Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vztah Josefa Šusty k německé menšině v Československu
Název práce v češtině: Vztah Josefa Šusty k německé menšině v Československu
Název v anglickém jazyce: The relationship of Josef Šusta towards the german minority in Czechoslovakia
Klíčová slova: Josef Šusta|Československo|České politické myšlení|německá menšina|sudetská otázka
Klíčová slova anglicky: Josef Šusta|Czechoslovakia|Czech political thought|German minority|Sudeten question
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav politologie (21-UPOL)
Vedoucí / školitel: prof. Mgr. Vratislav Doubek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 07.11.2023
Datum zadání: 08.11.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.11.2023
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Zásady pro vypracování
Práce se zaměří na zkoumání konkrétních aspektů politického myšlení Josefa Šusty, předního československého historika, prvorepublikového ministra školství a protektorátního prezidenta České akademie věd a umění. Josef Šusta byl literárně velmi činným autorem, jehož politické myšlení je upozaďováno ve prospěch jeho historiografické činnosti. Pro své názory na německou menšinu a veřejné aktivity za druhé světové války byl po jejím skončení v Československu ostrakizován a obviněn z kolaborace. V důsledku tohoto tlaku spáchal sebevraždu. Práce si klade za cíl zjistit, jakou skutečnou povahu měly jeho politizující úvahy o řešení národnostní problematiky a konkrétně postavení německé menšiny v Československu. Práce bude s tímto záměrem analyzovat nejen Šustovy texty vědecké a historické, ale především jeho veřejné projevy a publicistickou činnost. Předmětem zkoumání budou rovněž dokumenty soukromé povahy, jaké představují memoáry, či korespondence a deníkové texty, pokud se je podaří dohledat v Šustově osobní pozůstalosti uložené v Národním archivu. V kontextu dobové diskuse nad národnostní otázkou a národnostní politikou se práce pokusí upřesnit politické myšlení Josefa Šustu především v meziválečné éře, se specifickým zaměřením na období 20. let 20. století, kdy se Šusta na dané téma vyjadřoval nejčastěji.
Seznam odborné literatury
BLÜML, Josef. Josef Šusta (úvahy o dějinách a dějepisectví). 2006.
Blüml, Josef, Josef Šusta - historik a umělec. In: Jihočeši v české historické vědě / V Českých Budějovicích : Jihočeská univerzita, 1999 s. 91-113.
BLÜMLOVÁ, Dagmar a kol. Čas optimismu a ctižádostivých nadějí: prezentace a reprezentace české vědy a kultury v prvním desetiletí samostatného státu (1918-1929). České Budějovice: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2009. 419 s.
Borovský, Tomáš - Lach, Jiří (edd), Josef Šusta a František Hrubý ve vzájemné korespondenci. k vydání připravili a úvodní studii napsali Tomáš Borovský a Jiří Lach. Vyd. 1. Brno : Matice moravská : Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura, 2006. 284 s.
KONRÁD, Ota: Dějepisectví, germanistika a slavistika na německé univerzitě v Praze 1918- 1945. Praha 2011.
LACH, Jiří: Josef Šusta a Dějiny lidstva. Olomouc 2001
Lach, Jiří, Josef Šusta v prvním desetiletí ČSR: za hranicemi historické práce. In: Čas optimismu a ctižádostivých nadějí: prezentace a reprezentace české vědy a kultury v prvním desetiletí samostatného státu (1918-1929) / České Budějovice : Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Společnost pro kulturní dějiny, 2009 s. 45-55.
PEČÍRKA, Josef (ed.): Listy přátelství a úcty. Dopisy Maxe Dvořáka Josefu Šustovi, Josefu Pekařovi a Jaroslavu Gollovi. Praha 1941.
PIORECKÁ, Kateřina. České dějepisectví v dialogu s Evropou: (1890-1914). Praha: Academia, 2009.
Válek, Jiří, Josef Šusta a česká historiografie, in: Historik a jeho dílo : kniha věnovaná 80. výročí narození prof. PhDr. Miloše Trapla, CSc. / Olomouc : Univerzita Palackého, 2015 s. 151-166.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK