Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pastorační péče o lidi s tělesným postižením – teorie a praxe
Název práce v češtině: Pastorační péče o lidi s tělesným postižením – teorie a praxe
Název v anglickém jazyce: Pastoral care of persons with physical disabilities – theory and application
Klíčová slova: Pastorační praxe; Pastorační pracovník; Lidé s tělesným postižením; Tělesné postižení; Sociální učení katolické církve; Osobní rozhovory; Historické srovnání; Manuál
Klíčová slova anglicky: Practice of pastoration (Pastoral care (pastorační péče)); Pastoral worker; Persons with physical disabilities; Physical disability; Catholic social teaching; Interview; Historical comparison; Manual
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pastorálních oborů a právních věd (do 2023) (26-KPAO)
Vedoucí / školitel: MUDr. Mgr. et Mgr. Ludmila Bartůšková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.05.2019
Datum zadání: 23.05.2019
Datum a čas obhajoby: 16.06.2021 10:30
Datum odevzdání elektronické podoby:30.04.2021
Datum odevzdání tištěné podoby:16.06.2021
Datum proběhlé obhajoby: 16.06.2021
Oponenti: Mgr. Josef Prokeš, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
S využitím uvedené literatury nastínit základní problémy lidí s tělesným postižením, které se nejčastěji v pastorační praxi mohou vyskytovat, realizovat sondu do této problematiky v českém prostředí a vytvořit základní manuál, který by prakticky shrnoval specifika přístupu k lidem s postižením v pastorační praxi.
Seznam odborné literatury
• Aktivity volného času pro osoby s těžkým a kombinovaným postižením: volně přeloženo z materiálů MENCAPU. 1. vyd. Praha: Modrý klíč, 1997.
• BEDNAŘÍK, Josef. Svalové dystrofie. In: Neurologie v praxi, 2004, č. 3, s. 137–141.
• ČÍŽKOVÁ, Zuzana. Kvalita života u osob s tělesným postižením. Brno: Diplomová práce, Katedra speciální pedagogiky, Pedagogická fakulta, MU, 2007.
• KATOLICKÁ CÍRKEV. Papežská rada pro spravedlnost a mír. Kompendium sociální nauky církve. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2008.
• KOUBSKÁ, Soňa. Člověk s mentálním postižením jako člen katolické komunity. Praha: Bakalářská práce, Katedra speciální pedagogiky, Pedagogická fakulta, UK, 2015.
• KŘIVOHLAVÝ, Jaroslav. Křesťanská péče o nemocné. Praha: ADVENT 1991.
• KŘIVOHLAVÝ, J.: Psychologická rehabilitace zdravotně postižených. Praha: Avicenum 1985.
• KOUDELKA. Jaroslav. Pastorace mentálně postižených. Praha: Bakalářská práce, Katedra pastorálních oborů a právních věd, Katolická teologická fakulta, UK, 2009.
• Kudláček, Miroslav: Svět dětské mozkové obrny. Praha: Portál, 2012.
• MATĚJČEK, Zdeněk. Psychologie nemocných a zdravotně postižených dětí. Jinočany: H a H 2001.
• MICHALÍK, Jan. Zdravotní postižení a pomáhající profese. 1. vyd. Praha: Portál, 2011.
• NOUWEN, Henri J. Duchovní život jako cesta. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2012.
• NOVOSAD, Libor. Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním:
• základy a předpoklady dobré poradenské praxe. Vyd. 1. Praha: Portál, 2009.
• NOVOSAD, Libor. Tělesné postižení jako fenomén i životní realita: diskurzivní pohledy na tělo, tělesnost, pohyb, člověka a tělesné postižení. Vyd. 1. Praha: Portál, 2011.
• OPATRNÝ, Aleš. Pastorace zvláštních skupin. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2014.
• RÁZKOVÁ, Jana. Blízcí a jejich podpora člověku s těžkým tělesným postižením. Praha: Bakalářská práce, Katedra speciální pedagogiky, Pedagogická fakulta, UK, 2014.
• ŘÍČAN, Pavel. Psychologie náboženství. 1. vyd. Praha: Portál, 2002.
• TITZL, Boris. Postižený člověk ve společnosti. Praha: Univerzita Karlova, 2000.
• ZIKL, Pavel. Děti s tělesným a kombinovaným postižením ve škole. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011.
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se bude v širších souvislostech zabývat praxí v pastoraci lidí s tělesným postižením. Nejprve za pomoci odborné literatury budou představeny nejčastější lékařské diagnózy, týkající se lidí s tělesným postižením Rovněž bude pojednáno o psychické stránce těchto osob, která je pro pastoraci obzvláště důležitá. Následně bude rozebrán pohled katolické církve na tyto lidi podle jejího sociálního učení. Na základě odborné literatury a osobních rozhovorů s lidmi s tělesným postižením a s pastoračními pracovníky, kteří se touto problematikou zabývají, bude porovnána pastorace lidí s tělesným postižením, jak v minulosti, tak v současnosti. Výsledkem této práce bude také velmi obecný manuál, jak k těmto lidem přistupovat a jak se k nim chovat, aby se cítili jako rovnocenní členové své farnosti. Podkladem pro tento manuál budou především již zmiňované rozhovory.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis will discuss the practice of pastoration of persons with physical disabilities in the broad context. Firstly, the persons with physical disabilities will be introduced and categorized into groups according to the basic medical diagnoses using appropriate medical literature. Additionally, the psychological aspects, which are crucial for successful pastoration, will be mentioned. Furthermore, the approach of Catholic Church to these people in the light of its social teaching will be analysed. The past and the present of the pastoration focused on this specific group will be compared and this comparison will be based on consulting the available literature and interviewing the people who are involved in it. This thesis will result in the general purpose manual describing the optimal approach to these people so that they experience their fully fledged participation in the local Church. The manual will be primarily based on the interviews mentioned above.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK