Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Rozlišovací funkce ochranné známky
Název práce v češtině: Rozlišovací funkce ochranné známky
Název v anglickém jazyce: The distinguishing role of trademark
Klíčová slova: Ochranná známka, rozlišovací funkce, rozlišovací způsobilost, pravděpodobnost záměny.
Klíčová slova anglicky: Trademark, distinctive function, distinctiveness, likelihood of confusion.
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav práva autorského, práv průmyslových a práva soutěžního (22-UPA)
Vedoucí / školitel: JUDr. Michal Růžička, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.11.2019
Datum zadání: 19.11.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 09.06.2020
Datum a čas obhajoby: 09.06.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:20.04.2020
Datum proběhlé obhajoby: 09.06.2020
Oponenti: JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem této diplomové práce je definovat ochrannou známku, funkce, které plní, a detailně analyzovat funkci rozlišovací, zejména její projevy v zákoně a rozhodovací praxi. Kromě odborné literatury vychází zejména z rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, EUIPO a Soudního dvora Evropské unie.
Úvodní část se věnuje ochranné známce jako právu na označení, se zaměřením na její historii, definici a základní principy. Pro lepší pochopení známkového práva také stručně vymezuje ostatní práva na označení.
Druhá kapitola se zabývá jednotlivými funkcemi ochranné známky, konkrétně funkcí rozlišovací, zápovědní, soutěžní, garanční a propagační.
Třetí část je zaměřena na rozlišovací způsobilost, především její vztah k rozlišovací funkci, rozdíl mezi rozlišovací způsobilostí vrozenou a nabytou užíváním. Dále také kategorizuje označení podle stupně rozlišovací způsobilosti a analyzuje dopad užívání na rozlišovací způsobilost ochranné známky, konkrétně zvýšenou rozlišovací způsobilost, dobré jméno a všeobecnou známost a jejich prokazování v řízení o námitkách.
Čtvrtá kapitola se zabývá zákonnou úpravou zamítnutí zápisu ochranné známky pro nedostatek rozlišovací způsobilosti a posuzování zápisné způsobilosti jednotlivých druhů ochranných známek. Důraz je kladen zejména na faktory, které vedou k zamítnutí ochranné známky, a dostatečný stupeň rozlišovací způsobilosti postačující pro zápis. Požadovaná rozlišovací způsobilost podle druhu ochranné známky je demonstrována na aktuálních příkladech z tuzemské i evropské praxe.
Závěrečná část se týká požadavků na odlišnost ochranných známek nespřízněných subjektů. Analyzuje vizuální, fonetickou a sémantickou podobnost, posouzení podobnosti výrobků a služeb a celkové vyhodnocení pravděpodobnosti záměny, s důrazem na judikaturu Soudního dvora Evropské unie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main aim of this thesis is to define the trademark, the functions it performs, and thoroughly analyse the distinctive function, especially its manifestations in law and decision-making practice. In addition to scientific literature, it is based on decisions of the Industrial Property Office, EUIPO and the Court of Justice of the European Union in particular.
The introductory part is devoted to the trademark as a right to a sign, focusing on its history, definition and basic principles. In order to better understand trademark law, it also briefly defines other rights to signs.
The second chapter deals with the various functions of the trademark, namely the distinctive, prohibitive, competitive, assuring and promotional functions.
The third part is focused on distinctive character, especially its relation to distinctive function and the difference between inherent and acquired distinctive character. It also categorizes signs according to the degree of distinctive character and analyzes the impact of use on the distinctive character of a trademark, namely enhanced distinctiveness, good reputation and general renown, and their demonstration in opposition proceedings.
The fourth chapter deals with the legal regulation of refusal to register a trademark due to lack of distinctive character and assessment of registrability of individual types of trademarks. Emphasis is placed in particular on the factors leading to the refusal of the trademark and a sufficient degree of distinctive character for registration. The required distinctive character according to the type of trademark is demonstrated on current examples from domestic and European practice.
The final chapter concerns the requirements for differences between trademarks of unrelated entities. It analyzes visual, phonetic and semantic similarity, assessment of similarity of goods and services and overall evaluation of likelihood of confusion, with emphasis on the case law of the Court of Justice of the European Union.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK