Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zánik služebního poměru vojáka z povolání s akcentem na porovnání se skončením pracovního poměru
Název práce v češtině: Zánik služebního poměru vojáka z povolání
s akcentem na porovnání se skončením
pracovního poměru
Název v anglickém jazyce: Termination of military service of a professional soldier with an emphasis on comparison with the termination of employment
Klíčová slova: zánik, služební poměr, voják z povolání, pracovní poměr
Klíčová slova anglicky: termination, military service, professional soldier, employment
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.05.2021
Datum zadání: 12.05.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.05.2021
Datum a čas obhajoby: 29.11.2021 11:00
Místo konání obhajoby: m. č. 318, 3.p., PF UK
Datum odevzdání elektronické podoby:22.10.2021
Datum proběhlé obhajoby: 29.11.2021
Oponenti: doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D., DSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předkládaná práce se věnuje otázce zániku služebního poměru vojáka z povolání podle zákona o vojácích z povolání v porovnání s právní úpravou skončení pracovního poměru zaměstnance podle zákoníku práce. Za tím účelem je popsána aktuální právní úprava zániku služebního poměru a jsou vyzdviženy odlišnosti od právní úpravy skončení pracovního poměru. Současně byla posouzena jak práva spojená se zánikem služebního poměru, tak i následky případného zrušení rozhodnutí o zániku služebního poměru.
Výsledkem zkoumání bylo zjištění významné podobnosti obou právních úprav, ale také konkrétních odlišností. Podobnost je možno spatřovat v případě vybraných způsobů zániku (resp. skončení) obou poměrů – uplynutím doby, úmrtím vojáka či zaměstnance či zrušením poměru ve zkušební době. Oba poměry se pak liší v případě práva na výsluhové náležitosti, které ze zákona náleží vojákům z povolání při splnění stanovených podmínek, zatímco zaměstnancům v pracovním poměru zákon nic podobného nepřiznává.
Aktuální právní úprava byla také hodnocena s ohledem na možnost úpravy de lege ferenda. Při té příležitosti byla zjištěna potřeba přijetí dílčích změn menšího i většího významu. Mezi první z nich by bylo možno zařadit vhodnost formální změny spočívající ve vytvoření vlastního propouštěcího důvodu v případě organizačních změn a odvolání, které jsou nyní zařazeny do společného ustanovení. Podstatnější změna je pak vyžadována v případě právní úpravy politických aktivit vojáků, kdy je navrhováno uvolnění zákazu sdružování vojáků v politických stranách a určení srozumitelných pravidel pro nošení služebního stejnokroje. Vedle toho byla navržena také změna vztahující se ke sdružování vojáků v odborových organizacích, zavedení okamžitého zániku služebního poměru pravomocně odsouzeného vojáka, rozšíření pružnosti hodnotit vojáka v průběhu roku, jakož i zpřesnění právní úpravy propuštění ze služebního poměru v důsledku vykonávání nepovolené činnosti.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis is devoted to the topic of the termination of military service of a professional soldier according to the law on professional soldiers in comparison to legal frame of termination of emplyoment according to the labour code. In regard to achieve that goal, a current legal regulation of termination of military service is described and differences from the legal regulation of termination of employment are highlighted. Concurrently, both the rights associated with the termination of military service and the consequences of the possible annulment of the decision on termination of military service were assessed.
The result of the examination was to find out the significant similarity of both legal regulations, but also specific differences. The similarity can be seen in the case of selected ways of termination of both relationships (military service and employment) – the expiration of time, the death of a soldier or employee or the cancellation of the relationship during the trial period. Both (military service and employment) differ in the case of the right to retirement pay, which by law belongs to professional soldiers (if the specified conditions are met, they are entitled to specific amount of money), while the law does not grant employees such a right.
The current legislation has also been assessed with regard to the possibility of adjusting de lege ferenda. On that occasion, the possibility of accepting partial changes of minor and greater significance was identified.
Among the first could be the appropriateness of a formal change consisting in the creation of a legal ground for dismissal in the event of organizational changes and dismissal (from the leadership position), which are now included in one provision. A more substantial change is then required in the case of the legal regulation of political activities of soldiers, when it is proposed to relax the ban on the association of soldiers in political parties and to determine clear rules for wearing a service uniform. In addition, a change was proposed relating to the association of soldiers in trade unions, the establishment of an immediate termination of service of a legally convicted soldier, the extension of flexibility to assess a soldier during the year, and clarification of the legislation on dismissal as a result of non-approved activity.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK