Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Videotrénink interakcí a možnosti jeho využití v rodinách s dětmi se sluchovým postižením
Název práce v češtině: Videotrénink interakcí a možnosti jeho využití v rodinách s dětmi se sluchovým postižením
Název v anglickém jazyce: Video Home Training and Its Possibilities in System of Families with Hearing Impaired Children
Klíčová slova: Videotrénink interakcí|sluchové postižení|slyšící rodiče neslyšících dětí|komunikace|případová studie
Klíčová slova anglicky: Video Home Training|Hearing Impairment|Hearing Parents of dDHH Children|Communication|Case Study
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Eva Šírová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.11.2020
Datum zadání: 18.11.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.03.2021
Datum a čas obhajoby: 26.05.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 26.05.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Michaela Veselá, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem této diplomové práce je využít metodu Videotrénink interakcí (VTI) s motivací podpořit a rozvíjet komunikaci mezi dítětem se sluchovým postižením a jeho slyšícím rodičem. Tato specifická dyáda byla vybrána z toho důvodu, že většina dětí se sluchovým postižením se rodí slyšícím rodičům. Tento fakt nutně generuje otázky, jak vhodnou komunikaci se svým dítětem rozvíjet. Videotrénink interakcí bude těmto rodinám nabídnut jako možnost, kterou lze pro zlepšení a rozvoj komunikace využít.
Teoretická část bude věnována třem klíčovým oblastem. V první části práce bude stručně popsán úvod do terminologie sluchového postižení, která se v práci bude používat. Na tuto část naváže problematika narození dítěte se sluchovým postižením do rodiny slyšících rodičů. Budou popsány psychologické aspekty výchovy dítěte se (sluchovým) postižením a nároky na vzájemnou komunikaci. Budou zmapovány dosavadní, a především aktuální, výzkumné poznatky týkající se této problematiky. Třetí oblast teoretické části bude věnována metodě VTI, a to zejména představení samotné metody a možnostem jejího využití.

Výzkumná část představí případovou studii, kdy byla metoda VTI využita přímo v konkrétní rodině. Autorka práce nejprve provede rozhovor s rodiči ohledně specifikace jejich zakázky, konkretizace výzkumu a podrobnějších informací o vzájemném vztahu dítěte a rodiče. Následně budou pořízeny videozáznamy, které budou analyzovány a dílčí části této mikroanalýzy budou po odborné supervizi prezentovány rodičům a dále společně diskutovány.
Výsledky výzkumu přispějí k rozšíření aplikačních oblastí, kde lze metodu VTI využít a zároveň budou tyto výsledky i shrnuty a prezentovány rodičům, kterých se popisovaná problematika dotýká, a kterým by mohly pomoci.
Seznam odborné literatury
Goldin-Meadow, S., & Feldman, H. (1975). The Creation of a Communication System: A Study of Deaf Children of Hearing Parents. Sign Language Studies, 1008(1), 225-233.

James, D. M., Wadnerkar‐Kamble, M. B., & Lam‐Cassettari, C. (2013). Video feedback intervention: a case series in the context of childhood hearing impairment. International Journal Of Language & Communication Disorders, 48(6), 666-678.

Lam-Cassettari, C., Wadnerkar-Kamble, M. B., & James, D. M. (2015). Enhancing Parent-Child Communication and Parental Self-Esteem With a Video-Feedback Intervention: Outcomes With Prelingual Deaf and Hard-of-Hearing Children. Journal Of Deaf Studies And Deaf Education, 20(3), 266-274.

Lieberman, L. J., Volding, L., & Winnick, J. P. (2004). Comparing Motor Development of Deaf Children of Deaf Parents and Deaf Children of Hearing Parents. American Annals Of The Deaf, 149(3), 281-289.

Vaccari, C., & Marschark, M. (1997). Communication between Parents and Deaf Children: Implications for Social-emotional Development. Journal Of Child Psychology And Psychiatry, 38(7), 793-801.

Vágnerová, M., Strnadová, I., & Krejčová, L. Náročné mateřství: být matkou postiženého dítěte. Karolinum.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK