Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vztahy mezi členy znovusložených rodin a osobní pohoda dítěte
Název práce v češtině: Vztahy mezi členy znovusložených rodin a osobní pohoda dítěte
Název v anglickém jazyce: Relationships between members of stepfamilies and the well-being of the child
Klíčová slova: Znovuložená rodina|osobní pohoda|pocit příslušnosti k rodině|výchovné styly|sourozenci
Klíčová slova anglicky: Blended families|well-being|family belonging|parenting styles|siblings
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.06.2019
Datum zadání: 18.06.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.06.2019
Datum a čas obhajoby: 14.09.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:23.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 14.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Václav Mertin
 
 
 
Zásady pro vypracování
Doplněné rodiny jsou rodiny, kde alespoň jeden z dospělých má jedno či více dětí z předchozího vztahu, který se rozpadl a poté došlo k založení rodiny nové. V současnosti těchto rodin přibývá, a to zejména v důsledku poměrně vysoké rozvodovosti. V rámci doplněných rodin se utvářejí nové vztahy, které nejsou založené na biologické vazbě, ale pouze na citech. Mnohé výzkumy poukazují na vývoj a specifika vztahů v těchto rodinách mezi sourozenci, dětmi a biologickými rodiči a dětmi a nevlastními rodiči. Vztahy uvnitř rodiny jsou zároveň považovány za důležitý faktor ovlivňující well-being dítěte.

Cílem této práce je zjistit, jak vztahy uvnitř doplněných rodin ovlivňují well-being dítěte a tzv. family belonging. Family belonging je pocit příslušnosti k rodině. Literárně přehledová část bude shrnovat současné poznatky o vztazích mezi členy doplněných rodin, well-beingu a pocitu příslušnosti k rodině. Výzkumná část diplomové práce se bude věnovat vlivu jednotlivých vztahů na well-being dítěte a také tomu, jak ovlivňují tyto vztahy pocit příslušnosti k rodině. Výzkumné šetření bude provedeno na dětech ve věku 11-15 let. Počet respondentů se bude pohybovat okolo 100 dětí. Při výzkumu budou využity dotazníkové metody zjišťující kvalitu vztahů z pohledu dítěte a well-being dítěte v rodině.

Problematika doplněných rodin, vztahů uvnitř těchto rodin a well-beingu dětí v těchto rodinách je u nás výzkumně takřka neprozkoumána. Výsledky této práce by tak mohly přinést zajímavé poznatky o této problematice.
Seznam odborné literatury
Brown, S. L. (2004). Family Structure and Child Well-Being: The Significance of Parental Cohabitation. Journal of Marriage and Family, 66(2), 351-367.

Ganong, L. H., & Coleman, M. (2004). Stepfamilies relationships: Development, Dynamics, and Interventions. New York: Springer Science+Business Media.

Jensen, T. M., Shafer, K., and Holmes, E. K. (2017). Transitioning to stepfamily life: the influence of closeness with biological parents and stepparents on children's stress. Child & Family Social Work, 22, 275–286.

King, V., Boyd, L. M., & Thorsen, M. L. (2015). Adolescents’ Perceptions of Family Belonging in Stepfamilies. Journal of Marriage and Family, 77, 761-774.

Pryor, J. (eds.) (2008). The international handbook of stepfamilies: Policy and practice in legal, research, and clinical environments. New York: John Wiley & Sons, Inc.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK