Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Komparace úvodníků a editorialů v týdenících Reflex a Echo s důrazem na proměnlivost žánrů
Název práce v češtině: Komparace úvodníků a editorialů v týdenících Reflex a Echo s důrazem na proměnlivost žánrů
Název v anglickém jazyce: Comparation of úvodník and editorials in weekly magazines Reflex and Echo with emphasis on variability of genres
Klíčová slova: úvodník, editorial, týdeník, stanovisko, hodnocení, redakce, obsah
Klíčová slova anglicky: úvodník, editorial, weekly, opinion, evaluation, editorial staff, content
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Barbora Osvaldová
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.07.2019
Datum zadání: 11.07.2019
Datum a čas obhajoby: 22.06.2020 00:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H011, Hollar - místn. č. 011
Datum odevzdání elektronické podoby:17.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2020
Oponenti: PhDr. Mgr. Ludmila Trunečková, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
BEČKA, Josef Václav. Česká stylistika. Praha: Academia, 1992. ISBN 80-200-0020-8.: Kniha představuje komplexní soubor poznatků z oblasti české stylistiky. Je dílem významného jazykovědce Josefa Václava Bečka navazujícího ve svých dílech na práci filologa a bohemisty Bohuslava Havránka, jenž mimo jiné položil základy českého stylistického bádání.
HALADA, Jan, OSVALDOVÁ, Barbora, ed. Slovník žurnalistiky: Výklad pojmů a teorie oboru. 2. vydání. Praha: Karolinum, 2017, 302 s. ISBN 9788024637525.: Publikace nabízí ucelený přehled pojmů z oblasti mediální produkce, tedy z prostředí tisku, rozhlasu a televizního vysílání. Stejně tak předkládá podrobnější hesla z oblasti publicistické či vydavatelské. Jedná se o společnou práci autorů působících na katedrách Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
JÍLEK, Viktor: Žurnalistické texty jako výsledek působení jazykových a mimojazykových vlivů. 1.vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. ISBN 978-80-244-2218.: Autor se zaměřuje na problematiku produkce žurnalistických sdělení a reflektuje zde rovněž využití obecného komunikačního rámce žurnalistické oblasti jako východiska pro vysvětlení vzniku těchto novinářských textů.
KONČELÍK, Jakub, Pavel VEČEŘA a Petr ORSÁG. Dějiny českých médií 20. století. Praha: Portál, 2010, 310 s. ISBN 978-80-7367-698-8.: Kniha představuje pohled na dějinný vývoj československých médií v průběhu 20. století. Prostor věnuje oblasti dějin mediální legislativy a cenzury, nechybí však ani historický kontext jednotlivých časových etap.
KOSATÍK, Pavel. Ferdinand Peroutka: Život v novinách (1895–1938). Praha: Paseka, 2003, 318 s. ISBN 80-7185-568-5.: První část uceleného díla spisovatele Pavla Kosatíka představuje významného prvorepublikového novináře v jeho žurnalistických začátcích i v dobách největšího tvůrčího rozmachu. Autor se pak věnuje především popisu Peroutkova jak veřejného, tak soukromého života a jeho politickým i filozofickým pohledům na společnost a tehdejší dění. Snaží se tak i o jistou výpověď o osudech generace demokratů za první republiky.
MINÁŘOVÁ, Eva. Stylistika pro žurnalisty. Praha: Grada, 2011, 296 s. ISBN 978-80-247-2979-4.: Publikace poskytuje studijní materiál týkající se oblastí jazykové kultury, stylizace a kompozice žurnalistických textů. Seznamuje s podstatou a fungováním stylové vrstvy výrazových prostředků, najít lze také obecný přehled profesní mediální a komunikační sféry.
OSVALDOVÁ, Barbora a Jana ČEŇKOVÁ. Česká publicistika mezi dvěma světovými válkami. Praha: Academia, 2017, 204 s. První republika. ISBN 978-80-200-2754-2. Kniha mapuje publicistické žánry meziválečného období žurnalistiky, jako jsou například úvodníky, komentáře, fejetony či reportáže a předkládá je v souvislosti s jejich významnými tvůrci. Druhá část publikace pak představuje výběr kulturních a literárních časopisů popisovaného období.
OSVALDOVÁ, Barbora a Libuše KOUBSKÁ. Než to zapomenem. Praha: Makropulos, 1999, 271 s. ISBN 80-86003-27-2. Autorky představují výběr úspěšných fejetonů průběžně vycházejících v Lidových novinách. Krátké příspěvky humornou a odlehčenou formou zachycují jevy nebo předměty, které se již vytratily z každodenního života, přesto, že dříve byly jeho pevnou součástí. Publikace může rovněž posloužit jako inspirace pro vlastní tvorbu fejetonů.
SEDLÁKOVÁ, Renáta. Výzkum médií: nejužívanější metody a techniky. Vyd. 1. Praha: Grada, 2014. 539 s., ISBN 978-80-247-3568-9.: Publikace představuje základní výzkumné postupy, metody a techniky v oblasti mediálních, komunikačních a kulturálních studií. Snaží se rovněž rozvinout dovednosti nutné pro přípravu a realizaci výzkumu na poli mediální komunikace, stejně tak jako schopnosti následné prezentace výzkumných zjištění
ZÍDEK, Petr. Osobnosti Lidových novin. Praha: Universum, 2014, 368 s. ISBN 978-80-242-4507-2.: Autoři nabízejí portréty padesáti významných osobností Lidových novin z období především první poloviny 20. století. Kromě nejznámějších jmen prvorepublikové žurnalistiky pak kniha seznamuje i s méně známými postavami spojenými s periodikem.
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce se zabývá podobou úvodníků a editorialů. Prezentuje jejich různé interpretace a charakteristiky a klade si za cíl určit, zda je lze rozlišovat jako dva specifické útvary, či zda se jedná pouze o rozdílné pojmenování jednoho žánru.
První část práce předkládá několik definic charakterizujících úvodníky a editorialy a zmiňuje také historický vývoj úvodníku, a to především v českých zemích. Jedna z kapitol je věnována i postavení úvodníku v Lidových novinách a zmiňuje nejen Ferdinanda Peroutku jako tamějšího úvodníkáře. Popsán je rovněž vstup zahraničního editorialu do českého mediálního prostředí a následné mísení prvků úvodníku a editorialu na stránkách společenských periodik. Představeno je také postavení editorialu v angloamerických médiích.
Stěžejní část bakalářské práce dále tvoří analýza úvodníků v týdeníku Reflex a editorialů v Týdeníku Echo ve vymezeném časovém období, jež je provedena na základě několika určených kritérií. Vyhodnocení výsledků analýzy umožní provést komparaci zkoumaných útvarů, ke které je přistupováno s pěti předem stanovenými hypotézami. Jejich potvrzení či vyvrácení pak ovlivní formulování závěru.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor’s thesis deals with the introductory of úvodník and editorial. It presents their different interpretations and characteristics and aims to determine whether it can be distinguished as two specific genres, or whether it is only two different designations of the same genre.
The first part of the thesis presents several definitions characterizing úvodník and editorial and also mentions the historic developement of úvodník, especially i teh Czech lands. One of the chapters is also devoted to the position of úvodník in Lidové noviny and mentions not only Ferdinand Peroutka as the local úvodník writer. The entry of foreign editorial into Czech media environment and the subsequent mixing of elemnts of úvodník and an editorial on the pages of social periodicals is also described. and the entry of foreign editorial into Czech media enviroment. As well it presents the position of editorial in Anglo-American media.
The main part of the bachelor’s thesis consists of an analysis of úvodník in the Reflex weekly and editorials in the Echo Weekly in a defined period of time, which is performed on the basis of several specified criteria. The evaluation of the results of the analysis will make it possible to make a comparation of two genres, which is approached with five predetrmined hypotheses. Their confirmation or disproof will then affect the formulation of the conclusion.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK