Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sebepoškozování a vybrané účinné strategie jeho zvládání u adolescentů
Název práce v češtině: Sebepoškozování a vybrané účinné strategie jeho zvládání u adolescentů
Název v anglickém jazyce: Self-harming and its chosen effective strategies managing at adolescents
Klíčová slova: záměrné sebepoškozování|zvládání záměrného sebepoškozování|strategie zvládání|adolescence
Klíčová slova anglicky: deliberate self-harm|managing deliberate self-harm|managing strategies|adolescence
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Gabriela Míková
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.07.2020
Datum zadání: 22.07.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.08.2020
Datum a čas obhajoby: 21.06.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2021
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Michaela Pavelková
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce je problematika sebepoškozování a předložení možných strategií, jak zamezovat sebepoškozování u adolescentů. Bakalářská práce se zaměří na to, zda jsou některé strategie účinnější než jiné. Zároveň bude v bakalářské práci podán přehled vybraných strategií, které jsou v tématu sebepoškozování účinné tak, aby mohly být užitečné pro odborníky i laiky, kteří se s touto problematikou setkávají.

Obsahem literárně přehledové části bude vymezení sebepoškozování a jeho forem v kontextu adolescence, bude zmíněna fyziologie sebepoškozování, která bude respektovat psychologické souvislostí. Poslední část bude zaměřena na strategie zvládání sebepoškozování, ve které budou popsané vybrané strategie, které se dle dostupných zdrojů využívají v praxi. Tato část podá přehled těchto strategií.

Cílem návrhu výzkumu je zhodnocení, zda některé strategie působí na problém zvládání sebepoškozování lépe než jiné. Respondenty budou dospívající ve věku 13-21 let, kteří měli v minulosti zkušenost se sebepoškozováním a jsou, či byli klinickou populací. Půjde cca o 30 participantů, u kterých nebude záležet na pohlaví. Návrh výzkumu bude založen na kvantitativním principu a bude mít několik fází, v průběhu kterých bude využita metoda dotazování. Pro zpracování dat by mohl být využitý některý ze statistických programů, například Jamovi.
Seznam odborné literatury
Asarnow, J. R., & Mehlum, L. (2019). Practitioner Review: Treatment for suicidal and self‐harming adolescents–advances in suicide prevention care. Journal of child psychology and psychiatry, 60(10), 1046-1054.

Calati, R., & Courtet, P. (2016). Is psychotherapy effective for reducing suicide attempt and non-suicidal self-injury rates? Meta-analysis and meta-regression of literature data. Journal of psychiatric research, 79, 8-20.

Kalina, K. (2013). Psychoterapeutické systémy a jejich uplatnění v adiktologii. Grada Publishing as.

Krieglová, M. (2008). Záměrné sebepoškozování v dětství a adolescenci. Praha: Grada.

Malá, E. a kol.(2007). Dítě a stres. Praha: Tigis. Mehlum, L., Ramberg, M., Tørmoen, A. J., Haga, E., Diep, L. M., Stanley, B. H., ... & Grøholt, B. (2016). Dialectical behavior therapy compared with enhanced usual care for adolescents with repeated suicidal and self-harming behavior: outcomes over a one-year follow-up. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, 55(4), 295-300.

O'Connor, R., Rasmussen, S., Miles, J., & Hawton, K. (2009). Self-harm in adolescents: Self-report survey in schools in Scotland. British Journal of Psychiatry, 194(1), 68-72. doi:10.1192/bjp.bp.107.047704

Prochaska, J. O.; Norcross, J.C.(1999). Psychoterapeutické systémy: průřez teoriemi. Praha: Grada.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK