Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mineralogico-petrografická charaktekristika a proveninence hornin pro výrobu neolitických nástrojů
Název práce v češtině: Mineralogico-petrografická charaktekristika a proveninence hornin pro výrobu neolitických nástrojů
Název v anglickém jazyce: MIneralogical and petrographic characteristics and provenance of rocks for the production of Neolithic tools
Klíčová slova: metabazit, kamenné nástroje, neolit, archeologie, provenience hornin
Klíčová slova anglicky: metabasite, stone toools, neolith, archeoology, rocks provenance
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav geologie a paleontologie (31-420)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Václav Kachlík, CSc.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Práce je vhodná zejména pro studenty studijního programu geoarcheologie, případně pro studenty geologie, mineralogie nebo petrologie, kteří mají zájem o interdisciplinární výzkum hornin používaných pro výrobu kamenných nástrojů v neolitu. Jde zejména o mineralogickou, petrografickou a gechemickou charakteristiku kamenných nástrojů nalezených na lokalitách v České republice a střední Evropě. Současně jsou zkoumány i potenciální vhodné suroviny pro jejich výrobu zejména v kontaktních aureolách variských plutonů. Pro úspěšné řešení je vhodné absolvovat povinné a povinně volitelné přednášky z mineraloge, petrologie a geochemie, které se vztahují k témau. Absolvovat kurzy mikroskopie minerálů a hornin, základní přednášku o geologické stavbě České republiky.
Předběžná náplň práce
Studium kamenných nástrojů, jejich výroby, užití, distribuce a provenience patří již po desetiletí k tradičním výzkumným tématům středoevropské archeologie. Grantový projekt “Metabazit typu "Jizerské hory" jako transkulturní spojovatel prehistorických středoevropských komunit" se zaměřuje na zpracování a distribuci metabazitů typu Jizerské hory v oblasti jejich těžby, ale také na zjišťování provenience kamenných nástrojů na vzdálených lokalitách, s cílem prostudovat distribuční trasy, kterými se šířily metabazitů z Jizerských hor v čase a prostoru, případně identifikovat nové lokality těžby metabazitů s obdobnými vlastnostmi.
Cilem diplomové práce, vhodné pro zejména pro student studijního program geoarcheologie, je charakterizovat petrograficky, mineralogick a geochemicky broušené kamenné nástroje z různých lokalit a srovnat je s charakteristikami hornin v kontaktní aureole tanvaldského granitu, která je považována za zdrojovou oblast značné části nalezených artefaktů. Nálezy hornin s podobnou mineralogií v jiných částech Českého masivu však ukazují, že by část nástrojů mohla mít původ i v aureolách jiných variských plutonů, které intrudovaly v podobných teplotně tlakových a strukturních podmínkách. Materiál pro výzkum je poskytován archeology z ČR I dalších středoevropských zemí, ale studovány budou také metabazity s podobnými charakteristikami v nově vytypovaných lokalitách. Student se během výzkumu naučí základní metody mineralogicko-petrologického a geochemického výzkumu výše jmenovaných hornin. Získaná data bude I samostatně interpretovat. Tato nova data budou využita spolu s daty archeologů pro objasnění kulturního vývoje komunit na rozhraní mezolitu a neolitu. Výzkum je finančně zajištěn stávajícím grantovým projektem včetně odměny pro spoluřešitele.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK