Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Komparace úrovní spolupráce politických stran v rámci volebních koalic v České republice
Název práce v češtině: Komparace úrovní spolupráce politických stran v rámci volebních koalic v České republice
Název v anglickém jazyce: Comparative Analysis of Political Parties' Cooperation within Electoral Coalitions in the Czech Republic
Klíčová slova: Volební koalice, politické strany, stranické rodiny, volby, krajská zastupitelstva, Senát, Poslanecká sněmovna
Klíčová slova anglicky: Electoral coalition, political parties, party family, election, regional councils, Senate, Chamber of deputies
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jakub Stauber, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 14.07.2020
Datum zadání: 14.07.2020
Datum a čas obhajoby: 06.06.2022 08:00
Místo konání obhajoby: Pekařská 16, JPEK301, 301, Malá učebna, 3.patro
Datum odevzdání elektronické podoby:03.05.2022
Datum proběhlé obhajoby: 06.06.2022
Oponenti: Mgr. Aleš Michal
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
BALÍK, Stanislav. Krajské volby 2012. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, Mezinárodní politologický ústav, 2013. ISBN 978-80-210-6641-0.

ČALOUD, Dalibor, BALÍK, Stanislav a Jakub KYLOUŠEK, ed. Krajské volby v České republice 2004. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2005. ISBN 80-210-3880-2.

DEBUS, M. (2009). Pre-Electoral Commitments and Government Formation. Public Choice, from https://www.jstor.org/stable/40270830

DUVERGER, Maurice. Politické strany. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2016. Politeia. ISBN 978-80-246-2568-3.

GOLDER, Sona Nadenichek., The logic of pre-electoral coalition formation. Columbus: Ohio State University Press. Parliaments and legislatures series, 2006. ISBN 978-081- 4210-291.

HLOUŠEK, Vít a Lubomír KOPEČEK. Politické strany: původ, ideologie a transformace politických stran v západní a střední Evropě. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3192-6.

IBENSKAS, Raimondas. Understanding Pre-electoral Coalitions in Central and Eastern Europe. British Journal of Political Science. 46(04), 743-761. 2015. DOI: 10.1017/S0007123414000544. ISSN 0007-1234.
Předběžná náplň práce
Vymezení předmětu zkoumání a strukturace výzkumného tématu
Hlavním předmětem zkoumání budou politické subjekty v České republice, které před volbami na krajské či celostátní úrovni uzavřely dohodu o volební spolupráci ve formě volební koalice. Konkrétně se bude jednat o koalice, které byly v daných volbách úspěšné, tj. na základě voleb byli zvoleni jejich zástupci do příslušného orgánu.
Sekundárním předmětem zkoumání bude zbytek politického spektra zastoupený v těchto orgánech, a to vzhledem k měření míry spolupráce a její porovnání s intenzitou spolupráce mezi politickými subjekty volební koalice.

Cíle bakalářské práce
Cílem bakalářské práce je objasnit, jak spolu politické subjekty v rámci volebních koalic spolupracují. V tomto ohledu se plánuji zaměřit na spolupráci subjektů před volbami i po volbách. Pokusím se rovněž zjistit, které strany spolu z ideologického hlediska spolupracují v rámci volebních koalic nejčastěji.
Kromě toho budu zkoumat, do jaké míry je povolební spolupráce stran tvořících volební koalici ovlivněna faktory vycházejícími z pozice takových stran v daném orgánu. Tím je na mysli participace na vládě, či působení v opozici, dále také velikost strany zastoupené v orgánu, počet stran v orgánu apod.

Výzkumné otázky
Hlavní výzkumná otázka zní: Jak spolupracují politické strany v rámci volebních koalic v ČR na krajské a celostátní úrovni a co ovlivňuje jejich součinnost? Vedle toho mě bude také zajímat, které strany spolu z ideologického hlediska spolupracují nejčastěji, případně zda a jak se tato problematika liší na krajské a celostátní úrovni. Také mě bude zajímat to, zda a jak se u stran, které obhajovaly své pozice v daném orgánu, lišila spolupráce ve funkčním období před vytvořením volební koalice a ve funkčním období, do kterého kandidovaly strany ve volební koalici.


Teoretická východiska
Základními teoriemi, o které se bude práce opírat, jsou teorie volebních koalic. Ty se zabývají především faktory, které ovlivňují vznik volební koalice, nicméně některé se například zabývají pravděpodobností pro vstup stran úspěšné volební koalice do vlády při účasti na jednání o vzniku vlády (viz Golder 2006).
V práci budu dále vycházet z teorie stranických rodin, a to při vymezování ideologické vzdálenosti jednotlivých politických stran, které spolu vytvořily volební koalici. Při zkoumání faktorů ovlivňujících spolupráci stran volební koalice po volbách využiji teorie koalic a budu zkoumat, zda mají různé typologie koalic vliv na intenzitu spolupráce stran volební koalice.

Metody a zdroje dat
Metodologickým postupem bude analýza dat z veřejně dostupných zdrojů o výsledcích voleb a jednotlivých hlasováních v příslušných orgánech. Nejprve obecně zmapuji volební spolupráci stran tvořících volební koalice na krajské a celostátní úrovni. Z následných výsledků vyberu několik konkrétních případů pro podrobnější analýzu týkající se spolupráce stran volební koalice před volbami a po volbách. Data o výsledcích voleb budu čerpat ze serveru volby.cz, výsledky hlasování stran naleznu na webových stránkách příslušného orgánu.

Předpokládaná struktura bakalářské práce
• Úvod
• Zdroje a literatura
• Metodologie a struktura práce
• Volební koalice v ČR
• Zmapování volební spolupráce
• Závěry z výsledků měření
• Představení vybraných případů spolupráce
• Analýza spolupráce vybraných případů
• Závěr
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK