Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fluorescenční detektory kosmického záření a vliv měsíčního světla
Název práce v češtině:
Název v anglickém jazyce: Fluorescence detectors of cosmic rays and influence of moonlight
Akademický rok vypsání: 2007/2008
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Astronomický ústav UK (32-AUUK)
Vedoucí / školitel: RNDr. Michael Prouza, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
1. Seznámit se detekčními technikami kosmického záření a jmenovitě s fungováním Observatoře Pierra Augera.
2. Seznámit se s modely jasu noční oblohy, zejména s ohledem na polohu a fázi Měsíce.
3. Popsat možný vliv Měsíce na fungování detektorů fluorescenčního záření, vytvořit model optimálního provozu detektorů s ohledem na maximalizaci životnosti použitých fotonásobičů.
Seznam odborné literatury
M. Nagano & A.A. Watson: Observations and implications of the ultrahigh-energy cosmic rays, Reviews of Modern Physics, vol. 72, Issue 3, pp. 689-732 (2000)

J. Abraham et al. [Pierre Auger Collaboration]: Properties and performance of the prototype instrument for the Pierre Auger Observatory, Nuclear Instruments and Methods A523, 50 (2004)

K. Krisciunas & B.E. Schaefer: Model of the brightness of moonlight, Publications of Astronomical Society of the Pacific, vol. 103, Sept. 1991, p. 1033-1039 (1991)

Předběžná náplň práce
Studium nejenergetičtějšího kosmického záření je oborem na pomezí astronomie a částicové fyziky. Pokrok v této oblasti byl nastartován měřením nového nejrozsáhlejšího detektoru kosmického záření ? observatoře Pierra Augera v Argentině. I když již detektor nabírá vědecká data a objevují se první významné výsledky, stále ještě je možné optimalizovat funkci vlastního detektoru.

Fluorescenční detektory kosmického záření jsou schopny provádět měření jen v noci a doposud bylo měření prováděno téměř výhradně bez měsíčního svitu, tedy s Měsícem pod obzorem. Je otázkou, zda je výhodné provozovat detektor i s Měsícem nad obzorem, zdali by příliš intenzívní světlo nevedlo k příliš rychlé degradaci detektorů.

Cílem práce je seznámit s metodami detekce kosmického záření, s observatoří Pierra Augera a s jednoduchými modely jasu noční oblohy. Na jejich základě by pak měl být tento jas odhadnutý a navržen optimální model činnosti detektoru s Měsícem nad obzorem.


 
Univerzita Karlova | Informační systém UK