Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Souhra supravodivosti a korelací v nanosystémech
Název práce v češtině: Souhra supravodivosti a korelací v nanosystémech
Název v anglickém jazyce: Interplay of superconductivity and correlations in nanosystems
Klíčová slova: Supravodivost, korelace, nanosystémy
Klíčová slova anglicky: Superconductivity, correlations, nanosystems
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra fyziky kondenzovaných látek (32-KFKL)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Tomáš Novotný, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.02.2020
Datum zadání: 20.02.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.10.2020
Zásady pro vypracování
Budou specifikovány v ISP.
Seznam odborné literatury
Bude specifikován v průběhu řešení práce.
Předběžná náplň práce
Studium souhry efektů supravodivosti a korelací způsobených mnohočásticovými interakcemi v nanosystémech různých typů (např. v kvantových tečkách a dvoutečkách vytvořených v uhlíkových nanotrubičkách nebo polovodivých drátcích spojujících supravodivé přívody, nebo třeba i v molekulách adsorbovaných na supravodivých površích) je v poslední dekádě značně oblíbené výzkumné téma, kterému se intenzivně věnuje i budoucí školitel práce. Plánem navržené práce je zapojit studenta do místní pracovní skupiny kolem školitele a Prof. Václava Janiše z FZÚ AV ČR, která se již několik let tomuto výzkumu věnuje (mimo jiné má aktuálně dva granty GA ČR a INTER-COST na blízce vztažená témata a rovněž se účastní COST akce NANOCOHYBRI o nanoskopické supravodivosti), tak, aby zvládnul již vyvinuté a používané numerické (Numerická Renormalizační Grupa a kvantové Monte Carlo)i analytické metody a použil je na nové typy nanosystémů, zejména na složitější více-tečkové či molekulární uspořádání. Výhodou je již existující místní výzkumná infrastruktura a rovněž předchozí zkušenost uchazeče o práci se supravodivostí.

Předpokládáme rovněž intenzivní zapojení studenta do mezinárodní spolupráce mimo jiné formou spolupráce s experimentálními skupinami na interpretaci jejich dat (Niels Bohr Institute v Kodani, skupina Richarda Deblocka v Orsay u Paříže, Aalto Universita v Helsinkách). Konkrétní volba specifických výzkumných úkolů bude do značné míry operativně určena až překotným vývojem tohoto výzkumného směru, v tuto chvíli se jako nejperspektivnější jeví studium kvantových fázových přechodů v kvantových dvoutečkách napojených na supravodivé přívody a take studium ac-Josephsonova jevu v těchto systémech.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The study of the interplay of effects of superconductivity and correlations caused by multiparticle interactions in nanosystems of various types (e.g. in single and/or double quantum dots formed in carbon nanotubes or semiconductor wires connecting superconducting leads, or even molecules adsorbed on superconducting surfaces) has been very popular in the last decade. This topic is also intensively explored by the future supervisor. The plan of the proposed work is to involve the student in a local working group around the supervisor and Prof. Václav Janiš from the Institute of Physics of the Academy of Sciences of the Czech Republic, which has been involved in this research for several years (among other things, it currently has two grants of GA CR and INTER-COST on closely related topics and also participates in the COST action NANOCOHYBRI). The student will learn already developed and currently used numerical (Numerical Renormalization Group and Quantum Monte Carlo)as well asanalytical methods and apply them to new types of nanosystems, especially to more complex multi-dot or molecular setups. The advantage is the already existing local research infrastructure as well as the previous experience of the applicant with superconductivity.

We also expect intensive involvement of the student in international cooperation, inter alia by working with experimental groups to interpret their data (Niels Bohr Institute in Copenhagen, Richard Deblock group in Orsay near Paris, Aalto University in Helsinki). The specific choice of particular research tasks will be largely determined by the rapid development of this research direction. At present, the most promising seems to be the study of quantum phase transitions in double quantum dots connected to superconducting leads and also the study of ac-Josephson effect in these systems.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK