Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dopad distančního vzdělávání na prožívání učitelů
Název práce v češtině: Dopad distančního vzdělávání na prožívání učitelů
Název v anglickém jazyce: The impact of distance education on the well-being of elementary teachers
Klíčová slova: distanční výuka, prožívání, učitelé, 1. stupeň, kvalitativní výzkum
Klíčová slova anglicky: distance education, well-being, teachers, elementary school, quality research
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (41-KPSY)
Vedoucí / školitel: PhDr. Anna Páchová, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Martina Loulová - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.04.2022
Datum zadání: 03.04.2022
Datum a čas obhajoby: 16.09.2022 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:11.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 16.09.2022
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: PhDr. Veronika Francová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce pojednává o dopadu distanční výuky na prožívání učitelů 1. st.
Je rozdělena na část teoretickou, kde budou popsána hlavní témata dopadu DV na učitele – stres a vyrovnání se s ním, self efficacy - vnímání vlastní účinnosti, časová zátěž, vpád do soukromí, podpora, atd.
Praktická část bude vycházet z rozhovorů s učiteli, kde bude použit kvalitativní výzkum na základě zakotvené teorie. Následná analýza se zaměří na jednotlivé oblasti dopadu DV a jejich případné kategorizaci. V závěrečné diskuzi s teorií budou výsledky výzkumu dány do kontextu s teorií.
Seznam odborné literatury
Strauss, A. & Corbin, J. (1999). Základy kvalitativního výzkumu: postupy a techniky metody zakotvené teorie. Brno: Sdružení Podané ruce.

Rokos, L. & Vančura, M. (2020). Distanční výuka při opatřeních spojených s koronavirovou pandemií – pohled očima učitelů, žáků a jejich rodičů. Pedagogická orientace, 30 (2) 122-155.
Míček, L. & Zeman, V. (1992). Učitel a stres. Brno: Masarykova univerzita.
Austin, V., Shah, S., Muncer, S. (2005). Teacher stress and coping strategies used to reduce stress. Occupational Therapy International.
Martinková, J., & Židková, Z. (2003). Psychická zátěž učitelů základních škol. Pracovní lékařství, 3, 6-11.
Stuchlíková, E., Kučera, D., Mrhálek, T., Potužníková, E., Plassová, M. (2021). Dynamika psychologických dopadů covid-19 V České republice: situace jara 2020. e-PSYCHOLOGIE, 4 (15).
Předběžná náplň práce
Cílem práce je kvalitativní analýza dopadu distančního vzdělávání na psychiku učitelů 1. st. ZŠ v období epidemie covidu-19.
Teoretická část práce bude reflektovat důvody pro zavedení distančního vzdělávání a jeho podmínky. Dalším okruhem bude vymezení hlavních zátěžových situací, která učitele ve školství potkávají a jak se s nimi vypořádávají.
Sběr dat v praktické části bude postaven na polostrukturovaných rozhovorech s učiteli, které budou analyzovány metodou kódování vycházející ze zakotvené teorie Strausse a Corbinové.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the work is a qualitative analysis of the impact of distance education on the psyche of teachers of the elementary school during epidemic covid-19.
The theoretical part of the work will reflect the reasons for the introduction of distance education and its conditions. The next area will be the definition of the main stressful situations that teachers encounter in education and how they deal with them.
Data collection in the practical part will be based on semi-structured interviews with teachers, which will be analyzed by coding methods based on the grounded theory of Strauss and Corbin.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK