Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
General exceptions and police powers doctrine in indirect expropriation
Název práce v češtině: Všeobecné výjimky a doktrína „police powers” v případech nepřímého vyvlastnění
Název v anglickém jazyce: General exceptions and police powers doctrine in indirect expropriation
Klíčová slova: expropriation, indirect expropriation, police powers doctrine, right to regulate, general exceptions
Klíčová slova anglicky: vyvlastnění, nepřímé vyvlastnění, doktrína police powers, právo státu na regulaci, všeobecné výjimky
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 17.01.2019
Datum zadání: 17.01.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.01.2020
Datum a čas obhajoby: 22.01.2020 12:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 217, 217
Datum odevzdání elektronické podoby:04.12.2019
Datum proběhlé obhajoby: 22.01.2020
Oponenti: prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce se zabývá problematikou nepřímého vyvlastnění v rámci mezinárodního investičního práva, zejména mezinárodních investičních sporů, a jeho vztahem k právu státu na regulování vlastních záležitostí. V první části se práce zabývá krátce problematikou vyvlastnění investice hostitelským státem. Další část se zabývá podrobně konceptem nepřímého vyvlastnění a jednotlivými problematickými otázkami ve vztahu k němu. Důraz je dán na vývoj daného konceptu a jeho projevy v mezinárodních investičních sporech a smlouvách.
Následně se práce věnuje problematice práva státu na regulaci - zejména ve vztahu k nepřímému vyvlastnění. Důraz je zase dán na řešení otázek střetu práv státu a investorů v rámci činnosti mezinárodních investičních tribunálů a také na inkorporování specifických úprav do mezinárodních investičních smluv pro větší zajištění práva státu na regulaci.
Poslední část se zabývá jedním ze způsobů, jakým si státy pojišťují v mezinárodních smlouvách své právo na regulaci. Tímto jsou tzv. články "všeobecných výhod".
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis deals with the issues of indirect expropriation within the framework of international investment law, more specifically within the ambit of international investment disputes, and its relation to the state's right to regulate. In the first part, the thesis briefly deals with the issue of expropriation of the investment by the host state. The following part ruminates in detail on the concept of indirect expropriation and individual problematic issues in relation thereto. Emphasis is given to the development of the concept and its manifestations in international investment disputes and IIAs.
Subsequently, the thesis elaborates on the issue of the right of the state to regulate (so-called police powers) - especially in relation to indirect expropriation. Emphasis is also given to the means of resolution of the conflicts between the rights of states and investors in the decisions of the international investment tribunals, as well as on incorporating specific adjustments into IIAs in order to reaffirm the state's right to regulate.
The last part deals with one of the means of incorporating such affirmations of the state's right to regulate in IIAs. These are the so-called "general exceptions clauses".
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK