Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dohled probačního úředníka nad klientem užívajícím návykové látky
Název práce v češtině: Dohled probačního úředníka nad klientem užívajícím návykové látky
Název v anglickém jazyce: Supervision of a probation officer over a client using addictive substances
Klíčová slova: alternativní tresty, dohled probačního úředníka, recidiva, resocializace, sociální práce, uživatel návykových látek, závislost
Klíčová slova anglicky: alternative punishment, supervision by a probation officer, re-offending, resocialisation, social work, addictive substances user, dependency
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: Mgr. Pavlína Gabrhelíková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.04.2021
Datum zadání: 13.04.2021
Datum a čas obhajoby: 21.06.2021 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2021
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02236)
Oponenti: Mgr. Barbara Janíková
 
 
 
Seznam odborné literatury
Carpentier, CH. (2007). Drugs and crime - a complex relationship. Drugs in focus. European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Dostupné z:http://www.emcdda.europa.eu/attachements.cfm/att_44774_EN_Dif16EN.pdf.
Černíková, V., Zezulová, J. (2012). Sociální kontrola kriminality – historie, současnost, trendy. In Válková, H., Kuchta, J. a kol. Základy kriminologie a trestní politiky. 2. vydání. Praha: C. H. Beck.
Fenyk, J., Císařová, D., Gřivna, T. a kol. (2019). Trestní právo procesní. 7. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR.
Fischer, S., Škoda, J. (2009). Sociální patologie – analýza příčin a možností ovlivňování závažných sociálně patologických jevů. Praha: Grada Publishing.
Gabrhelíková, P. (2015). Uživatelé návykových látek a trestná činnost související s drogami. Kapitola 33. In Kalina, K. a kol. Klinická adiktologie. Praha: Grada Publishing.
Goldstein, P. J. (1985). The Drugs/Violence Nexus. A Tripartite Conceptual Framework. Journal of Drug Issues.
Gřivna, T., Scheinost, M., Zoubková, I. a kol. (2019). Kriminologie. 5. vydání. Praha: Wolters Kluwer.
Hartl, P., Hartlová, H. (2015). Psychologický slovník. 3. vydání. Praha: Portál.
Hendl J. (2005). Kvalitativní výzkum: Základní metody a aplikace. Praha: Portál.
Hendl, J. (2008). Kvalitativní výzkum: Základní teorie, metody a aplikace. Praha: Portál.
Kalina, K. (2003). Diagnostické závěry a indikace k léčbě, párování potřeb a intervencí. In Kalina K. a kol. Drogy a drogové závislosti. Mezioborový přístup. 1. díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Kalina, K. a kol. (2015). Klinická adiktologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing.
Kalina, K. a kol. (2008). Základy klinické adiktologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing.
Kalina, K. (2013). Psychoterapeutické systémy a jejich uplatnění v adiktologii. 1. vydání. Praha: Grada Publishing.
Kotulan, P. (1998). K pojmu obecné prospěšnosti při ukládání trestu obecně prospěšných prací. Právní praxe.
Kulhánek, A. (2018). Epidemiologie ADHD. Kapitola 1. In Miovský a kol. Diagnostika a terapie ADHD. Praha : Grada.
Nešpor, K. (2003). Úvod do problémů diagnostiky a matchingu. In Kalina, K. et al. (2003). Drogy a drogové závislosti. Mezioborový přístup. 1. díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Matoušek, O., Koláčková, J., Kodymová, P. (eds.). (2005). Sociální práce v praxi. 1. vydání. Praha: Portál.
Miller, R. W., Rollnick, S. (2003). Motivační rozhovory. Příprava lidí ke změně závislého chování. Tišňov: Sdružení SCAN.
Minařík. J., Kmoch. V. (2015). Přehled psychotropních látek a jejich účinků. Kapitola 2. In Kalina, K. a kol. Klinická adiktologie. Praha: Grada Publishing.
Miovský, M. (2006). Kvalitativní přístup a metody psychologického výzkumu. Praha: Grada Publishing.
Probační a mediační služba ČR. (2016). Metodické standardy.
Probační a mediační služba ČR. (2020). Výroční zpráva za rok 2019. Dostupné z:https://www.pmscr.cz/download/2019_Zprava_o_cinnosti_a_hospodareni_PMS.pdf
Probační a mediační služba ČR. (2020). Dostupné z: https://www.pmscr.cz/.
Popov, P. (2013). Návykové nemoci. Kapitola 2.5. In Raboch a kol. Psychiatrie. 1. vydání. Praha: Karolinum.
Sotolář, A., Púry, F., Šámal, P., Kudrle, S., Kalina, K. a kol. (2002). Trestná činnost spojená se zneužíváním drog a formy jejího řešení. Institut vzdělávání Ministerstva spravedlnosti České republiky. Svazek 65.
Sotolář, A., Púry, F., Šámal, P., Kudrle, S., Kalina, K. a kol. (2003). Trestná činnost spojená se zneužíváním drog a formy jejího řešení. Justiční akademie České republiky. Svazek 66.
Šámal, P. a kol. (2016). Trestní právo hmotné. 8. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR.
Ščerba, F. (2014). Alternativní tresty a opatření v nové právní úpravě. Praha: Leges.
Štefunková, M. (2011). Drogy a kriminalita - jaký je mezi nimi vztah? Adiktologie: časopis pro prevenci, léčbu a výzkum závislostí, roč. 11, č. 3.
Štern, P. Ouředníčková, L., Doubravová, D. (eds.). (2010). Probace a mediace. 1. vydání. Praha: Portál.
Trestní předpisy. (2016). ÚZ, č. 1143. Ostrava: Sagit.
Válková, H., Kuchta, J. a kol. (2012). Základy kriminologie a trestní politiky. 2. vydání. Praha: C. H. Beck.
Vágnerová, M. (2014). Současná psychopatologie pro pomáhající profese. 1. vydání. Praha: Portál.
Vlček, E. (2006). Dějiny trestního práva v českých zemích a v Československu. Brno: Masarykova univerzita.
Yin, R. K. (2009). Case Study Research. Design and Methods. London: Sage Publications
Předběžná náplň práce
ABSTRAKT
Východiska: Tato diplomová práce se zabývá dohledem probačního úředníka u klientů Probační a mediační služby, kteří jsou též uživateli návykových látek a trestnou činnost spáchali pod vlivem těchto látek. Pro práci probačního úředníka není povinností mít adiktologické vzdělání, nicméně vzhledem k vzrůstajícímu počtu drogové kriminality je doplnění znalostí v této oblasti žádoucí. Těžištěm práce je kvalitativní výzkum, který spočíval v analýze dokumentů a popisu případové práce s mými klienty užívajícími návykové látky.
Cíle: Hlavním cílem práce je demonstrovat aplikaci klíčových adiktologických dovedností ve specifických podmínkách Probační a mediační služby v průběhu dohledu s uživateli návykových látek.
Soubor: Daná problematika bude demonstrována na práci s mými třemi klienty Probační a mediační služby, kteří byli za trestnou činnost, kterou spáchali pod vlivem návykových látek, podmíněně odsouzeni s dohledem probačního úředníka.
Metody: K výzkumu byla použita analýza dokumentů, která klienta do Probační a mediační služby doprovází a tři kazuistické studie.
Výsledky: Z výsledků vyplynulo, že přestože klienti Probační a mediační služby berou uložený trest jako omezení a probační úředník má spíše kontrolní roli, jsou adiktologické znalosti probačních úředníků a schopnost aplikace adiktologických dovedností klíčové pro jejich motivaci i sebedůvěru a jsou důležité v uskutečňování změny v jejich závislostním chování.
Klíčová slova: alternativní tresty, dohled probačního úředníka, recidiva, resocializace, sociální práce, uživatel návykových látek, závislost
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
ABSTRACT
Background: This diploma thesis deals with the supervision of a probation officer at the Probation and Mediation Service clients who are also users of addictive substances and committed crime under the influence of these substances. It is not obligatory for a probation officers to have an addictological education, but due to the increasing number of drug-related crime, supplementing knowledge in this area is desirable. The focus of the work is qualitative research, which consists of analyzing documents and describing casework with my clients using addictive substances.
Objectives: The main objective of this work is to demonstrate the application of key addictology skills in the specific conditions of the Probation and Mediation Service, during supervision with addictive substance abuse users.
Sample: The issue will be demonstrated from the results of working with three clients of the Probation and Mediation Service, who have been given suspended sentences under the supervision of a probation officer, for crimes they committed under the influence of addictive substances.
Methods: The research used an analysis of documents accompanying clients to the Probation and Mediation Service and three case studies.
Results: The results showed that although clients of the Probation and Mediation Service perceive the imposed sentence as a limitation, and probation officer has a rather supervisory role, the adictological knowledge of the probation officer and the ability to apply addictology skills are a key element for the motivation and self-confidence of clients, and are important in making a change in their addictive behaviour.
Key words: Alternative punishment, supervision by a probation officer, re-offending, resocialisation, social work, addictive substances user, dependency.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK