Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kalibrace AI algoritmu na rozlišování kvarkových a gluonových jetů
Název práce v češtině: Kalibrace AI algoritmu na rozlišování kvarkových a gluonových jetů
Název v anglickém jazyce: Calibration of an AI-based quark/gluon tagger
Klíčová slova: CERN|ATLAS|LHC|DNN|jet
Klíčová slova anglicky: CERN|ATLAS|LHC|DNN|jet
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce:
Ústav: Ústav částicové a jaderné fyziky (32-UCJF)
Vedoucí / školitel: Mgr. Vojtěch Pleskot, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.04.2024
Datum zadání: 05.04.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.04.2024
Konzultanti: Mgr. Daniel Scheirich, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Student změří kalibraci neuronové sítě trénované na rozpoznávání původu jetů - jestli jet pochází z kvarku, nebo z gluonu. Student pro svou práci použije data nabraná detektorem ATLAS na urychlovači LHC. K nim použije odpovídající Monte Carlo simulace. Ke své práci bude používat moderní nástroje, jako jsou TensorFlow, uproot, Pandas a NumPy.
Seznam odborné literatury
Jet tagging: https://arxiv.org/abs/2202.03772v2
Deep learning: https://www.deeplearningbook.org/
Transformer: https://arxiv.org/abs/1706.03762
TensorFlow: https://www.tensorflow.org/
Matrix Method: https://arxiv.org/abs/2308.00716
Předběžná náplň práce
Kolaborace ATLAS postavila a provozuje obří detektor částic, který zkoumá produkty srážek protonů urychlených urychlovačem LHC v mezinárodní laboratoři CERN. V těchto srážkách se často rodí výtrysky mnoha částic, tzv. jety. Zhruba řečeno, jet je měřitelným důsledkem vzniku kvarku nebo gluonu s vysokou energií. Jety vzniklé z gluonů mají lehce odlišné vlastnosti než jety vzniklé z kvarků, a tudíž lze v principu odlišit jety vzniklé z gluonů a z kvarků. K tomuto úkolu je velmi výhodné použít metody strojového učení. Vhodnou metodou je algoritmus Transformer, který je používán v mnoha moderních technologických aplikacích. Natrénovaná neuronová síť má ovšem vždy do jisté míry jinou účinnost v datech a v Monte Carlo simulacích. Pro opravu účinnosti v MC simulacích je potřeba změřit tzv. Scale Factor, což je poměr účinností v datech a v MC.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The ATLAS collaboration built and operates a huge detector of particles that studies products of collisions of protons accelerated by the LHC accelerator in the international laboratory CERN. Sprays of particles called jets born in the collisions often. Roughly speaking, a jet is a measurable consequence of a high energy quark or gluon production. Gluon-originated jets have slightly different properties than quark-originated ones. In principle, it is possible to distinguish them from each other. For this purpose, it is convenient to use a machine learning method. A good candidate could be a Transformer algorithm that is used in many modern technological applications. However, a trained neural network always has a somewhat different performance in the data and in Monte Carlo simulations. To correct the efficiency in MC simulations, we need to measure the so-called Scale Factor, which is the ratio of the efficiencies in data and in MC.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK