Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Současné možnosti léčby drogové závislosti z pohledu romských
Název práce v češtině: Současné možnosti léčby drogové závislosti z pohledu romských
Název v anglickém jazyce: Current options for treatment of drug dependence from the perspective of Roma drug users
Akademický rok vypsání: 2007/2008
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN (11-00610)
Vedoucí / školitel: PhDr. Josef Radimecký, M.Sc., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.08.2008
Datum zadání: 06.08.2008
Datum a čas obhajoby: 11.09.2008 00:00
Místo konání obhajoby: 1. LF UK v Praze, Centrum adiktologie
Datum odevzdání elektronické podoby:08.08.2008
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2008
Předmět: Obhajoba bakalářské práce A (B01638)
Oponenti: PhDr. Petra Vondráčková, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
Berkyová, R. (2008). Niektoré odlišnosti medzi rómskymi a nerómskymi užívateľmi drog na Hlavnom nádraží v Prahe z pohľadu terénneho pracovníka. Terénny výskum. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Ústav jižní a centrální Asie. Romistika. Praha.

Český statistický úřad (2003). Sčítání lidu, domů a bytů 2001. Český statistický úřad, Praha.

Hirt, T., Jakoubek, M. (2004). Romové: Kulturologické etudy. Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, Plzeň.

Horváthová, J. (2002). Kapitoly z dějin Romů. Lidové noviny, Praha.

Kalina, K. a kolektiv (2003). Drogy a drogové závislosti 1. Úřad vlády České republiky, Praha.

Kalina, K. a kolektiv (2003). Drogy a drogové závislosti 2. Úřad vlády České republiky, Praha.

Kalina, K. a kolektiv (2001). Mezioborový glosář pojmů z oblasti drog a drogových závislostí. Filia Nova, Praha.

Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské komunity (2005). Zpráva o stavu romských komunit v České republice 2004 a koncepce romské integrace. Úřad vlády ČR, Praha.

Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské komunity (2007). Zpráva o stavu romských komunit v České republice v roce 2006. Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské komunity, Praha.

Langhamrová, J. & Fiala, T. (2003). Kolik je vlastně Romů v České republice? Demografie, 45, 1, 23?32.

Ministerstvo vnitra ČR. (2007). Souhrnná zpráva o zneužívání drog mezi příslušníky národnostních a etnických menšin. Ministerstvo vnitra, Praha.

Miovská, L. (2005). Zaostřeno na drogy 2. Užívání drog v národnostních menšinách v ČR. Úřad vlády ČR, Praha.

Miovský, M. (2006). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Grada, Praha.

Moravskoslezský kraj. (2006). Strategie integrace romské komunity Moravskoslezského kraje na období 2006 ? 2009. Odbor kultury a památkové péče Krajský úřad Moravskoslezského kraje.

Mareš, P. (2006). Faktory sociálního vyloučení. Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, Praha.

Mravčík, V., Bejčková, P., Orlíková, B., Petrošová, B., Škdrlantová, E., Trojánková, A., Petroš, O., Sklenář, V., Vopravil, J. (2006). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2005. Úřad vlády ČR, Praha.

Mravčík, V., Chomynová, P., Orlíková, B., Škrdlantová, E., Trojánková, A., Petroš, O., Vopravil, J., Vacek, J. (2007). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2006. Úřad vlády ČR, Praha.

Mravčík, V., Korčišová, B., Lejčková, P., Miovská, L., Škrdlantová, E., Petroš, O., Radimecký, J., Sklenář, V., Gajdošíková, H., Vopravil, J. (2004). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2003. Úřad vlády ČR, Praha.

Mravčík, V., Korčišová, B., Lejčková, P., Miovská, L., Škrdlantová, E., Petroš, O., Sklenář, V., Vopravil, J. (2005). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2004. Úřad vlády ČR, Praha.

Murphy, R. F. (1998). Úvod do kulturní a sociální psychologie. Sociologické nakladatelství, Praha.

Navrátil, P. (2003). Romové v české společnosti. Portál, Praha.

Nedomová, A. (1998). Romská komunita v České republice. Demografie, 40, 3, 157?167.

Nová škola, o.p.s. (2006). Analýza sociálně vyloučených romských lokalit a absorpční kapacity subjektů působících v této oblasti. Praha.

Průcha, J. (2007). Interkulturní psychologie. Sociopsychologické zkoumání kultur, etnik, ras a národů. Druhé, rozšířené vydání. Portál, Praha.

Rada vlády pro národnostní menšiny (2002). Zpráva o situaci národnostních menšin v ČR za rok 2001. Úřad vlády ČR, Praha.

RVKPP (2003). Standardy odborné způsobilosti služeb pro uživatele návykových látek. Úřad vlády ČR, Praha.

Štandlová, D. (2007). Užívání návykových látek v romské komunitě. Návrh systémového řešení. Brno.

Štěchová, M. (2002). Romská minorita a postupy integrace. Závěrečná zpráva z výzkumu. Institut pro kriminologii a sociální prevenci, Praha.

Vacek, J., Gabrhelík, R., Miovská, L. & Miovský, M. (2005). Analýza současného stavu a potřeb v oblasti drogových služeb na území hl. m. Prahy určených příslušníkům národnostních menšin a přistěhovalcům. Zpráva z výzkumu. Sdružení SCAN. Tišnov.

Vrtbovská, P. & Larkin, T. (2004a). Romský vzájemný výzkum (výsledky výzkumu). Společnost Hvězda, Praha.

Vrtbovská, P. & Larkin, T. (2004b). Deník. Projekt Romský terén a Baterie, Výcvik romských terénních pracovníků, Romský vzájemný výzkum 2002?2004. Společnost Hvězda, Praha.

Vrtbovská, P. & Larkin, T. (2004c). Závěry a doporučení z projektu baterie vzájemný romský výzkum o užívání drog v romské komunitě. Společnost Hvězda, Praha.

Vyhnalová, A. (2004). Specifika romských uživatelů drog ve srovnání s majoritními uživateli. Absolventská práce. VOŠ sociálně právní. Absolventská práce, obor sociální práce. Praha.
Předběžná náplň práce
Práce představuje kvalitativní výzkum, který se zaměřuje na zjišťování současných možností léčby drogové závislosti pro romské uživatele drog. Šetření je založeno na semistrukturovaných interview s romskými uživateli drog ? klienty kontaktního centra Stage 5 v Praze 5 a odborníky z oboru adiktologie, kteří se léčbě uživatelů drog dlouhodobě věnují a současně tyto poznatky konfrontuje s dosavadními poznatky publikovanými v odborné literatuře. Pro realizaci výzkumu byla použita metoda zakotvené teorie.
Otázky, o jejichž zodpovězení výzkum usiluje, jsou dnešní možnosti léčby pro romské uživatele drog, jejich zkušenosti s účastí v ambulantním či pobytovém zařízení léčby nebo názory na nastavení současných programů v systému adiktologických služeb. Dále se výzkum pokouší zjišťovat, zda lze v praxi vypozorovat nějaké rozdíly v přístupu romských klientů ke službám na rozdíl od těch z majoritní společnosti. V neposlední řadě zjišťuje zkušenosti a názory odborníků z oboru adiktologie na otázku počtu romských klientů v léčebných programech, způsoby léčby závislosti u Romů a zda je přístup k této skupině uživatelů drog v něčem jiný či zda by se měl v něčem změnit a případně v čem.
Výsledky naznačují, že romských klientů je v programech léčby méně, než by to odpovídalo z odhadu počtu problémových uživatelů drog z řad Romů a data o nich nejsou evidována. Zdá se, že tito klienti většinou odcházejí z léčebných programů předčasně a jejich retence v programech je nízká. To vede k závěru, že by se stávající přístup k nim i nastavení služeb mělo změnit. Výsledky z výzkumu naznačují, že by mohlo pomoci, pokud by došlo k prohloubení spolupráce personálu léčebných programů s rodinou uživatelů drog, zaměstnávání romských pracovníků v léčebných týmech a určité změně pravidel. Všechny tyto aktivity by měly probíhat ve spolupráci romských i neromských pracovníků a odborníků.

Klíčová slova: Romové, drogová závislost, léčebný program, využívání služeb, retence v programu
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis presents qualitative research study assessing current options for treatment of drug dependence from the perspective of Roma drug users. Presented study is based on semi structured interviews with Roma drug users ? clients of a low-threshold centre Stage 5 in Prague 5 and experts in addictology with a long-term experience in treatment of drug users. Findings from interviews are confronted with existing scientific literature.
Research attempts to answer questions concerning recent options for treatment of Roma drug users, their experiences with out-patient and/or residential treatment programmes, and opinions about current treatment programs within the system of addictological services. Also, it aims to respond the question of whether we can observe some differences in an approach of treatment programmes towards Roma using population when compared with those from majority one. Last but not least the study assess experience and opinions of experts with regard to number of Roma clients in programmes, ways of their treatment, and also the question of whether there is a different approach towards them or whether they think it should have been changed, and if yes then how.
The results suggest that there is a lower proportion of Roma problem drug users in the treatment than in the case of other groups of users. It seems also that the Roma users drop out from treatment usually at an earlier phase and their retention is very low. It leads to a conclusion that recent treatment programmes should be changed. It is likely that most crucial changes are needed in the area of enhancement of cooperation between staff and relatives of Roma drug users, involvement of Roma representatives in the staff of treatment programmes as well as of some of existing rules.


Keywords: Roma people, drug dependence, treatment programme, utilization of services, retention in treatment.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK