Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vývoj stranického systému Rakouska mezi lety 1945-1955
Název práce v češtině: Vývoj stranického systému Rakouska mezi lety 1945-1955
Název v anglickém jazyce: The Austrian Party System between 1945 and 1955
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodních vztahů (23-KMV)
Vedoucí / školitel: PhDr. Martin Jeřábek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.06.2018
Datum zadání: 19.06.2018
Datum a čas obhajoby: 10.06.2019 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2019
Datum proběhlé obhajoby: 10.06.2019
Oponenti: Mgr. Jakub Stauber, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Dachs, H., Gerlich, P., Gottweish, H. Handbuch des Politischen Systems Osterreichs. Die Zweite Republik. Wien: Manz’sche, 1997.

Kitschelt, H. (2011). Party Systems. In: The Oxford Handbook of Political Science. Oxford University Press.

Rose, R. Urwin, D. W. Persistence and change in Western Party systems since 1945. University of Strathclyde. Political Studies, vol XVIII, No 3., 1970, pp. 287-319

Gulick, C. A. Austria’s socialists in the trend toward a two-party system: An interpretation of postwar elections. The Western Political Quarterly, vol. XI, No. 3, 1958, pp. 539 - 562

Bischof, G., Pelinka, A., Steiniger, R. Austria in the Nineteen Fifties. Contemporary Austrian Studies, Volume 3, 1995, pp. 12 - 116

Hloušek, V. Konflikt versus konsensus. Konfliktní linie, stranické systémy a politické strany v Rakousku 1860 - 2006. Praha, Mezinárodní politologický ústav: 2008.

Muller, W., Peter A. The social and demographic structure of Austrian parties, 1945-93. Party Politics, vol. 1, No. 1, 1995, pp. 145-160

Mueller, W. Soviet Policy, Political Parties, and the Preparation for Communist Takeovers in Hungary, Germany, and Austria, 1944-1946. East European Politics and Societies, vol. 24, No. 10, 2010, pp. 90 - 115

Bischof, G. Plasser, F. The Changing Austrian Voter. Contemporary Austrian Studies. Volume 16, 2008, pp. 12 - 150

Bischof, Gunter; Pelinka, Anton. Austria in the New Europe. Contemporary Austrian Studies. Volume 1, 1993, pp. 8 - 81
Předběžná náplň práce
Zdůvodnění výběru práce: Po roce 1945 byla nad Rakouskem ustanovena vnější spojenecká správa a bylo rozděleno na okupační zóny, na rozdíl od Německa se však nenaplnily obavy, že by stát mohl být potenciálně rozdělen. Bylo obnoveno v hranicích z roku 1937, znovu vstoupila v platnost ústava z roku 1920, započal proces obnovování rakouské společnosti, politického a stranického systému, a také hledání směru a pozice Rakouska v poválečné Evropě. Až do roku 1955, kdy Rakousko skrz Státní smlouvu znovu získalo plnou nezávislost, probíhalo toto ustanovování vládního systému a obnova ústavního zřízení v nutné interakci se spojeneckou administrací, jejíž vliv na vnitřní politiku se uzavíranými smlouvami, upravujícími tyto mocenské vztahy, s postupem času proměňoval. Stranický systém, který se v této době utvářel, je zásadní pro další politický vývoj Rakouska až do současnosti.

Předpokládaný cíl: Práce si klade za cíl popsat obnovu a vývoj rakouského stranického systému v dekádě mezi koncem Druhé světové války (1945) a podpisem Státní smlouvy (1955), kdy Rakousko plně obnovilo svoji suverenitu. Pro uvedení tématu je nutný krátký popis historie a analýza vlivu jednotlivých stran před zkoumaným obdobím, především v době První rakouské republiky (1919-1934), pro posouzení kontinuity či diskontinuity stranického systému. Jádrem tématu bude popis jednotlivých stran, jejich ideologické a programové ukotvení, vývoj ve zkoumaném v období ve spojení s významnými politickými událostmi. Pozornost bude věnována volebním výsledkům ve volbách do Národní rady v letech 1945, 1949 a 1953.

Metodologie: Práce se bude zakládat především na studiu programů jednotlivých stran, jejich ideologie a vize. Bude vycházet jak z primárních zdrojů a historických dokumentů - samotných programů, smluv, memorand, projevů, tak i ze sekundární politologické literatury týkající se dějin jednotlivých stran a jejich volebních výsledků. Především bude věnována pozornost stranám relevantním pro utváření stranického systému, ale rovněž těm, které nebyly v systému dominantní, přesto však sloužily jako výrazná ilustrace ideologické různorodosti politických programů, například Komunistické straně Rakouska (KPÖ).
Základem pro analýzu ústavního rámce, ve kterém tyto strany působí, bude sborník Handbuch des Politischen System Österreichs od Dachse a kol. autorů. Dále bude využita sekundární literatura o politických a stranických systémech pro popis a určení stranického systému, který v této době vznikal, včetně článků z odborných časopisů specializujících se jak na stranickou politiku obecně, tak i posuzující rakouský systém této doby. Tyto poznatky budou syntetizovány do pro definici samotného stranického systému. Předpokládá se využití teorie stranických systémů Giovanni Sartoriho, a rozvněž klasických typologií politických stran od Maurice Duvergera.

Základní charakteristika tématu: Téma se zabývá se politickým vývojem Rakouska v letech 1945-1955, který do jisté míry koresponduje s historickým tématem poválečné situace v Evropě, zároveň si práce klade za cíl vytvořit politologickou analýzu stranického systému. V letech 1945-1955 probíhala obnova ústavního zřízení, znovu vstoupila v platnost ústava z roku 1920, zároveň bylo Rakousko pod formální správou spojeneckých mocností, jejichž vliv na vnitřní politiku se proměňoval s postupně uzavíranými smlouvami upravujícími tyto vztahy. Stranický systém Rakouska, který se vytvářel v tomto období, byl pluralitní, ale s výraznou dominancí dvou hlavních stran, Sociální demokracie (SPÖ), která navazovala na tradici rakouské sociální demokracie a křesťansko-sociální Lidové strany (ÖVP), které po prakticky celé sledované období sestávaly ve velké koalici. Dávala se přednost konsensu, ne konfliktu. Třetí stranou, která nabyla na významu, byla Federace nezávislých, později Svobodná strana Rakouska, vyznávající národně-konzervativní ideje. Ideologickou různorodost dotvářela Komunistická strana Rakouska (KPÖ).
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis aims to describe the reconstruction and development of the Austrian party system in the decade between the end of World War II (1945) and the signing of the State Treaty through which Austria restored its sovereignty. A brief analysis of history and influence of individual parties before the period of interest, specifically during the years of First Austrian Republic (1919-1934) will be necessary in order to evaluate continuity or discontinuity of the party system. The core of the thesis will be concerned with describing the parties, their ideological principles and political programs, in connection with important political issues and events of the time. Attention will as well be devoted to electoral results in elections to the National Council (Nationalrat) in the years 1945, 1949 and 1953.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK