Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Faktory ovlivňující postoje k imigrantům v zemích Visegrádské čtyřky
Název práce v češtině: Faktory ovlivňující postoje k imigrantům v zemích Visegrádské čtyřky
Název v anglickém jazyce: Determinants of attitudes towards immigrants in the Visegrad countries
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Vedoucí / školitel: Mgr. Vít Bořil
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 26.11.2019
Datum zadání: 26.11.2019
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 30.06.2020
Oponenti: doc. RNDr. Eva Janská, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Sociální geografie - MZ340P04Z
Seznam odborné literatury
CEOBANU, A. M., ESCANDELL, X. (2010): Comparative Analyses of Public Attitudes Toward Immigrants and Immigration Using Multinational Survey Data: A Review of Theories and Research. Annual Review of Sociology, 36, 1, 309–328.
SCHLUETER, E., SCHEEPERS, P. (2010): The relationship between outgroup size and anti-outgroup attitudes: A theoretical synthesis and empirical test of group threat- and intergroup contact theory. Social Science Research, 39, 2, 285–295.
STEPHAN, W. G., YBARRA, O., RIOS, K. (2016): Intergroup threat theory. In: Nelson, T. D. (ed.): Handbook of Prejudice, Stereotyping, and Discrimination. Psychology Press, New York, London, 255–278.
Předběžná náplň práce
Hlavním cíle práce je analýza faktorů ovlivňujících postoje majoritních populací vůči imigrantům. Autor se pokusí zodpovědět, zda a jak se působení těchto faktorů liší ve vybraných zemích střední Evropy. Práce bude stavět především na teorii skupinové hrozby (group threat theory), jejíž centrální teze tkví v myšlence, že s rostoucím pocitem ohrožení ze strany vnější skupiny (tedy s rostoucím vnímáním pomyslných hrozeb, které mohou vyvolávat imigranti) rostou negativní postoje k této "ohrožující" skupině. Dále bude zkoumán význam sociální identity respondentů a rovněž jejich socioekonomických a demografických ukazatelů. Analyzována budou data z výzkumu European Values Study, který byl realizován v letech 2017–2018. Přestože tzv. „migrační krize“ z let 2015–2016 již v této době nebyla na první pohled tak výrazně politizovaná a medializovaná, pokračující preference a relativní volební úspěchy populistických radikálně pravicových stran svědčí o tom, že postoje k imigrantům a zejména všemožné aspekty jejich integrace do majoritních společností jsou stále výraznými celospolečenskými tématy v řadě evropských zemí. Pro dosažení cílů práce a zodpovězení souvisejících výzkumných otázek bude využita metoda vícenásobné regrese, které bude předcházet explorace dat za použití faktorových analýz.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK