Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Národní parky v ČR a jejich právní úprava
Název práce v češtině: Národní parky v ČR a jejich právní úprava
Název v anglickém jazyce: National parks in the Czech Republic and their legal regulation
Klíčová slova: národní park, zvlášť chráněné území, zákon o ochraně přírody a krajiny
Klíčová slova anglicky: national park, specially protected area, nature and landscape protection act
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 15.03.2019
Datum zadání: 15.03.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.03.2020
Datum a čas obhajoby: 05.03.2020 15:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 338, 338
Datum odevzdání elektronické podoby:20.01.2020
Datum proběhlé obhajoby: 05.03.2020
Oponenti: JUDr. Jiří Pokorný, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předmětem této diplomové práce jsou národní parky v České republice a jejich právní úprava. Stěžejním zákonem, který problematiku národních parků u nás upravuje, je zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon byl významně novelizován a jeho novelizované znění je účinné od roku 2017. Z největší části se tato nová úprava dotkla právě národních parků, které představují nejvýznamnější a nejpřísněji chráněná území u nás. Ačkoliv v praxi se celá novela ještě nestihla plně projevit, neboť některé instituty jsou stále ještě v procesu jednání nebo schvalování.
Cílem této diplomové práce je proto za pomocí metod deskripce, analýzy a komparace komplexně shrnout stávající úpravu národních parků a zároveň ji ve světle předchozí právní úpravy srovnat a analyzovat. Následně pak kriticky zhodnotit, do jaké míry se českému zákonodárci podařilo vytvořit efektivní právní předpis reagující na současné potřeby ochrany přírody. Zároveň si práce kladla za cíl také komparovat právní úpravu národních parků se zahraničním státem, konkrétně Slovenskem.
Práce je rozdělena do šesti kapitol, z nichž první se zabývá obecným výkladem pojmu „národní park“ a jeho vývojem v rámci historicko-společenského kontextu, také jsou zde blíže představeny jednotlivé české národní parky. V dalších kapitolách se práce zabývá mezinárodním a evropským prostředím, které problematiku národních parků v ČR svým, ač nepřímým, způsobem formují. Hlavní a nejdetailnější částí práce je kapitola čtvrtá, která velmi detailně rozebírá jednotlivé instituty a nástroje, jež zákon v souvislosti s národními parky zavádí. Také je zde poměrně podrobně pojednáno o celém procesu přijímání a schvalování velké novely zákona. V samotném závěru práce, tedy v poslední páté kapitole, je pak komparována právní úprava slovenských národních parků s těmi nacházejícími se v ČR, a to i v kontextu nadcházející významné novely slovenského zákona, která nabývá účinnosti začátkem roku 2020.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The subject of this master theses are national parks in the Czech Republic and their legal regulation. The main legal document that regulates the issue of national parks in our country, is the Act No. 114/1992 Coll., On Nature and Landscape Protection, as amended. This Act has been significantly amended and its wording has been in force since 2017. For the most part, this new regulation affected especially national parks that represent the most important and strictly protected areas in the Czech Republic. Although, in practice the amendment has not yet been fully reflected, as some institutes are still in the process of negotiation or approval.
The aim of this thesis is therefore by means of methods of description, analysis and comparison comprehensively summarize regulation of the existing national parks and at the same time in the light of the previous legislation to compare it and analyze. Subsequently, critically evaluate the extent to which the Czech legislator has managed to create an effective legal regulation responding to the current needs of nature protection. At the same time, the thesis also aimed to compare the legal regulation of national parks with a foreign state, specifically Slovakia.
This thesis is divided into six chapters, the first of which deals with the general interpretation of the term “national park” and its development within the historical-social context, and also introduces the individual Czech national parks that exist in our country. In the next chapters the work deals with the international and European environment, which indirectly affect the issue of national parks in the Czech Republic and their forming. The main and most detailed part of this work is the fourth chapter, which very specifically analyzes individual legal institutes and tools that law introduces in relation to the issue of national parks. The whole process of adopting and approving the amendment to the Act is also discussed in detail. In the very conclusion of the thesis, the last fifth chapter, the legal regulation of Slovak national parks is compared with those existing in the Czech Republic, even in the context of the upcoming significant amendment to the Slovak law, which comes into effect at the beginning of year 2020.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK