Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Jak rostliny komunikují - molekuly lásky
Název práce v češtině: Jak rostliny komunikují - molekuly lásky
Název v anglickém jazyce: How plants communicate - The molecules of love
Klíčová slova: Genová exprese, rostlinná biologie, rozmnožování rostlin, reprodukční biologie, mezibuněčná komunikace, proteiny, receptory, ligandy, oplození, molekulární biologie, buněčná biologie, fyziologie rostlin
Klíčová slova anglicky: Gene expression, plant biology, plant reproduction, reproductive biology, cell-cell communication, receptor proteins, ligand, fertilization, molecular biology, cell biology, plant physiology
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. David Honys, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
BM130P78 - Růst a vývoj rostlin
Seznam odborné literatury
Původní vědecké články a reviews v angličtině, např. zde: http://www.pollenbiology.cz/publications/.
Předběžná náplň práce
Když si rostliny podmanily zemi, vyvinuly květy a složité rozmnožovací orgány, což bylo jedním z předpokladů jejich úspěchu. Jak tedy přivést samčí a samičí gamety k úspěšnému oplození, jak spolu mohou partneři komunikovat "bez mluvení"? K tomu slouží sada receptorových proteinů a jejich ligandů, z nichž mnohé ještě nebyly objeveny, a které zprostředkovávají chemickou komunikaci vedoucí k úspěšnému oplození a produkci semen a plodů. Cílem práce je systematicky prozkoumat známé regulátory mezibuněčné komunikace při rozmnožování rostlin a porovnat je s těmito mechanismy u živočichů, vypíchnout podobnosti i jedinečné vlastnosti obou systémů. Získané poznatky přispějí k hlubšímu porozumění reprodukční biologie rostlin, což je důležité pro zlepšení výnosů zemědělských plodin, ale poskytnou i dobrý teoretický základ pro možnou návaznou magisterskou práci.

Předpokladem úspěšného řešení je a zájem o danou problematiku, motivace pro sepsání a obhájení práce. Základní znalost rostlinné biologie je užitečná, ale ne nutná. Výhodou je samostatnost (což neznamená, že bude ponechán vlastnímu osudu, ale že bude aktivně vyhledávat a zkoumat nové podněty za všestranné podpory školitele a konzultanta), otevřená komunikace s dobrými provokujícími nápady, ochota se učit novým věcem a otevřenost novým přístupům. Podkladem práce bude různorodá literatura, většinou v angličtině. Na bakalářskou práci může navazovat experimentální práce magisterská vycházející ze získaných informací. Příklady prací vypracovaných v naší laboratoři jsou zde: http://www.pollenbiology.cz/team/.

Nabízíme
práci v mladém a inspirativním kolektivu, možnost osvojení si špičkových molekulárních technik, seznámen í se s prací v laboratoři pod odborným vcedením; úspěšný uchazeč může získat pracovní úvazek v Laboratoři biologie pylu ÚEB AV ČR. S tím souvisí např. i možnost hrazení výdajů za konference (prezentace výsledků vlastní práce) a možnost účasti v jazykových kurzech Katedry jazyků AV ČR. Finanční zajištění práce probíhajícími projekty.

Kontakt
prof. RNDr. David Honys, Ph.D.
Laboratoř biologie pylu, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v.v.i., Rozvojová 263, 165 00 Praha 6
Tel.: 225 106 450 | Mobil: 776 352 433 | E-mail: david@ueb.cas.cz | Web: www.pollenbiology.cz
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
When plants conquered the land, they evolved flowers and reproductive organs to become successful. So how do you bring male and female gametes for successful fertilisation “without talking”? This involves a toolkit of receptor proteins and their ligands that many are yet to be discovered that mediate a chemical communication leading to successful fertilisation and production of fruits and seeds. The aim of this thesis is to systematically explore the known regulators of cell-cell communications in plant reproduction and compare with those mechanisms in animal reproduction to piece together a common theme as well as unique regulation between the two systems. Upon completion of the thesis, the elaborate knowledge gathered will not only contribute to a better understanding of plant reproductive biology which is important to improve crop fertility, but will also offer lessons on areas of animal reproduction that can be explored for more successful animal fertility studies.

The recipe for successful thesis are a pure interest in the subject, self motivation to survey, learn, write and defend the thesis as a proud product of your ground work. A basic knowledge of plant biology is helpful but not a must. Independence to search for new subject stimulus (with the all-round support of the supervisor and consultant) and open communications with good provoking ideas are advantageous. The thesis will be based on a variety of literature, overwhelmingly in English, including relevant reviews. The Bachelor's thesis may be followed by an experimental Master thesis based on the stimulating ideas gathered. Examples of theses from our lab: http://www.pollenbiology.cz/team/.

We offer a possibility to work in a young and inspiring team; the successful candidate may get a position in the Laboratory of Pollen Biology of the Institute of Experimental Botany of the CAS. This includes, e.g., the possibility to cover conference expenses (presentation of own results) and the chance to participate in language courses of the Language Department of the CAS. Financial support for the work on ongoing projects.

Contact
prof. RNDr. David Honys, Ph.D.
Laboratory of Pollen Biology, Institute of Experimental Botany of the CAS, Rozvojová 263, 165 00 Praha 6
Tel.: 225 106 450 | Cellular: 776 352 433 | E-mail: david@ueb.cas.cz | Web: www.pollenbiology.cz
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK