Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Postmoderna jako nedůvěra vůči metanaracím
Název práce v češtině: Postmoderna jako nedůvěra vůči metanaracím
Název v anglickém jazyce: The Postmodernism as a Mistrust of the Metanarrative
Klíčová slova: Postmoderna, nedůvěra, metanarace, velké příběhy, Lyotard
Klíčová slova anglicky: postmodernism, mistrust, metanarrative, great stories, Lyotard
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanské výchovy a filosofie (41-KOVF)
Vedoucí / školitel: Mgr. Zbyněk Zicha, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 22.03.2022
Datum zadání: 22.03.2022
Datum a čas obhajoby: 23.05.2022 11:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R122, 122, 1. patro, vlevo, mezi toaletami
Datum odevzdání elektronické podoby:19.04.2022
Datum proběhlé obhajoby: 23.05.2022
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: doc. Mgr. Michael Hauser, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce bude věnována otázce nedůvěry postmoderních myslitelů vůči metanaracím. Autor vyjde především z myšlení Jeana Francoise Lyotarda, prozkoumá původ a obsah pojmu postmoderna a dále bude sledovat Lyotardův motiv nedůvěry k metanaracím a jeho další život v postmoderním myšlení.
Seznam odborné literatury
Literatura:
PETŘÍČEK, Miroslav. Úvod do současné filosofie. Čtvrté upravené vydání. Praha: Herrmann, 1997.
WELSCH, Wolfgang. Naše postmoderní moderna. Praha: Zvon, 1994. ISBN 80-7113-104-0.
LYOTARD, Jean-Francois. O postmodernismu: postmoderno vysvětlované dětem: postmoderní situace. Praha: Filosofický ústav AV ČR, 1993. ISBN 80-7007-047-1.
BAUMAN, Zygmunt. Úvahy o postmoderní době. Vydání druhé, dotisk. Praha: SLON, 2006. ISBN 80-86429-11-3.
BĚLOHRADSKÝ, Václav. Mezi světy & mezisvěty: filosofické dialogy. Praha: Votobia, 1997. ISBN 80-7220-004-6.
HAUSER, Michael. Cesty z postmodernismu: Filosofická reflexe doby přechodu. Praha: Filosofia, 2012. ISBN 978-80-7007-382-7.
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá postmoderní epochou, a to z pohledu postmoderní filosofie. Rámcem jsou myšlenky Jeana Francoise Lyotarda, který je považován za zakladatele postmoderní filosofie, ohledně nedůvěry dnešního člověka k metanaracím. Práce se zabývá také jistou neshodou ohledně toho, co to vůbec je postmoderní a jestli je toto pojmenování legitimní. Z tohoto důvodu část práce tvoří představení genealogie tohoto pojmu, která klade důraz i na úlohu umění při tvorbě tohoto diskurzu, který se snaží pojmenovat principy dnešního světa. Lyotardův motiv nedůvěry k metanarcím se stal natolik zásadním, že se odráží i v pracích současných filosofů a sociologů. Práce se tedy zabývá i pokračováním tohoto motivu. V poslední části práce je představeno i české pojetí toho, co je postmoderní, opět s přihlédnutím na onen motiv nedůvěry k metanaracím neboli velkým příběhům.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis is concerned with the postmodern era, mainly from the viewpoint of postmodern philosophy. It includes the thoughts of Jean Francoise Lyotard, who is considered to be the founder of modern philosophy, about the mistrust of the contemporary society of metanarrative. The thesis also focuses on the ongoing discussion of whether the use of the word „postmodernism“ is legitimate and what the concept even means in general. That is the reason why a significant part of this thesis elaborates on the genealogy of the word, focusing on the role of art, which attempts to explain the main principles of the world that we live in. Lyotard’s omnipresent motif of mistrust of metanarrative has become so significant as to appear regularly in the works of today’s philosophers and sociologists. Therefore, this thesis looks at the continuation of such a motif. The last part of the thesis introduces the Czech perception of the postmodern, again incorporating the theme of mistrust of metanarrative or, in other words, great stories.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK