Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Biologie vajíčka motolice Schistosoma mansoni jakožto hlavního patogenního agens lidské schistosomózy
Název práce v češtině: Biologie vajíčka motolice Schistosoma mansoni jakožto hlavního patogenního agens lidské schistosomózy
Název v anglickém jazyce: Biology of Schistosoma mansoni eggs as the main pathogenic agent of human schistosomiasis
Klíčová slova: schistosoma parazit krevnička vajičko schistosomóza
Klíčová slova anglicky: schistosoma parasite blood-fluke egg schistosomiasis
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra parazitologie (31-161)
Vedoucí / školitel: Mgr. Lukáš Konečný
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Základy parazitologie
Obecná parazitologie
Zoologie bezobratlých
Seznam odborné literatury
Costain AH, MacDonald AS, Smits HH. Schistosome Egg Migration: Mechanisms, Pathogenesis and Host Immune Responses. Front Immunol. 2018 Dec 20;9:3042. doi: 10.3389/fimmu.2018.03042. Erratum in: Front Immunol. 2019 Apr 11;10:749. PMID: 30619372; PMCID: PMC6306409.
Schwartz C, Fallon PG. Schistosoma "Eggs-Iting" the Host: Granuloma Formation and Egg Excretion. Front Immunol. 2018 Oct 29;9:2492. doi: 10.3389/fimmu.2018.02492. PMID: 30459767; PMCID: PMC6232930.
McManus DP, Dunne DW, Sacko M, Utzinger J, Vennervald BJ, Zhou XN. Schistosomiasis. Nat Rev Dis Primers. 2018 Aug 9;4(1):13. doi: 10.1038/s41572-018-0013-8. PMID: 30093684.
Předběžná náplň práce
Schistosomóza je zanedbávané tropické onemocnění způsobené motolicemi rodu Schistosoma. Na základě zprávy WHO (2020) byl přenos schistosomózy hlášen ze 78 zemí, kde v roce 2018 potřebovalo preventivní léčbu nejméně 229 milionů lidí. Roční počet úmrtí způsobených schistosomózou se celosvětově odhaduje na 200 000. Nedávno byly dokonce zjištěny autochtonní případy lidské urogenitální schistosomózy v jižní Evropě, a to na Korsice. Životní cyklus schistosom zahrnuje mezihostitelské sladkovodní plže, z nichž se po infekci uvolňují infekční larvy (cerkárie), které pronikají ve vodním prostředí do kůže definitivního obratlovčího hostitele. Dospělí červi žijí v mezenterických žilách a samičky kladou vajíčka, která jsou z hostitele vylučována společně se stolicí. Vajíčka jsou kladeny přímo do krevního oběhu, kde se příchytí ke cévnímu endotelu, a následně procházejí mezenterickými cévami a přes střevní stěnu do střevního lumen. Ne všechna vajíčka se z těla hostitele úspěšně uvolní, ale přibližně polovina z nich je z mezenterických žil odnesena portálními cévami do jater, kde jejich přítomnost vede k patologickým změnám tkáně. Tato "neúspěšná" vajíčka zachycená v jaterní tkáni představují hlavní patologické agens zodpovědné za rozvoj morbidity a patologie onemocnění a hrají důležitou roli v imunitní modulaci hostitele.
Cílem bakalářské práce je věcně shrnout poznatky o základní biologii stádia vajíčka tohoto závažného lidského parazita, s důrazem na jeho ontogenetický vývoj a na hlavní události a "checkpointy" vedoucích k jeho úspěšnému/neuspěšnému přenosu z tkání definitivního hostitele do vnějšího prostředí. Bakalářská práce má sloužit jako teoretická průprava pro potenciální vypracování diplomové práce v naší laboratoří, která se aspekty biologie vajíčka S. mansoni zabývá.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Schistosomiasis is a neglected tropical disease caused by flukes of the genus Schistosoma. Based on a WHO report (2020), transmission of schistosomiasis has been reported from 78 countries where at least 229 million people needed preventive treatment in 2018. The annual number of deaths caused by schistosomiasis is estimated at 200,000 worldwide. Recently, autochthonous cases of human urogenital schistosomiasis have even been detected in southern Europe, namely in Corsica. The life cycle of schistosomes involves intermediate freshwater gastropod hosts which, once infected, release infective larvae (cercariae) that penetrate the skin of the definitive vertebrate host in the aquatic environment. The adult worms live in the mesenteric veins and the females lay eggs which are excreted from the host with the faeces. The eggs are laid directly into the bloodstream, where they attach to the vascular endothelium, and then pass through the mesenteric vessels and through the intestinal wall into the intestinal lumen. Not all eggs are successfully released from the host body, but approximately half of them are carried from the mesenteric veins through the portal veins to the liver, where their presence leads to pathological tissue changes. These 'failed' eggs trapped in liver tissue represent the main pathological agents responsible for the development of morbidity and pathology of the disease and play an important role in host immune modulation.
The aim of the bachelor thesis is to summarize the basic biology of the egg stage of this important human parasite, with emphasis on its ontogenetic development and the main events and checkpoints leading to its successful/failed transmission from the tissues of the definitive host to the external environment. The bachelor thesis is intended to serve as theoretical preparation for the potential development of a master thesis in our laboratory dealing with aspects of S. mansoni egg biology.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK