Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Analýza rehabilitační komponenty doléčovacího programu na bázi Apolinářského modelu léčby závislostí na návykových látkách
Název práce v češtině: Analýza rehabilitační komponenty doléčovacího programu na bázi Apolinářského modelu léčby závislostí na návykových látkách
Název v anglickém jazyce: Analysis of the rehabilitation component of a aftercare program based on the „Apolinář“ model of treatment of addictive substances
Klíčová slova: Fyzioterapie v léčbě závislostí – rehabilitace - doléčovací program – kinezioterapie - apolinářský model
Klíčová slova anglicky: Physiotherapy in the addictions treatment – rehabilitation – aftercare program – kinesiotherapy – „Apolinář“ model
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.10.2018
Datum zadání: 10.10.2018
Datum a čas obhajoby: 12.06.2019 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.04.2019
Datum proběhlé obhajoby: 12.06.2019
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02236)
Oponenti: Mgr. Kateřina Svěcená, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Výzkumným nástrojem k získání zpětné vazby o kvalitě fyzioterapeutické péče v doléčovacím zařízení lze využít evaluaci. K našemu účelu využijeme evaluaci procesu formativním přístupem. Evaluací lze zjistit a zhodnotit zda nastavené programy v tomto zařízení fungují tak jak mají, jaké jsou náklady, efekt nebo vliv léčby. Tím nám poskytuje zpětnou vazbu a pomáhá při zlepšení kvality služeb a při rozhodování. Evaluace procesu identifikuje oblasti, kde se může něco zlepšit. Netýká se tedy změn u klientů, ale zaměřuje se na fungování léčebných programů. Formativním přístupem získáme informace o silných a slabých stránkách předmětu našeho výzkumu a tím pádem můžeme navrhnout konkrétní postup ke zlepšení (Miovský, 2006).
Aby byla evaluace přínosná, potřebuje projít řádnou přípravnou fází. Tato fáze nám dává informace o tom, zda je evaluaci ve vybraném zařízení za daných podmínek vůbec možno provést. Evaluaci je vhodné provádět v prostředí, které nám umožnuje pravidelný sběr informací, kterou doléčovací program Kliniky adiktologie splňuje. Mnoho subjektů tvořící a plánující některé programy, sloužící k léčbě závislostního chování, spíše spoléhají na nasbírané zkušenosti, než na výzkumy a studie. Evaluace doléčovacího programu nám může pomoci určit jak je léčebná rehabilitace potřeba a stanovit její účinnosti. Také nám pomůže zjistit jaký je rozdíl v poskytování rehabilitace stávajícím personálem, nebo když by byla poskytována fyzioterapeutem i co se týče možností vykazování péče. V přípravné fázi se zamysleme, zda je tuto evaluaci reálné provést a to na základě konkrétních otázek - otázky, které jsme si stanovili a jímž se budeme věnovat. Zamýšlíme se také nad následujícími body: Proběhla evaluace již dříve- jaké měla výsledky?; velikost a šíře záběru požadované studie; dovednosti, jimiž by měl výzkumný soubor disponovat a časový rozvrh studie. Od začátku by měli být zainteresovaní součástí diskuzí o zjištěných skutečnostech a jejich názory by se měli ve studii promítnout. Dále se zaměříme na to, s kým budeme komunikovat a získávat informace – v našem případě to budou nejen pacienti, ale hlavně personál, který rehabilitaci poskytuje, i to zde analyzujeme. Tedy analyzujeme nejen obsah práce, ale i kdo doručuje kterou část rehabilitace. Tím se zaměřujeme i na dovednosti, kterým personál disponuje. Hlavní je dobrá komunikace se zainteresovanými osobami, protože podstatnou část informací získáme z rozhovorů. K získání kvalitativních dat slouží hlavně otevřené otázky. Další důležité informace získáme analýzou z dostupné dokumentace, kterou můžeme zjistit účinnost daných intervencí programu. Musíme si ujasnit, jak daný program funguje a čeho má dosáhnout – k tomu využíváme analýzu komponent programu doléčování – aktivity zaměřené k dosažení cílů: např. vstupní posouzení a příjem, diagnóza a plán léčby, zvládání abstinence a léčba aj. Může nám k tomu pomoci stanovit „logický model“. Logické modely jsou grafické znázornění cílů a základem k monitorování služeb a přijímání nového personálu – fyzioterapeuta.
Tím si vyjasníme hned na začátku priority tohoto výzkumu. Sběr dat bude probíhat formou pozorování během předem domluvené odborné stáže. Pozorování a mapování bude probíhat přibližně po dobu dvou týdnu, kdy já osobně budu pozorovatel a hodnotitel. (WHO, 2000).
Pozorování probíhajících programů rehabilitace, hodnocení rozsahu a kvality implementace a integrace. Během pozorování si budu zapisovat do předem připravených pozorovacích protokolů – záznamových archů pro pozorování, přístup ke klientům, průběh rehabilitace a reakce klientů na léčebnou rehabilitaci. Rozbor získaných dat provedu co nejdříve po provedeném výzkumu. Pro urychlení analýzy se záznamovým archem vytvoříme systém zkratek a symbolů. Pravděpodobně použijeme i záznamový arch pro terénní poznámky – nemá dopředu vytvořenou strukturu a navrhujeme ji dle svých výzkumných potřeb (Miovský, 2006). Současně budu systematicky analyzovat informace a data s dostupných dokumentů – operační manuál doléčovacího programu, léčebná dokumentace klientů. Analýza dat z dokumentů je velmi univerzální metoda, používaná na jakýkoliv textový soubor. Pracujeme s daty, která byla vytvořena ještě před námi. Zhodnotíme dle stanovených cílů a výzkumných otázek co mohou dokumenty vypovídat a zda jsou vhodné pro zodpovězení našich otázek (Miovský, 2006). Vyhodnocovat budeme také provedené rozhovory s klienty a ošetřujícím personálem, registrované písemným záznamem. Následně dle zápisů budu analyzovat výsledky pozorování a po dokončení analýzy navrhnu a zrealizuji závěrečnou zprávu.
Seznam odborné literatury
Dvořák D. (2003b). Sociální rehabilitace. In Kalina, K a kol. (2003). Drogy a drogové závislosti: Mezioborový přístup. 2. díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Kalina K. a kol. (2008). Základy klinické adiktologie. 1. vydání. Praha. Grada.
Kalina K. (2008). Terapeutická komunita – obecný model a jeho aplikace v léčbě závislostí. 1. vydání. Praha: Grada Publishing.
Kalina, K. a kol. (2001). Mezioborový glosář pojmů z oblasti drog a drogových závislostí © Úřad vlády České republiky. Publikaci vydalo o.s. Filia Nova pro Radu vlády ČR - Meziresortní protidrogovou komisi.
Kolář P. et al. (2010). Rehabilitace v klinické praxi. Praha. Galén.
Kuda A. (2003). Následná péče, doléčovací programy. In Kalina, K. a kol., Drogy a drogové závislosti. Mezioborový přístup. 2. díl. Praga: Úřad vlády ČR, 208 – 214.
Libra et al. (2012). Certifikační standardy specializovaných adiktologických služeb: Standardy odborné způsobilosti B – Speciální část: Doléčovací programy (str. 66 – 74).
Ministerstvo zdravotnictví České republiky: Seznam zdravotních výkonů: Databáze zdravotních výkonů. ÚZIS (2016). Retrieved from: https://szv.mzcr.cz/
Miovský, M. (2006). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada Publishing.
Musílková E. (2017). Pohybové aktivity jako součást léčby dlouhodobých uživatelů návykových látek – série případových studií a ohniskové skupiny klientů terapeutické komunity. Rigorózní práce. Univerzita Karlova v Praze. Fakulta tělesné výchovy a sportu, Praha.
Nešpor, K. (2004). Pohybová cvičení a jóga v prevenci a léčbě závislosti. Česká a slovenská psychiatrie.
Skála J. (1957). Alkoholismus: terminologie, diagnostika, léčba a prevence. 1. vydání. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství.
Substance Abuse Program Office (2001). Substance abuse aftercare and post treatment follow-up guidelines. Florida Department of Children and Families.
Světová zdravotnická organizace (2000). Mezinárodně platné pokyny k evaluaci služeb, a systémů zaměřených na léčbu poruch způsobených užíváním návykových látek. Geneva: World Health Organisation
VOTAVA J. a kol. (2003). Ucelená rehabilitace osob se zdravotním postižením. 1. vyd. Praha: Karolinum. Str. 14-15.
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách
Předběžná náplň práce
Cílem je zmapovat a porovnat pojetí rehabilitace v současném nastavení Apolinářského modelu komplexní léčby závislosti na alkoholu v kontextu ambulantního doléčování s pojetím rehabilitace v oboru Fyzioterapie. Prostřednictvím evaluační studie bude zkoumán způsob zajištění rehabilitace v současném programu s tím a způsob jeho konceptualizace, hodnocení průběhu léčby pohybem, a zda je rehabilitace přiměřená zdravotnímu stavu klientů. Dalším cílem je posoudit možnost přítomnosti fyzioterapeuta v ošetřovatelském týmu a způsobu vykazování této péče.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Addiction treatment includes lots of treatment interventions and kinesiotherapy treatment should undoubtedly belong to them as well. The thesis puts focus on the aftercare program of the Apolinář model in inpatient wards with recurrent stays of clients who have the same structure as basic institutional treatment. Despite the busy daily program there should always be room for physical activity.
The aim of the work is to map and compare the concept of rehabilitation in the current setting of Apolinář model of addiction treatment with the concept of rehabilitation in the field of physiotherapy. Next main research topic will be the method of ensuring rehabilitation, whether it is appropriate to the health of the clients and possibly assessing the possibilities of the physiotherapist in the nursing team.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK