Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Testy ekvivalence
Název práce v češtině: Testy ekvivalence
Název v anglickém jazyce: Tests of Equivalence
Akademický rok vypsání: 2024/2025
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra pravděpodobnosti a matematické statistiky (32-KPMS)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Arnošt Komárek, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Jedná se o z větší části kompilační práci, v jejímž rámci student nastuduje statistické metody používané při testování ekvivalence. Obecné principy budou následně aplikovány na vybrané základní statistické testy vyučované v rámci přednášek NMSA331 (Matematická statistika 1), resp. NMFM301 (Statistika pro finanční matematiky). Součástí práce bude též analýza reálných dat a/nebo menší simulační studie.
Seznam odborné literatury
Wellek, S. (2010). Testing Statistical Hypotheses of Equivalence and Noninferiority, 2nd Edition. Boca Raton: Chapman and Hall/CRC. ISBN 978-0-42909-267-1.
Předběžná náplň práce
Nejčastěji uvažovaná statistická hypotéza je tvaru H0: theta = theta0, kde theta je testovaný parametr a theta0 jeho hodnota za nulové hypotézy (referenční hodnota). Nulovou hypotézu lze zamítnout či nezamítnout, nicméně při nezamítnutí nemůžeme tvrdit, že by nulová hypotéza byla prokázána. Avšak v praxi nastávají situace, kdy je zapotřebí prokázat, že je testovaný parametr roven nějaké konkrétní hodnotě, tj. v principu je zapotřebí mít výraz theta = theta0 v alternativní a nikoliv v nulové hypotéze. Příslušné testy se nazývají jako testy ekvivalence a uplatnění nacházejí např. ve farmaceutickém průmyslu při výrobě generických léků. Zde theta označuje účinek generického léku, theta0 účinek originálního léku a je zapotřebí ukázat, že generikum je ekvivalentní originálu.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK