find important differences, mainly in the powers of the arbitrators and in the relationship between courts and arbitration courts.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK