Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Resource competition between honeybees (Apis mellifera) and wild bees (Hymenoptera: Anthophila) in anthropogenic landscapes
Název práce v češtině: Kompetice o zdroje mezi včelou medonosnou (Apis mellifera) a volně žijícími včelami (Hymenoptera: Anthophila) v antropogenní krajině
Název v anglickém jazyce: Resource competition between honeybees (Apis mellifera) and wild bees (Hymenoptera: Anthophila) in anthropogenic landscapes
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jakub Straka, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.12.2023
Datum zadání: 14.12.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.01.2024
Předběžná náplň práce
Konkurence mezi opylovači je aktuální téma se složitým kontextem. Opylující hmyz je důležitým faktorem pro zachování rozmanitosti kvetoucích rostlin a udržení produktivity jak přírodních, tak antropogenních typů krajiny. Pochopení vztahu mezi opylovači je proto klíčové pro zachování opylovačů a opylovací služby, které poskytují. V současné době je velmi diskutovaný vliv včely medonosné (Apis mellifera) na volně žijící opylovače.
Projekt se zaměří na posouzení vlivu Apis mellifera na volně žijící populace opylovačů. Projekt využije 16 odběrových míst v Praze a okolí a 16 lokalit v Brně a okolí s různým stupněm urbanizace a zemědělského krajinného pokryvu, které pomohou rozlišit vliv prostředí a dopad Apis mellifera na populace volně žijících opylovačů. Odběr vzorků bude probíhat v období celé sezóny roku 2024. Dále budou do finální analýzy zahrnuty i údaje z předchozích 2 let z těchto lokalit. K určení početnosti Apis mellifera bude zaznamenána přítomnost včelstev v okruhu 3 km od místa studie (typická vzdálenost včel od úlu je až 2 míle (3,2 km), i když včely mohou hledat potravu i ve větší vzdálenosti, pokud jsou zdroje omezené). Kromě toho bude na místech prováděn odchyt síťkou, aby se určila potenciální konkurence na květech.
Primárním cílem je určit dopad Apis mellifera na diverzitu, početnost a funkční diverzitu divokých včel v různých typech antropogenních krajiny. Cílem je porozumět tomu, jak včelařství ovlivňuje volně žijící včely prostřednictvím konkurence, a zjistit, zda jsou různé funkční skupiny volně žijících včel ovlivněny odlišně. Cílem projektu je přispět k ochraně volně žijících včel kvantifikací vlivu včelařství na diverzitu a funkční vlastnosti.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Competition between pollinators is a hot current topic with a complex context. Pollinating insects are an important factor in maintaining floral diversity and sustaining the productivity of both natural and anthropogenic landscapes. Understanding the relationship between pollinators is therefore crucial for the conservation of pollinators and the pollination service they provide. Currently, the impact of the honeybee Apis mellifera on wild pollinators is highly debated.
The project will focus on assessing the impact of Apis mellifera on wild pollinator populations. The project will use 16 sampling locations in and around Prague, and 16 locations in and around Brno with various degrees of urbanization and agricultural landcover, which will assist in distinguishing the environmental influence and the impact of Apis mellifera on wild pollinator populations. Sample collection will take place over the flowering season of 2024. Furthermore, data from previous 2 years from these locations will also be included in the final analysis. To determine the abundance of Apis mellifera, the presence of bee colonies within a radius of 3 km from the study site will be recorded (typical foraging distance of honeybees from hive is up to 2 miles (3.2 km), even though bees can forage larger distances if resources are limited). In addition, netting will be conducted at the locations to determine potential competition for floral resources.
The primary objective is to determine the impact of Apis mellifera on wild bee diversity, abundance, and functional diversity in different anthropogenic landscapes. Aim is to understand how beekeeping affects wild bees through competition and investigate if different functional groups of wild bees are affected differently. The goal of the project is to contribute to conservation of wild bees by quantifying the effect beekeeping has on diversity and functional traits.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK