Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Labouristická strana a její proměny v kontextu devolučního procesu: případ velšských labouristů
Název práce v češtině: Labouristická strana a její proměny v kontextu devolučního procesu: případ velšských labouristů
Název v anglickém jazyce: Labour Party and its internat structure after devolution: the case Welsh Labour
Klíčová slova: Labouristická strana, devoluce, Wales, regionalizace, stranická organizace
Klíčová slova anglicky: Labour Party, devolution, Wales, regionalization, party structure
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Blanka Říchová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.05.2020
Datum zadání: 09.05.2020
Datum a čas obhajoby: 26.01.2022 08:00
Místo konání obhajoby: Pekařská 16, JPEK312, 312, Malá učebna, 3.patro
Datum odevzdání elektronické podoby:03.01.2022
Datum proběhlé obhajoby: 26.01.2022
Oponenti: doc. Michel Perottino, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Práce bude případovou studií zaměřující se na problematiku dopadu devoluce na vnitřní strukturu celobritských politických stran, konkrétně Labouristické strany. Cílem analýzy bude zjistit, zda a případně do jaké míry měla devoluce a její průběh vliv na vnitřní restrukturalizaci Labouristické strany a na posílení regionálního postavení velšských labouristů v rámci celobritské strany. Práce tak bude vycházet metodologicky z dostupných zpracování tématu a dosavadní závěry bude prověřovat s pomocí analýzy programů Labouristické strany pro britské i velšské volby. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o případovou studii, bud práce metodologicky vycházet k komparativního přístupu. Základem pak bude jednopřípadová studia zaměřená na prověření základní teze, a to že devoluce měla dopad na vnitřní restrukturalizaci centristického charakteru britské Labouristické strany, a současně umožní stanovit vztah periodizace devolučního procesu a periodizace vnitřní proměny Labouristické strany.
Seznam odborné literatury
BOGDANOR, V. Devolution in the United Kingdom. Oxford: Oxford University Press. 1999.
BOHRER, Robert E.; KRUTZ, Glen S. The devolved party systems of the United Kingdom: Sub-national variations from the national model. Party Politics, 2005, 11.6: 654-673.
DEACON, Russell. Devolution in Britain today. Manchester University Press, 2006.
DEACON, Russell. Devolution in the United Kingdom. Edinburgh University Press, 2012.
FAUCHER-KING, Florence; LE GALÈS, Patrick. The new Labour experiment: change and reform under Blair and Brown. Stanford University Press, 2010.
FIELDING, Steven. The Labour Party: continuity and change in the making of 'New' Labour. Hampshire: Palgrave Macmillan, 2003.
HOPKIN, Jonathan. Party matters: Devolution and party politics in Britain and Spain. Party Politics, 2009, 15.2: 179-198.
HOPKIN, Jonathan; BRADBURY, Jonathan. British statewide parties and multilevel politics. Publius: the journal of federalism, 2006, 36.1: 135-152.
JONES, Carwyn. The Future of Welsh Labour. Cardiff: Institute of Welsh Affairs, 2004.
LAFFIN, Martin; SHAW, Eric. British devolution and the Labour Party: How a national party adapts to devolution. The British Journal of Politics and International Relations, 2007, 9.1: 55-72.
LAFFIN, Martin; SHAW, Eric; TAYLOR, Gerald. The new sub-national politics of the British Labour Party. Party Politics, 2007, 13.1: 88-108.
VAN HOUTEN, Pieter. Multi-level relations in political parties: a delegation approach. Party Politics, 2009, 15.2: 137-156.
Předběžná náplň práce
Nedílnou součástí analýzy bude vymezit periodizaci vnitřní proměny Labouristické strany v kontextu devolučního procesu a určit, v jakých souvislostech a s jakým dopadem se velšské vedení strany chová jako autonomní strana, resp. splní výlučně požadavky a programové cíle britského vedení. K tomuto zjištění bude vhodné využít především analýzu programů pro celobritské volby formulovaných britským vedením strany a velšských programů prezentovaných pro volbu poslanců Velšského národního shromáždění. Stejně tak bude nutné analyzovat vztahy mezi velšskými představiteli strany a britským vedením a dopad této "spolupráce" na volební výsledky strany ve Walesu (v celobritských i regionálních volbách). Výsledkem analýzy by mělo být zjištění, do jaké míry se devoluce projevila či projevuje na utváření autonomního regionálního stranického systému, resp. posilování velšské identity.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK