Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Historický vývoj patronátního práva v českých zemích a možnosti jeho využití v současnosti
Název práce v češtině: Historický vývoj patronátního práva v českých zemích a možnosti jeho využití v současnosti
Název v anglickém jazyce:
Klíčová slova: patronátní právo, patron, farnost, Horšovský Týn, Bukovec
Klíčová slova anglicky: patronage law, patron, parish, Horšovský Týn, Bukovec
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pastorálních oborů a právních věd (do 2023) (26-KPAO)
Vedoucí / školitel: JUDr. Jakub Kříž, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.09.2018
Datum zadání: 20.09.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.09.2018
Konzultanti: prof. PhDr. Petr Kubín, Ph.D., Th.D.
Předběžná náplň práce
Disertační práce se bude zabývat vývojem patronátního práva jako svébytného právního systému od jeho vzniku až do dneška. Jako příklad aplikace patronátu jsem zvolila vikariát Horšovský Týn, náležející v l. 1623-1848 k panství Trautmansdorfů, zvláštní pozornost budu věnovat obci Bukovec a tamější faře. Na příkladu této fary budu v závěru práce demonstrovat možnost užití patronátní praxe v rámci možností současné církevní správy v naší zemi.
Úvodní část práce stručně shrne dosavadní výzkum a poznatky o vývoji patronátního práva se zvláštním přihlédnutím k naší vlasti, a tím poukáže na míru zpracování jednotlivých témat, týkajících se hmotného zabezpečení farnosti obecně a vyzdvihne význam patronátu.
Na patronátní právo budu pohlížet jako na institut kanonického práva, jehož podrobnosti byly upraveny v titulech jednotlivých sbírek CIC, dále dekretech Tridentského koncilu až po Codex Iuris Canonici, vyhlášený r. 1917. V jednotlivých pododdílech práce budou podrobně zpracovány druhy patronátního práva (věcné a osobní, církevní a světské, veřejné a soukromé), stejně tak způsoby nabytí i pozbytí, resp. zánik patronátního práva a ostatní související práva a povinnosti patrona, jako např. nesporně důležité právo prezentace. Dotknu se i tématu inkorporačního práva, jakéhosi mladšího sourozence patronátu, zejména pak dokumentu Tractatus de juribus incorporalibus, vydaného r. 1679 císařem Leopoldem I.. Má pozornost bude věnována analýze a interpretaci písemných pramenů, především dokumentům farní správy, patronátní agendy a také příslušných patronátních institucí. Dále chci podrobit bližšímu pohledu obě poválečná období, jak první léta Republiky Československé a situaci patronátu v souvislosti s pozemkovou reformou, tak stav po komunistickém převratu po r. 1948.
V další části předložím stručné dějiny horšovskotýnského vikariátu, zejména pak Bukovecké farnosti, kterou užiji jako modelový příklad vztahů mezi patronátní vrchností a jí spravovanými objekty. Počátky patronátu zde můžeme nalézt u osoby Jarohněva (Jaroslava) z Čečovic, jenž r. 1355 vystupuje jako parton kostela v Bukovci. Velkou část období pak vyplňuje patronát hrabat Trauttmansdorffů, jimž, krom bukoveckého kostela, náleželo patronátní právo k dalším 22 kostelům a kaplím na horšovskotýnském panství.
Závěrečná část práce bude věnována možnostem užití patronátního práva v současnosti. Předložím experimentální uplatnění patronátu v konkrétních podmínkách a situaci dnešní české církevní správy, vycházející z mého vlastního výzkumu. Na základě stále platného právního základu patronátu zformuluji podmínky, za nichž by bylo možné, aby soukromá osoba byla dnes patronem kostela, který by financovala, a taktéž přispívala na hmotné zabezpečení duchovního správce, kterého by prezentovala diecéznímu biskupovi. Celou část doplním krátkými rozhovory o současném užití patronátu s osobami církevní i světské správy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The dissertation will deal with the development of patronage law as an independent legal system from its inception to the present day. As an example of the application of the patronage law, I chose Horšovský Týn estate and I will pay special attention to the village of Bukovec and the parish there. On the example of this parish I will demonstrate the possibility of using patronage law within the scope of the present ecclesiastical administration in our country.
In the introduction, I summarize the results of previous research. In the individual subsections of the dissertation will be described the types of patronage law (material and personal, ecclesiastical and secular, public and private). My attention will be paid to the analysis and interpretation of written sources, especially parish administration documents, patronage agenda and patronage institutions. I also want to give a closer look at both post-war periods, as the first years of the Czechoslovak Republic and the patronage situation in connection with the land reform, as well as the situation after the communist coup after 1948.
In the next part I will describe the history of patronage law at the Horšovský Týn estate, especially at the parish of Bukovec.
The final part of the dissertation will be devoted to the possibilities of using patronage law at present, which will be supplemented by brief interviews on the current use of the patronage with the persons from ecclesiastical and the secular administration.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK