Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv novinářské profese na osobní život novinářů a novinářek
Název práce v češtině: Vliv novinářské profese na osobní život novinářů a novinářek
Název v anglickém jazyce: Influence of journalistic proffesion on personal life of journalists
Klíčová slova: kariéra, novinářská profese, osobní život, rodina, gender, přístup k práci, motivace v zaměstnání
Klíčová slova anglicky: career, journalistic profession, personal life, family, gender, approach to work, motivation at work
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Lenka Vochocová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 24.07.2019
Datum zadání: 24.07.2019
Datum a čas obhajoby: 30.06.2020 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H012, 12, Hollar - místn. č. 012
Datum odevzdání elektronické podoby:21.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 30.06.2020
Oponenti: doc. PhDr. Irena Reifová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
KŘÍŽKOVÁ, Alena a Lenka VÁCLAVÍKOVÁ-HELŠUSOVÁ. Sociální kontext života žen pracujících v řídících pozicích: analýza odlišností životních postojů a názorů mužů a žen v české společnosti v závislosti na jejich pracovním postavení. První vydání. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2002. ISBN 80-7330-035-4.
MACHOVCOVÁ, Kateřina, ed. Ženy na trhu práce: realita a perspektivy. První vydání. Praha: Gender Studies, 2007. ISBN 978-80-86520-23-0
RENZETTI, Claire M., CURRAN, Daniel J. Ženy, muži a společnost. První vydání. Praha: Karolinum, 2003. ISBN 80-246-0525-2.
SEDLÁKOVÁ, Renáta. Výzkum médií: nejužívanější metody a techniky. První vydání. Praha: Grada, 2014, s. 151-242. ISBN 978-80-247-3568-9.
SOKAČOVÁ, Linda, ed. Kariéra, rodina, rovné příležitosti: výzkumy postavení žen a mužů na trhu práce. První vydání. Praha: Gender Studies, 2006. ISBN 80-86520-12-9.
VOHLÍDALOVÁ, Marta. Mají muži a ženy v ČR odlišné postoje k práci?. Gender, rovné příležitosti, výzkum [online]. 2006, 7(1), s. 26-31. Dostupné z: https://www-ceeol-com.ezproxy.is.cuni.cz/search/viewpdf?id=97587
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se bude věnovat vlivu novinářské profese na soukromý život novinářek a novinářů. Vzhledem k povaze novinářského povolání, kterou doprovází potřeba být téměř neustále dostupný a naplno se věnovat žurnalistice, je zde možnost, že novináři se své práci věnují na úkor osobního života a soukromých vztahů. Jak vnímají novinářky a novináři své zaměstnání ve vztahu se soukromým či rodinným životem? Má jejich povolání vliv na podobu jejich života? Lze nalézt v tomto vnímání určité podobnosti a vzorce? Ve své diplomové práci se zaměřím na zkoumání toho, jak novinářky a novináři vnímají svůj profesní a osobní život k němu se vztahující.
Cílem diplomové práce bude analýza toho, jak novinářky a novináři vnímají svou práci ve vztahu k osobnímu životu. Pokusím se nalézt vlivy, které novináři a novinářky vnímají jako zásadní na podobu svého života. Na základě analýzy identifikuji možné vlivy, které by svou podstatou pokryly postoje dotazovaných osobností a poskytly typologii aplikovatelnou i na další žurnalisty a žurnalistky. Zaměřím se také na možné rozdílné vnímání vlivu zaměstnání u mužů a žen.
K výzkumu použiji metodu polostrukturovaných rozhovorů s ženami a muži pracujícími v současnosti médiích. V teoretické části práce se budu opírat o literaturu a výzkumy vztahující se k tématu novinářské profese a postojů a pozic žen i mužů (novinářů i obecně) v zaměstnání.
Analytická část mé práce bude vycházet z polostrukturovaných rozhovorů se vzorkem informantů. Otázky se budou vztahovat jak k jejich práci, motivaci k novinářské činnosti a vztahům na pracovišti, tak i k soukromí těchto osob. Zaměřím se i na možné rozdíly mezi prací a osobním životem mužů novinářů a žen novinářek.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis focuses on the influence of journalistic profession on personal, private and family life of journalists. The aim is to find different approaches by which people employed in the media approach their work and reconcile personal life with employment, as well as to identify and describe possible differences in attitudes between men and women. The method of qualitative research is semi-structured interviews followed by analysis through grounded theory. A sample of respondents made up of men and women who work in the media of various types, focus and reach at the time of writing this diploma thesis should help to get a comprehensive view of the matter.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK