Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Twitter jako zdroj novinářské práce ve vybraných internetových zpravodajských portálech během vládní krize v květnu 2017
Název práce v češtině: Twitter jako zdroj novinářské práce ve vybraných internetových zpravodajských portálech během vládní krize v květnu 2017
Název v anglickém jazyce: Twitter as a source of journalistic work in selected online newspapers during the government crisis in May 2017
Klíčová slova: Twitter, síťová digitální média, konvergence, Web 2.0, online zpravodajství, Aktuálně.cz, iDnes.cz, iRozhlas.cz, krize vlády, kvantitativní obsahová analýza
Klíčová slova anglicky: Twitter, new media, convergence, Web 2.0, online newspapers, Aktuálně.cz, iDnes.cz, iRozhlas.cz, government crisis, quantitative content analysis
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. Václav Moravec, Ph.D., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 07.08.2018
Datum zadání: 07.08.2018
Datum a čas obhajoby: 17.06.2019 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H108, Hollar - místn. č. 108
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2019
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2019
Oponenti: Mgr. Veronika Macková, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Bc. Tomáš Hodboď
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
BEDNÁŘ, Vojtěch. Internetová publicistika. Praha: Grada, 2011. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3452-1.
– Kniha přibližuje funkční a obchodní modely on-line médií. Popisuje základní pravidla pro tvorbu textu k on-line publikaci a poskytuje ucelený pohled na fungování žurnalistiky v prostředí internetu.
JIRÁK, Jan a Barbara KÖPPLOVÁ. Média a společnost: stručný úvod do studia médií a mediální komunikace. Vyd. 2. Praha: Portál, 2007. ISBN 978-80-7367-287-4.
– Média stále významnějším způsobem ovlivňují podobu společenského, politického i kulturního života společnosti. Ústředním zájmem této knihy je mediální komunikace. Publikace nabízí český pohled, beroucí v úvahu historii i současnost mediální scény i mediálních studií u nás.
OSVALDOVÁ, Barbora, Alice NĚMCOVÁ TEJKALOVÁ a Miloš ČERMÁK. Žurnalistika v informační společnosti: digitalizace a internetizace žurnalistiky: proměny a perspektivy žurnalistiky v epoše digitálních médií aneb nová média teoreticky i prakticky. Praha: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1684-1.
– Publikace přináší praktický přehled o základních tématech nových médií. Soubor obsahuje 13 textů různých autorů, které se kvalitativní proměnou produkce i vnímání žurnalistiky zabývají z teoretického i praktického hlediska.
OSVALDOVÁ, Barbora. Zpravodajství v médiích. Druhé, upravené vydání. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1899-9.
– Knihu tvoří články několika autorů věnovaných fenoménu zpravodajství. Kniha mapuje různé oblasti zpravodajství. Počínaje žurnalistikou psanou, přes agenturní, audiovizuální, fotožurnalistiku, až po produkci tzv. nových médií.
PAVLÍČEK, Antonín. Nová média a sociální sítě. Praha: Oeconomica, 2010. ISBN 978-80-245-1742-1.
– Kniha se zabývá tématikou nových médií, webu 2.0 a sociálních sítí. Rozebírá teoretické koncepty nových médií a diskutuje jejich praktické aplikace.
TRAMPOTA, Tomáš. Zpravodajství. Praha: Portál, 2006. ISBN 80-7367-096-8.
– Publikace představuje čtenářům zpravodajství jako sociální fenomén. Popisuje koncepty mediálních studií, jako jsou zpravodajské hodnoty (news values), gatekeeping a nastolování agendy (agenda setting). Kniha mapuje aktuální stav českého zpravodajství.
Předběžná náplň práce
Práce se bude zabývat analýzou využívání informací ze sociální sítě Twitter při novinářské práci. Na událostech vládní krize z května 2017 budu zkoumat zapojení informací z Twitteru do zpravodajské produkce. Pro účely této práce jsem zvolila tři zpravodajské servery: Aktuálně.cz, iDnes.cz a zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz. Cílem práce je zjistit, jakou mírou a jakým způsobem byly zapojeny informace z Twitteru do zpravodajství daných portálů. Dalším cílem je analyzovat výběr zdrojů z Twitteru, které média zvolila. Bakalářská práce by měla dojít k obecnému závěru o tom, jak se informace sdílené na sociální síti Twitter odráží ve zpravodajství a jaký má Twitter potenciál coby zdroj pro novinářskou práci.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis is going to deal with an analysis of the use of information from the social networking service Twitter in the process of journalistic work. I study the employment of information from Twitter in news during the government crisis in May 2017. For the analysis, I chose three online news sites: Aktuálně.cz, iDnes.cz and iRozhlas.cz (a news site of the Český rozhlas radio). The goal of this thesis is to find out to what extent and in which way was the information from Twitter involved in the coverage of the government crisis in the chosen news sites. Another goal is to analyse the selection of sources from Twitter. The bachelor thesis should come up with a general conclusion about the way information from Twitter are used in online news and what is the potential of Twitter as a source in the journalistic work.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK