Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pasokifikace - úpadek tradičních levicových a sociálně demokratických stran po velké recesi
Název práce v češtině: Pasokifikace - úpadek tradičních levicových a sociálně demokratických stran po velké recesi
Název v anglickém jazyce: Pasokification - the decline of traditional and social democratic parties after the Great Recession
Klíčová slova: pasokifikace, Blair, Schröder, sociální demokracie, třetí cesta, neoliberalismus, úpadek, SYRIZA
Klíčová slova anglicky: Pasokification, Blair, Schröder, social democracy, third way, neoliberlism, decline, SYRIZA
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jakub Stauber, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 31.05.2021
Datum zadání: 31.05.2021
Datum a čas obhajoby: 06.06.2022 08:00
Místo konání obhajoby: Pekařská 16, JPEK301, 301, Malá učebna, 3.patro
Datum odevzdání elektronické podoby:03.05.2022
Datum proběhlé obhajoby: 06.06.2022
Oponenti: doc. Michel Perottino, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Evans, B. M., & McBride, S. (2017). Austerity: The lived experience. University of Toronto Press.
De Lapuente, J. R. (2018). Rechts gewinnt, weil Links versagt: Schlammschlachten, selbstzerfleischung Und rechte Propaganda. Westend.
Harris, J. (24. 9. 2016). Má levice budoucnost? A2larm. Cit. 11. 9. 2021, Dostupné z https://a2larm.cz/2016/09/ma-levice-budoucnost/.
Karimi, S. (2015). The tragedy of social democracy. Fernwood Publishing.
Kennedy, P. T., & Manwaring, R. (2018). Why the left loses: The decline of the centre-left in comparative perspective. Policy Press.
March, L. (2011) Radical Left Parties in Europe. Routledge.
Manwaring, R. (2021). The politics of social democracy: Issues, dilemmas and future directions for the centre-left. Routledge.
Newell, J. (2021). Europe and the Left: Resisting the Populist Tide. Palgrave Macmillan, an imprint of Springer Nature Switzerland AG.
Seymour, R. (2017). Corbyn: The strange rebirth of radical politics. Verso.
Snegovaya, M. (2021). How ex-Communist left parties reformed and lost. West European Politics.
Předběžná náplň práce
Výrazná část levicových stran v Evropě, které by se daly zařadit mezi „tradiční“, trpí po Velké recesi výrazným odlivem příznivců. Nejvýraznější tváří tohoto úpadku se stala řecká sociálně demokratická strana PASOK, která patřila ke tradičním 2 stranám řeckého bipartijního systému, a která se ze zisku 43,9 % ve volbách v roce 2009 propadla na 4,7 % ve volbách v lednu 2015, a od těchto voleb kandiduje strana pouze v koalicích. Ačkoliv sestup u ostatních stran je málokdy tak extrémní, podobný trend lze spatřit ve většině států v EU.

Samozřejmě, podmínky se v každé zemi liší, ale i tak lze shledat u těchto stran, které zaznamenaly prudký propad v podpoře veřejnosti, sérii podobných znaků, kterými se odlišují od stran, které se zvládly tomuto propadu úspěšně vyhnout. Hlavním cílem této práce tedy je odhalit, co k pasokifikaci vedlo. Kromě politik samotných stran půjde také o prozkoumání vztahu k alternativním stranám, které v důsledku pasokifikace vznikly, případně dosáhly větších úspěchů až mainstreamové popularity, jako např. v již zmíněném Řecku strana SYRIZA.

Téma pasokifikace je poměrně nové (natolik nové, že tento termín, vytvořený z anglického „pasokification“, používám v češtině jako jeden z prvních), a k jako takovému k němu neexistuje přehršel literatury. Z toho důvodu budu také z části čerpat z knih, které se zabývají jednotlivými státy, a hledat mezi jednotlivými případy paralely a kontrasty. Část zdrojů budou také tvořit pojednání o Velké recesi a jejích následcích, neboť její vliv na celou věc je nepřehlédnutelný. V poslední řadě budu také čerpat ze zdrojů o radikálních a populistických stranách, pro lepší analýzu stran, které díky pasokifikaci vstoupily do politického mainstreamu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
A significant portion of left-wing parties in Europe, which could broadly be described as "traditional", suffers a major decline in support. The Greek social democratic party PASOK, which formed one half of the traditional Greek bipartisan system, has become the most visible example of this, as it fell from winning 43,9 % of the vote in the 2009 election to winning 4,7 % of the vote in the January 2015 election, and turned to only standing in elections within coalitions. Although the decline of other parties is rarely that extreme, a similar trend can be observed in most of the countries in the EU.

Naturally, conditions vary in each country, but even so, one can notice similar characteristics of the parties that suffered a steep decline in public support, which set them apart from the parties that managed to avoid the same fate. The primary task of this thesis is discovering what ultimately led to Pasokification. Apart from analysing policies of the traditional parties, this also means analysing the relationship of the traditional parties with new, alternative parties, which have emerged during Pasokification, and which sometimes enjoy mainstream popularity, such as Greek SYRIZA.

The subject of Pasokification is relatively new (in fact so new, that this thesis is among the first to use its Czech form, "pasokifikace"), and as such isn't that well covered by itself in literature. For this reason, a portion of bibliography will be books concerned with individual countries, and the task at hand will be searching for paralleling and contrasting points. A portion of source material will also be research about the Great Recession and its consequences, as its influence on Pasokification has hard to overstate. Additionally, sources about radical and populist parties will also be used, in order to better understand parties that entered the mainstream thanks to Pasokification.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK