Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Politická doktrína Tomia Okamury: Analýza politického projevu
Název práce v češtině: Politická doktrína Tomia Okamury: Analýza politického projevu
Název v anglickém jazyce: Political Doctrine of Tomio Okamura: Analysis of political speech
Klíčová slova: Ideologie|Populismus|Tomio Okamura|Hnutí SPD|Facebook|Analýza klíčových slov|Bezpečí|Spravedlnost|Odcizení|Politická doktrína
Klíčová slova anglicky: Ideology|Populism|Tomio Okamura|SPD Movement|Facebook|Key word analysis|Safety|Justice|Alienation|Political Doctrine
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: Jiří Boháček
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.11.2018
Datum zadání: 19.11.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.01.2019
Datum a čas obhajoby: 17.06.2019 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2019
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Jakub Mlynář, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Východiska:
Jasné a stručné vymezení východisek:
Východiskem práce je skutečnost, že nejenom že jedinec nemůže jinak než interpretovat skutečnost přes určitou premisu, ale také to že tato premisa se poté promítá zpět do činu (respektive řeči) onoho jedince. Na základě určitých predispozic a životní zkušenosti si každý subjekt vytváří specifickou představu o konkrétních fenoménech.
Zdůvodnění relevance práce
Mapovat tyto představy je pro nás podstatné především proto, že přestože je „obsah“ fenoménu se pro subjekty napříč společností výrazně liší, jsme v rámci jazyka nuceni sdílet společnou „formu“. Nedostatečná pozornost pnutí mezi „obsahem“ a „ formou“ vede poté často k neřešitelným problémům ve společnosti, které přes různost své povahy by se často dali redukovat na úroveň neporozumění. Pokud má být veden konstruktivní dialog, je třeba pochopit obsah pojmu v konkrétním kontextu. Očividným se problém stává například v případě politické soutěže, kdy kandidát může slibovat „demokracii“, ale tato „forma“ má jiný „obsah“ pro něho a pro voliče. Takové nedorozumění pak například může vést k tomu, že kandidát je zvolen, byť na základě diametrálně odlišného očekávání.
Základní formulace výzkumného problémů
Ve své práci se mám v plánu zabývat analýzou vybraných pojmů v řeči konkrétního subjektu, tedy subjektu, který vytváří určitý diskurz a cílem je zjistit jaký konkrétní „obsah“ na základě analýzy výroků je přiřazen k určité obecné „formě“.
Teoretická východiska jeho uchopení
Jako inspirace pro uchopení tohoto problémů by měla sloužit práce Petra Fidelia „Řeč komunistické moci“ ve které se autor postavil před obdobný problém. Za subjekt svého rozboru si vybral oficiální komunistickou propagandu z období minulého režimu.
Návaznost na předchozí výzkumy
Viz výše.
Situace v oboru (nejdůležitější předchozí závěry)
Výzkum na obdobném poli není příliš rozvinut a především není rozvinut v místních geografických podmínkách. Již výše zmíněná publikace ale poukázala na to, jak zajímavé výsledky může takový výzkum přinést. Autor jasně ilustroval, že byť se může řeč subjektu zdát nesourodá, v některých případech až nahodilá, může se za ním skrývat až podivuhodně konkrétní představa o světě.
Cíle:
Vymezení hlavního cíle práce a případně cílů vedlejších
Cílem práce je analyzovat stěžejní pojmy v řeči zvoleného subjektu, ukázat textové či jazykové prostředky, které jsou v tomto typu politického diskursu používány a jakým způsobem se jejich prostřednictvím subjekt snaží vytvářet obraz světa.
Formulace výzkumné otázky a představení toho, co má řešení práce přinést
Jaký význam májí zvolené pojmy v řeči daného subjektu, za jakých podmínek, jakým způsobem a za jakým účelem jsou používány?
Řešení práce přinese porozumění části diskurzu zvoleného subjektu a pomůže nám lépe pochopit čím je zvolený pojem atraktivní pro příjemce/adresáty (typicky voliče) zvoleného subjektu. Pomáhá nám mapovat konkrétní ideologii, její působení, možné dopady a další směřování.
Metodika:
Předpokládaný postup řešení a způsob dosažení cíle/ů.
Cíle by mělo býti dosaženo prostřednictvím výběru záznamu řeči zvoleného subjektu (přepis do textu) a jeho následnou analýzou s cílem identifikovat význam konkrétního tvrzení.
Konkrétní a rozmyšlená představa o metodickém postupu řešení práce
Nejprve bude třeba provést rešerši, řádně zmapovat akademický terén a hledat metody, myšlenkové postupy a obdobné případové studie po inspiraci a lepší orientaci v tématu. Na základě této rešerše bude nutné sebrat patřičné materiály, jež bude následně možné analyzovat jejichž následnou analýzou a komparací bude možné dobrat se konkrétního „obsahu“ formy, kterou následně v závěru práce patřičně popíšeme.
Předběžné rozvržení tohoto postupu, následnost jednotlivých kroků.
1. Studium v oblasti konkrétních teoretických směru a výzkumu s podobným předmětem zájmu
2. Vymezení zkoumaného vzorku vystoupení/projevů
3. Sběr materiálu, záznamu projevu / vystoupení, přepis
4. Identifikace konkrétních výroků
5. Analýza výroků a jejich vzájemná komparace
6. Závěrečná syntéza, snaha popsat konkrétní „obsah vystoupení“ co nejpodrobněji - Ukázat charakteristické prvky používané v tomto typu politického diskursu a jejich vliv na vytváření určitého zkresleného obrazu světa
V případě empirických prací navrhované výzkumné metody a techniky
Textová analýza, analýza klíčových slov, analýza metaforických prostředků
Charakteristika závěrů:
Představení očekávaných závěrů ve smyslu jejich hloubky, dosahu, relevance vzhledem k východiskám a cílům práce, resp. další využitelnosti.
Závěrem práce bude vyjasnění „obsahu“ určité „formy“ spolu s jejími důsledky. Přínosem je to pro budoucí práci s konkrétními pojmy i se subjektem jako takovým. V budoucnosti potom bude možné s pojmy v podání zvoleného subjektu pracovat v konkrétním významu a bude tak zamezeno nedorozumění a potenciálním negativním důsledkům z toho plynoucím. Zároveň bude možné na základě tohoto porozumění lépe pochopit subjekt jako takový a osvětlit například jeho postoje k současným ale i budoucím tématům. Současně, pokud to bude možné, práce ukáže textové, jazykové prostředky, které jsou v tomto typu politického diskursu používány a jaký pomáhají vytvářet obraz světa.
Seznam odborné literatury
Fidelius, P. (2016). Řeč komunistické moci: nové, rozšířené vydání (Druhé, rozšířené vydání). Praha: Triáda.
Austin, J. L. (2000). Jak udělat něco slovy. Praha: Filosofia.
Searle, J. R. (1969). Speech acts: an essay in the philosophy of language. Cambridge: University Press.
Popper, K. R. (1981). Objective knowledge: an evolutionary approach. Oxford: Oxford University Press.
Kubát, M., Mejstřík, M., & Kocian, J. (Eds.). (2016). Populismus v časech krize. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK