Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Interpretace místního kulturního dědictví prostřednictvím informačních panelů na příkladu Prokopského údolí v Praze
Název práce v češtině: Interpretace místního kulturního dědictví prostřednictvím informačních panelů na příkladu Prokopského údolí v Praze
Název v anglickém jazyce: Interpretation of local culture haritage through information panels on exemple of Prokopské údolí in Prague
Klíčová slova: Naučná stezka, informační panely, interpretace místního dědictví, průmyslová historie, Prokopské údolí, předměstí Prahy
Klíčová slova anglicky: Educational trail, information panels, interpretation culture heritage, industrial history, Prokopské údolí, Prague´s suburb
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra dějin a didaktiky dějepisu (41-KDDD)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Jiří Hnilica, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 29.09.2023
Datum zadání: 29.09.2023
Datum a čas obhajoby: 15.01.2024 09:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:03.12.2023
Datum proběhlé obhajoby: 15.01.2024
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: Mgr. Jakub Jareš, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Autorka bude vycházet z interpretace historického dědictví významné lokality na předměstí Prahy - Prokopského údolí. Zde se opře o metody historické vlastivědy a regionalisticky. Klíčovou součástí práce bude využití těchto poznatků do oblasti edukace kulturně historického dědictví a přenesení témat historického a kulturně historického poznání do edukačního média, tradičně nazývaného informační panely naučné stezky. Tím přispěje nejen k hlubšímu poznání Prokopského údolí, ale především obohatí přístupy práce s naučnými stezkami v mimo školní edukaci.
Seznam odborné literatury
BROCHU, Lisa. Interpretive planning: the 5-M model for successful planning projects. Fort Collins: InterpPress, 2013. ISBN 1-879931-12-5.

MEDEK, Michal – ČINČERA, Jan – GREGOROVÁ, Jana – POŘÍZOVÁ, Kateřina – LISKOVÁ. Martina. Naučné stezky: zpracování a hodnocení nepřímých interpretačních programů. Brno: Masarykova univerzita, 2016. ISBN: 978-80-210-8335-6.

NĚMEC, Jan (ed.). Prokopské a Dalejské údolí - přírodní park. Ilustroval Oldřich JELEN. Praha: Pro 86. ZO ČSOP vydal Consult, 2003. ISBN 80-902132-4-3.

PTÁČEK, Ladislav. Jak pře(d)kládat svět: základy dobré interpretace. Brno: Nadace Partnerství, 2012. ISBN 978-80-904918-5-4.

PTÁČEK, Ladislav (ed.). Interpretace místního dědictví: příručka pro plánování a tvorbu prezentací místních zajímavostí. Brno: Nadace Partnerství, 2004. Metody komunitního rozvoje. ISBN 80-239-2068-5.

THORSTEN, Ludwig. Interpretační průvodce. Jak se o místní dědictví podělit s ostatními. Werlershausen 2019. ISBN 978-3-9815219-9-3.

Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se věnuje naučným stezkám a informačním panelům a jejich roli v interpretaci místního kulturního dědictví. Na základě rešerše odborné literatury je popsán teoretický základ interpretace jako takové, historie naučných stezek na českém území i ve světě, návštěvnická problematika a edukační a interpretační využití stezek a panelů. Hlavním cílem této práce je zmapovat současnou situaci naučných stezek v Prokopském údolí v Praze, zhodnotit jejich tematické zaměření, funkčnost, využitelnost a edukační a interpretační potenciál. Součástí práce je i návrh vlastní naučné stezky, která mapuje průmyslovou historii Prokopského údolí v Praze.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis focuses on nature trails and information panels and their role in the interpretation of local cultural heritage. Based on a literature search, it describes the theoretical basis of interpretation as such, the history of nature trails in the Czech Republic and worldwide, visitor issues and the educational and interpretive use of trails and panels. The main objective of this thesis is to map the current situation of nature trails in the Prokopské údolí in Prague, to evaluate their thematic focus, functionality, usability and educational and interpretive potential. Part of the work is also a proposal for its own nature trail, which maps the industrial history of the Prokopské údolí in Prague.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK