Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Role mikrobiálních symbiontů v životním cyklu Ips typographus
Název práce v češtině: Role mikrobiálních symbiontů v životním cyklu Ips typographus
Název v anglickém jazyce: The role of microbial symbionts in the life cycle of Ips typographus
Klíčová slova: kůrovci, Ips typographus, symbióza, bakterie, houby, holobiont
Klíčová slova anglicky: bark beetles, Ips typographus, symbiosis, bacteria, fungi, holobiont
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra botaniky (31-120)
Vedoucí / školitel: Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.10.2019
Datum zadání: 15.10.2019
Datum odevzdání elektronické podoby:08.06.2020
Datum proběhlé obhajoby: 09.07.2020
Oponenti: Mgr. Tereza Veselská, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
https://www.sciencedirect.com/book/9780124171565/bark-beetles
Briones-Roblero, C. I., Hernández-García, J. A., Gonzalez-Escobedo, R., Soto-Robles, L. V., Rivera-Orduña, F. N., & Zúñiga, G. (2017). Structure and dynamics of the gut bacterial microbiota of the bark beetle, Dendroctonus rhizophagus (Curculionidae: Scolytinae) across their life stages. PloS one, 12(4), e0175470. doi:10.1371/journal.pone.0175470
Malacrinò A. Meta-Omics Tools in the World of Insect-Microorganism Interactions. Biology (Basel). 2018 Nov 27;7(4):50. doi: 10.3390/biology7040050. PubMed PMID: 30486337; PubMed Central PMCID: PMC6316257.
Předběžná náplň práce
Cíle:Podat přehled o 1) diverzitě, 2) struktuře společenstev (včetně změn v průběhu životního cyklu hostitle), 3) ekologické roli, 4) lokalizaci a 5) symbiotické provázanosti mikrobů žijících v symbióze s kůrovcem Ips typographus. Práce má podat velmi obecný přehled o symbióze kůrovců s mikroorganismy a zacílit na omezené množství informací o Ips typographus. Cílem práce je definovat „knowledge gap“ a navrhnout postupy vyplnění těchto mezer v poznání včetně postulování hypotéz a metod jejich testování. Proto by práce měla také podat přehled používaných metodik se zaměření na „omics“ přístupy. Hlavní mezery v poznání jsou 1) role mikroorganismů v trávení rostlinné hmoty, syntéze esenciálních živin a degradaci antiherbivorních látek, 2) přítomnost a role intracelulárních symbiontů, 3) metabolická provázanost hostitele a jeho symbiontů.
Nástin kapitol
Symbióza kůrovců s mikroby – obecné mechanismy
Kůrovci žijí v symbióze s řadou bakterií a hub. Symbióza je bud intracelulární (to je pouze endosymbiosa, jsou to různé houby a bakterie) či extracelulární (ta může byt jak endo, tak ekto). Hmyz poskytuje ochranu a rozšiřovaní, mikrob pomáhá štěpit nestravitelné látky (lignocellulozu, dále umí recyklovat močovinu, čímž zpřístupňuje dusík), dodává esenciální živiny (vitaminy, esenciální AMK, steroly, mastné kyseliny) či se podílí na jejich syntéze (metabolická provázanost). Adaptace na straně mikrobu je redukce velikosti genomu, klonální reprodukce, zjednodušení stavby). Text by měl efektivně shrnout tyto znalosti. Na rozdíl o hub, role bakterií je daleko méně poznána, proto by se rešerše měla zaměřit zejména na interakce s bakteriemi.
Intracelulární symbióza u kůrovců?
Toto téma je velmi málo poznané a představuje jasnou mezeru v poznání. Existuje několik prací o Wolbachia u kůrovců. Nepublikované data ukazují na častou přítomnost bakterií rodu Sodalis (dominantní) a Rickettsia, kteří jsou znání vnitrobuněční symbionti hmyzu. Jejich prevalence, pevnost asociace, diverzita a ekologická role u kůrovců je neznámá. Text by měl efektivně zahrnout znalosti o těchto symbiotech (Wolbachia, Rickettsia a Sodalis) u jiného hmyzu.
Perspektiva z pohledu Omics přístupů
Práce by měla shrnout nejmodernější metodické přístupy ve studium mikrobiálních symbiontů. Zásadní znalosti máme z recentních prací metagenomu a metatranskritomu larev, požerků i dospělců, na tyto práce by se excerpce měla zacílit.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK