Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kerr microscopy of magnetic microstructures
Název práce v češtině: Kerrovská mikroskopie magnetických mikrostruktur
Název v anglickém jazyce: Kerr microscopy of magnetic microstructures
Klíčová slova: all-optical helicity-dependent switching|Kerrovská mikroskopie|FePt|magnetooptika|magnetické domény
Klíčová slova anglicky: all-optical helicity-dependent switching|Kerr microscopy|FePt|magneto-optics|magnetic domains
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra chemické fyziky a optiky (32-KCHFO)
Vedoucí / školitel: RNDr. Eva Schmoranzerová, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Kristýna Hovořáková - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 28.11.2019
Datum zadání: 28.11.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.12.2019
Datum a čas obhajoby: 02.02.2022 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:05.01.2022
Datum odevzdání tištěné podoby:05.01.2022
Datum proběhlé obhajoby: 02.02.2022
Oponenti: RNDr. Lukáš Ondič, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: RNDr. Tomáš Janda
Zásady pro vypracování
Cílem této diplomové práce je sestavení univerzálního magneto-optického uspořádání, které v sobě bude kombinovat laserový skenovací mikroskop s Kerrovským mikroskopem v širokém poli. Systém bude koncipován tak, aby bylo možné využít co nejširší škálu experimentálních geometrií (longitudinální, transversální, polární) a změn vnějších parametrů, zejména pak vlnové délky. Celý systém bude dále doplněn o elektrické kontakty pro měření opto-transportních jevů. Uspořádání bude otestováno na vzorcích magnetických materiálů, které obsahují různé magnetické objekty – domény s magnetizací orientovanou kolmo k rovině vzorku (tenký CoFeB, Co/Pt...) i v rovině vzorku (YIG, CoFeB…), či vzorky, v nichž dochází ke vzniku skyrmionů (multivrstvy Ta/CoFeB/MgO).
Experimenty budou probíhat ve spolupráci s firmou CRYTUR, která poskytne zcela nové širokospektrální zdoje světla. Tyto zdroje budou implementovány v budovaném systému, a bude zjišťována mimo jiné i jejich potenciální využitelnosti pro komerční aplikace. V případě dostupnosti budou proto zdroje testovány i v technicky odlišných systémech ve spolupracujících skupinách (Univerzita v Greifswaldu, v Regensburgu). V rámci této diplomové práce je počítáno se zahraniční stáží.
Seznam odborné literatury
1. A. Hubert and R. Schäfer, Magnetic Domains: The Analysis of Magnetic Microstructures, Springer, Berlin, 1998.
2. R. Schäfer, Investigation of Domains and Dynamics of Domain Walls by the Magneto-optical Kerr-effect, in Handbook of Magnetism and Advanced Magnetic Materials, edited by H. Kronmüller and S. Parkin, John Wiley & Sons, 2007, vol. 3.
3. časopisecká literatura
Předběžná náplň práce
Jednou z klíčových vlastností magneticky uspořádaných materiálů je možnost vytvářet magnetické struktury, ať již v podobě domén, či komplikovanějších objektů, např. skyrmionů. Tyto magnetické objekty jsou základem různých konceptů pro ukládání informací, např. v komerčních HDD discích či zcela nových pamětech typu race-track.
Jednou ze základních metod pro výzkum magnetických domén je tzv. Kerrovská mikroskopie, založená na využití magneto-optických (MO) jevů - tedy změny polarizačního stavu světla odraženého od magneticky uspořádaného materiálu. Kerrovské mikroskopy mohou být jak běžné mikroskopy pro zobrazení v širokém poli, doplněné o polarizační optiku, tak tzv. skenovací mikroskopy, v nichž je vzorek skenován pomocí fokusovaného laserového svazku. Analýzou lokální změny polarizace světla je pak vytvářena magnetická mapa jeho povrchu. Každý z těchto konceptů poskytuje specifické výhody – např. mikroskopie v širokém poli umožňuje časové rozlišení pro sledování dynamiky domén, naopak skenovací mikroskopie dosahuje vyššího prostorového rozlišení i citlivosti.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK